Największy niemiecki land chce przyciągnąć polskie start-upy

0

Specjalnie do Warszawy by nawiązać kontakty z polskimi start-upami przyjeżdżają przedstawiciele Nadrenii Północnej Westfalii (NRW), stolicy tego landu – Düsseldorf oraz eksperci z branży. Już 27.10. 2016 r. w siedzibie AIP Business Link w Warszawie polskie start-upy spotkają się z ekspertami i partnerami z Niemiec.

Agencja Inwestycji i Promocji kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia, NRW.INVEST i miasto Düsseldorf we współpracy z fundacją Start up Poland i przy wsparciu m. st. Warszawy organizują seminarium biznesowe dla młodych polskich start-upów pt.: „Szanse dla polskich start-upów na rynku niemieckim: Nadrenia Północna Westfalia i miasto Düsseldorf miejscem sukcesu start-upów z obszaru gospodarki cyfrowej i kreatywnej”.

Celem seminarium jest zbliżenie ekosystemów innowacji w Polsce i Niemczech. Uczestnicy seminarium będą mogli zapoznać się z potencjałem regionu NRW i jego stolicy Düsseldorf, inicjatywami stymulującymi rozwój, przestrzeniami coworkingowymi, narzędziami wsparcia dla startupów, podatkowo-prawnymi aspektami prowadzenia biznesu w Niemczech – opowiada Katarzyna Sokołowska, reprezentantka NRW.INVEST GmbH w Polsce.

Od lat region ten – najmocniejszy gospodarczo, politycznie i populacyjnie – uchodzi za papierek lakmusowy kondycji Niemiec. Jeśli przedsiębiorca zdoła obronić się na tym terenie, to podoła podobnemu wyzwaniu w całych Niemczech – taka jest niepisana zasada wśród wtajemniczonych – dodaje Sokołowska.

Wśród prelegentów znajdą się eksperci z zakresu inwestycji, prawa, gospodarki międzynarodowej oraz przykłady start-upów, które osiągnęły sukces.

***

Nadrenia Północna-Westfalia, która liczy 17,6 mln. mieszkańców, jest najliczniejszym z 16 krajów związkowych Niemiec. Ok. 160 mln. osób, czyli prawie 1/3 wszystkich konsumentów w UE, mieszka w promieniu 500 km od stolicy landu – Düsseldorfu. Region skupia 22 % siły nabywczej Niemiec. Mieszkańcy tego landu wydają rocznie 346 mld. euro na własne potrzeby i już przez samo to stanowią interesujący rynek zbytu dla dóbr konsumpcyjnych. PKB Nadrenii na poziomie ok. 625 mld. euro, stanowi 21,5 % niemieckiego i 4,5 % europejskiego PKB (UE-28).

Czytaj również:  Przemysł motoryzacyjny w ciągu najbliższych 20 lat zmieni się bardziej niż zmieniał się przez ostatnie 120 lat

Na terenie landu funkcjonuje około 755 tysięcy MŚP. Stanowią one 99,5 procent wszystkich firm w landzie. Około. 80 procent zatrudnionych osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu pracuje w małych i średnich przedsiębiorstwach.

16 z 50 najlepiej sprzedających się niemieckich firm (nie licząc banków i firm ubezpieczeniowych) posiada swoją siedzibę w NRW, np. Bayer, Bertelsmann, DHL, Deutsche Telekom, E.ON, Henkel, Metro, Rewe, RWE czy ThyssenKrupp.