Najistotniejsze zmiany czekające branżę telekomunikacyjną w 2017 r.

0

Od połowy czerwca stawki za roaming w Unii Europejskiej będą zrównane z krajowymi. Do 2020 roku wartość rynku inteligentnych rozwiązań dla domu wzrośnie do 100 mld dolarów. Operatorzy komórkowi łączą siły z twórcami usług OTT i nowoczesnych aplikacji. W branży telekomunikacyjnej coraz częściej mówi się o standardzie 5G, ale zdaniem ekspertów najwcześniej zacznie on obowiązywać w 2020 roku – takie wnioski płyną z opracowania ekspertów EY „W erze gigabitu”.

Inteligentne rozwiązania

Telewizory 3D, moduły identyfikacji abonentów dla rodzin oraz usługi Over-The-Top (OTT), czyli aplikacje instalowane na urządzenia konsumenckie to technologie, które dynamicznie rozwijały się w ostatniej dekadzie. Według badania Juniper Research, w 2020 roku wydatki konsumentów na inteligentne rozwiązania w domu takie jak rozrywka, zdrowie, energia, automatyka osiągną wartość 100 mld USD. To ponad dwa razy więcej niż w 2015 roku, kiedy ich suma wyniosła 43 mld USD.

Dziś to przede wszystkim rozrywka napędza innowacje. Telewizja online, mobilne usługi muzyczne, podobnie jak głośniki aktywowane głosem – wszystko to zyskuje na popularności. Zestawy wirtualnej rzeczywistości zwiastują tworzenie materiałów nowego rodzaju. Także automatyka domowa znajduje coraz szersze zastosowanie. – Jednak jak pokazuje badanie EY przeprowadzone w Wielkiej Brytanii na grupie 2500 gospodarstw domowych, konsumenci nie są przychylni szeroko rozumianemu trendowi smart home. Ponad połowa badanych zadeklarowała, że nie jest skłonna korzystać z jakichkolwiek inteligentnych rozwiązań domowych w średnim terminie. Z najmniejszym dystansem konsumenci podchodzą do rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa (smart security). Natomiast aż 2/3 konsumentów nie jest zainteresowanych korzystaniem z inteligentnej lodówki – mówi Piotr Mieczkowski, ekspert telekomunikacyjny w Dziale Doradztwa Biznesowego EY.

Społeczeństwo 1-gigabitowe

Do połowy 2016 roku ponad 500 operatorów na całym świecie zapewniało usługi mobilne w technologii 4G. Pierwsi operatorzy komórkowi w Polsce w sieciach komercyjnych zaczynają oferować w miastach prędkość przesyłania danych na poziomie 1 Gbps.prędkość przesyłania danych na poziomie 1 Gbps

Czytaj również:  KUKE: Afryka szansą dla polskich eksporterów

– To, co będzie napędzało rozwój technologii w tym obszarze to wirtualna rzeczywistość i usługi video na urządzenia mobilne. Popyt na te ostatnie wśród amerykańskich millenialsów wzrósł trzykrotnie w ciągu roku do czerwca 2016 – zauważa Piotr Mieczkowski.

Jednak to operatorzy kablowi po wdrożeniu nowoczesnego standardu transmisji danych DOCSIS 3.1 powinni wrócić do gry po latach wolniejszego rozwoju technologicznego. Na świecie trwają już pierwsze wdrożenia tej technologii.DOCSIS

Roaming w Unii do lamusa

Od 15 czerwca 2017 r. zniesione zostaną dodatkowe opłaty za roaming i konsumenci będą mogli korzystać z krajowych stawek. Przez ostatnie 10 lat stawki w roamingu spadły na terenie Europy aż o 92% . Kluczową kwestią dla operatorów i regulatorów jest określenie tzw. polityki równego traktowania (fair-usage policy), która pozwoli korzystać obywatelowi z krajowych stawek w określonym czasie nie doprowadzając do zachwiania lokalnego rynku. – W związku z faktem, iż w Polsce stawki detaliczne są jedne z najniższych w Europie, polscy operatorzy komórkowi mogą mieć problem z rentownością usług w roamingu, szczególnie transmisji danych – uważa Piotr Mieczkowski.