Negocjacje Brexitowe. Wreszcie dobre dane z USA

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Czy Londyn zerwie negocjacje? Stopy procentowe w Australii mają rosnąć od przyszłego roku. dobre dane z USA. Kryzys w Wenezueli.

Możliwe zerwanie negocjacji Brexitowych?

Według Sunday Telegraph taki scenariusz jest możliwy, aczkolwiek mało prawdopodobny. Na tym etapie negocjacji odchodzenie od stołu byłoby dużym pokazem siły i prowokacją wobec drugiej strony. Obie strony na ten moment chcą uchodzić za racjonalnych i wiarygodnych partnerów, stąd do momentu kiedy nie pojawią się nierealne roszczenia, nie powinno dojść do gwałtownych ruchów. Nie można ich jednak wykluczyć w momencie negocjacji wpłat Wielkiej Brytanii do wspólnego europejskiego budżetu. Kwota, w zależności od źródeł, waha się od 40-100 mld euro. Negocjacje te będą mieć istotny wpływ na notowania funta względem obcych walut. Im lepsze warunki uzyska Londyn, tym mocniejszy będzie funt.

Stopy procentowe w Australii

Według analityków od 2018 roku do krajów podnoszących stopy procentowe dołączy również Australia. Kraj ten – jak większość obecnie na świecie – w wyniku kryzysu ustalił je na historycznych minimach. Spodziewane są podwyżki z obecnego 1,5% do 3,5% w perspektywie 2 lat. Powodem przyspieszenie wzrostu stóp procentowych jest szybko rosnąca inflacja osiągająca już cel inflacyjny oraz stabilny, około 3%, wzrost gospodarczy. Rosnące stopy procentowe będą umacniać dolara australijskiego.

Dobre dane z USA

W piątek poznaliśmy serię lepszych od oczekiwań danych z USA. Dochody i wydatki Amerykanów rosną odpowiednio o 0,4% i 0,1%. Nie są to przesadnie dobre dane, ale przynajmniej nie były poniżej oczekiwań analityków. Lepiej wypadły za to indeksy zarówno Chicago PMI oraz Uniwersytetu Michigan. Świadczy to o wciąż wysokim optymizmie dotyczącym przyszłości gospodarki USA. Potwierdza to zresztą reakcja rynków. Po tym jak EURUSD ustanowił maksima w okolicach 1,1450 spadł już poniżej 1,14.

Kolejne problemy w Wenezueli

Powiedzenie, że Wenezuela ma problemy gospodarcze to i tak łagodne stwierdzenie. W tym państwie inflacja wynosi w tym roku 720%. Właśnie po raz trzeci od stycznia podniesiono minimalną pensję i to o 50%. Problemem tego kraju jest sztywny kurs wymiany waluty wobec dolara. Co ciekawe, obecne działania mają na celu walkę z inflacją i spadającą wartością waluty. Od początku kryzysu z 2008 roku, pomimo sztywnego połączenia z dolarem, wenezuelska waluta była już 3 razy dewaluowana, w sumie niemal 5-krotnie, a zdaniem analityków konieczna jest kolejna dewaluacja, gdyż kurs czarnorynkowy znacznie odbiega od oficjalnego.

Dzisiaj dzień wolny w Kanadzie i skrócona sesja giełdowa w USA. W kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:

15:45 – USA – indeks PMI dla przemysłu,

16:00 – USA – indeks ISM dla przemysłu.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl