Napięcia na linii USA – Chiny kierują rynkami

0
Wall Street

Ubiegły tydzień upłynął pod dyktando kontynuacji napięć na linii USA-Chiny. Państwa prześcigają się w ogłaszaniu coraz większych wzajemnych restrykcji handlowych. W czwartek Donald Trump zapowiedział rozważenie nałożenia kolejnych ceł o wartości 100 mld dolarów. Razem z poprzednio ogłoszonymi ograniczeniami przeważająca część chińskich produktów eksportowanych do USA byłaby obłożona cłami. Państwo Środka zapewne nie pozostanie dłużne i dojdzie do kolejnych ruchów. Wszystkie te informacje wpływają na notowania największych globalnych indeksów. Amerykańskie indeksy znalazły się pod kreską. S&P500 stracił w przeciągu tygodnia -1,38%, DJIA -0,71%, a indeks giełdy Nasdaq skurczył się aż o -2,10%. W Europie notowania zostały zakończone przed największymi spadkami giełd amerykańskich w piątek, stąd indeksy osiągnęły lepsze wyniki. Niemiecki DAX zyskał w skali tygodnia 1,19%, francuski CAC40 wzrósł o 1,76%, a brytyjski FTSE100 osiągnął 1,80% stopy zwrotu.

W minionym tygodniu na polskim parkiecie zagościły wzrosty. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał 2,01%, indeks największych spółek WIG20 2,19%, a indeksy mniejszych i średnich spółek sWIG80 i mWIG40 wzrosły o odpowiednio 0,39% i 2,21%.

W tym tygodniu w Polsce w środę decyzję w sprawie wysokości stóp procentowych podejmie Rada Polityki Pieniężnej. W czwartek poznamy finalny odczyt inflacji CPI, a w piątek opublikowane zostaną dane o bilansie handlowym oraz inflacji bazowej. Na globalnych rynkach również zapowiada się ciekawy tydzień. Z najważniejszych publikacji we wtorek poznamy odczyt inflacji PPI z USA, w środę inflacji CPI i PPI z Chin, inflację CPI ze Stanów Zjednoczonych oraz opublikowane zostaną zapiski z posiedzenie FOMC. W czwartek najistotniejszym odczytem będzie produkcja przemysłowa ze strefy euro.

Departament Zarządzania i Analiz
SUPERFUND Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA