Niemiecki przemysł znów w dół, PMI poniżej oczekiwań

Bartosz Wałecki, analityk, Michael / Ström Dom Maklerski
Bartosz Wałecki, analityk, Michael / Ström Dom Maklerski

PMI dla przemysłu w marcu w strefie euro wyniósł 45,7 wobec 46,5 miesiąc wcześniej. Odczyt okazał się gorszy niż wskazywały prognozy (47,0). Wskaźnik nadal utrzymuje się poniżej 50 pkt.

Po raz kolejny szczególnie patrzymy na odczyt z Niemiec, gdzie jeszcze dwa miesiące temu wydawało się, że przemysł najgorsze ma za sobą, a PMI wynosił 45,4. Oczekiwano, że już niedługo może nadejść ożywienie w tym sektorze. To się jednak nie stało, a niemiecka gospodarka, która jest względnie mocno zależna od przemysłu okazuje dalszą słabość. W marcu wskaźnik dla przemysłu wyniósł 41,6 wobec oczekiwanych 43,1.

Dużo lepsze dane odnotowaliśmy w sektorze usług. Wskaźnik PMI dla strefy euro w tym sektorze wzrósł do 51,1 pkt. Wzrost jest pozytywnym zaskoczeniem, konsensus wynosił 50,5. Jest to kolejny miesiąc, gdzie widzimy piątkę z przodu.

Zbiorczy wskaźnik PMI wyniósł 49,9 wobec 49,2 miesiąc wcześniej. Mały krok od poziomu 50 pkt. Pomimo utrzymującej się słabości sektora produkcyjnego, mocniejsze odbicie w sektorze usług pozwoliło na wzrost zagregowanego wskaźnika. Jeżeli poprawa w sektorze usług się utrzyma, może to pomóc w uniknięciu recesji w kolejnych kwartałach.

Bartosz Wałecki, Analityk Michael / Ström Dom Maklerski