Polski Ład. Nadchodzą zmiany w zasadach poboru zaliczek w podatku PIT

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Choć wciąż toczą się prace nad zmianami w ramach Polskiego Ładu, gros przepisów ma wejść w życie z dniem 1 lipca 2022 roku. Jednym z nich jest zmiana zasad, na mocy których płatnicy uwzględniają kwotę zmniejszającą podatek w trakcie roku.

W ramach obowiązujących od niedawna przepisów Polskiego Ładu rząd zaproponował pewne modyfikacje. Już od lipca br. ulec zmianie mają między inny zasady poboru zaliczek na podatek dochodowy.

Wyżej wspomniane zmiany obejmować będą kwotę zmniejszającą podatek, która to występuje w skali podatkowej. Obecnie jest to kwota 5100 złotych, zaś na mocy obniżenia stawki PIT do 12 proc. wyniesie ona 3600 złotych.

Warto zauważyć, że kwota zmniejszająca podatek generuje kwotę wolną od podatku. Od stycznia 2022 roku bowiem została ona podniesiona do 30 tys. złotych. W rezultacie, podatnik na skali, którego roczne przychody nie przekroczą tejże kwoty, nie będzie miał obowiązku uiszczenia opłaty z tytułu podatku dochodowego – podkreśla Szymon Kwasigroch z Systim.pl.

Co ważne, aktualnie część płatników – jak chociażby zakłady pracy czy organy rentowe – obliczający oraz pobierający zaliczki na podatek od dokonywanych wypłat, mogą zmniejszać zaliczkę o kwotę 425 złotych (1/12 z 5100 złotych). Po wejściu zmian kwota ta wynosić będzie 300 złotych (czyli 1/12 z 3600 złotych).

Dla kogo nadchodzące zmiany będą najkorzystniejsze? – Z pewnością nie dla osób, które zarabiają powyżej 20 000 złotych miesięcznie. Ci bowiem odczują stratę w dochodach – mówi specjalista z Systim.pl. – Najbardziej korzystne będą zmiany dla tych wszystkich osób, które zarabiają co miesiąc od 10 do 12 tys. złotych brutto. Z kolei pracownicy, zarabiający w przedziale od 3 do 8 tys. złotych miesięcznie odczują jedynie niewielki zysk – dodaje ekspert.

Na koniec warto podkreślić, że zmiany w zaliczkach to nie jedyne planowane przez projektodawcę zmiany. W ramach nowelizacji zaproponowano bowiem, aby podatnik mógł upoważnić maksymalnie 3 płatników – w tym zleceniodawców – do stosowania odliczenia w wysokości 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, wskazując jednocześnie kwotę do odliczenia, stanowiącą 1/12, 1/24 lub 1/36 kwoty zmniejszającej podatek.

Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Polecane

Sukcesja z korzyścią podatkową. Fundacje rodzinne zmieniają polski rynek inwestycyjny

Po półtora roku od wprowadzenia ustawy o fundacjach rodzinnych...
Wiadomości

Sukcesja z korzyścią podatkową. Fundacje rodzinne zmieniają polski rynek inwestycyjny

Po półtora roku od wprowadzenia ustawy o fundacjach rodzinnych...

EY: Szara strefa zmniejsza się, ale nadal generuje dużą lukę podatkową

Szara strefa, która stanowiła ok. 11,8% światowego PKB w...

Biały Dom zawiesza cła na samochody z Kanady i Meksyku na miesiąc

Biały Dom ogłosił wprowadzenie 30-dniowej ulgi celną dla samochodów...

Samodzielność prokurenta vs. reprezentacja łączna – co mówią przepisy i sądy?

Prokura to skuteczne narzędzie zarządzania przedsiębiorstwem, zapewniające elastyczność i...

Firmy zapłacą karę za brak oświadczenia o cenach energii. Termin się zbliża

Wraz z początkiem 2025 r. w przypadku mikro, małych...

Zmiany geopolityczne mogą być kluczowe dla wyborów w Niemczech

Trump i jego administracja nadal dominują w nagłówkach w...

Czas na reformę hipoteki odwróconej

Od ponad dekady eksperci podkreślają, że trzeba zreformować obecne...
Coś dla Ciebie

Wybrane kategorie