Najwyższa recesja od 30 lat. Północna Izba Gospodarcza – szybkie zniesienie lockdownu albo gospodarcza katastrofa

Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej izby Gospodarczej w Szczecinie
Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej izby Gospodarczej w Szczecinie

Największa recesja od 1991 roku. Przedsiębiorcy: „Jeżeli te dane zostaną zignorowane, to w 2021 roku czeka nas gospodarcza katastrofa”.

Informacje opublikowane dzisiaj przez Główny Urząd Statystyczny pokazują jasno i wyraźnie, że sytuacja w gospodarce wymaga szybkiego działania i głos przedsiębiorców mówiący: „dajcie nam pracować” powinien zostać pilnie wysłuchany. – Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie nie ma wątpliwości, że sytuacja pandemii koronawirusa wymaga specjalnego działania i dużej ostrożności w podejmowaniu decyzji o odmrożeniu gospodarki czy luzowaniu restrykcji. Dane Głównego Urzędu Statystycznego powinny być alarmem dla Rządu RP. Rok 2020 to był czas, kiedy rozpoczęliśmy walkę z koronawirusem. Ona trwa i przedsiębiorcy borykają się teraz z poważnymi problemami, które recesje mogą tylko pogłębić – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Z informacji opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że produkt krajowy brutto Polski w 2020 r. spadł o 2,8 proc., po wzroście o 4,5 proc. w 2019 roku. Popyt krajowy spadł o 3,7 proc., inwestycje spadły o 8,4 proc., a konsumpcja prywatna o 3,0 proc. Ostatnie tak czarne wyniki polska gospodarka wydziała w… 1991 roku, czyli w momencie, kiedy prywatny biznes stawiał dopiero pierwsze kroki. To znamienne i powinno być jasnym sygnałem: odmrażamy gospodarkę.

– Rząd RP nie ufa przedsiębiorcom, kiedy Ci mówią: dajcie nam pracować, będziemy działać w reżimie sanitarnym i dbać o to, by prowadzić biznes tak bezpieczne, by nie pogłębiać sytuacji pandemicznej. Słyszymy o konieczności przedłużania obostrzeń i dalszym reżimie. Ile firm będzie w stanie czekać do wiosny, by otwierać hotele i restauracje? Co druga? Co trzecia? Ogromna apatia wśród przedsiębiorców zamienia się w bunt i coraz częstsze podejmowanie desperackich decyzji o otwieraniu działalności. To poważna sprawa, poważny kryzys, nie można ignorować danych o spadku inwestycji, spadku konsumpcji i popycie krajowym. Jeżeli te dane zostaną zignorowane to w 2021 roku przyjdzie gospodarcza katastrofa – mówi Hanna Mojsiuk, Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

– Należy natychmiast rozpocząć proces odmrażania gospodarki. Oczywiście w reżimie sanitarnym, z odpowiednimi ograniczeniami i możliwością dynamicznego reagowania jeżeli sytuacja epidemiczna się pogorszy. Apelujemy: dajcie przedsiębiorcom pracować, dajcie przedsiębiorcom budować silną gospodarkę. Jesteśmy do wszelkiej dyspozycji Rządu, podejmiemy dialog zawsze i wszędzie, ale musimy mieć perspektywę powracania do normalnego działania – apeluje Hanna Mojsiuk.

Północna Izba Gospodarcza w czasie pandemii koronawirusa aktywnie lobbuje na rzecz przedsiębiorców – działamy w radzie gospodarczej przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorstw, którego działania chwalimy i popieramy.