Nośniki reklamowe POS to prosty sposób na lepszą sprzedaż

kieszen na ulotki

Jak dotrzeć do klienta ze swoją ofertą? Okazuje się, że pomimo wielu nowoczesnych i zaawansowanych technologii, jednym z najbardziej skutecznych sposobów wciąż pozostają nośniki reklamowe POS. Przyczyna jest prosta – to tania i efektywna forma promocji, która w przeciwieństwie do reklam w mass mediach, bardzo rzadko irytuje klienta.

Czym są nośniki POS?

Nośniki reklamowe POS (z ang. point of sale), to w największym skrócie materiały wspomagające sprzedaż produktów i usług. Głównym zadaniem tego rodzaju nośników jest zwykle nakłonienie klienta do dokonania zakupu towaru w punkcie sprzedaży.

Jak łatwo zauważyć, materiały wspierające sprzedaż to dość obszerna grupa. Nośniki POS dzielimy na trwałe oraz miękkie. Pierwsza podkategoria to elementy wykonane z metalu lub tworzyw sztucznych, zaś druga to materiały bazujące głównie na papierze. Do podkategorii trwałych nośników reklamowych zaliczamy m.in. potykacze, kieszenie na ulotki, ekspozytory i stojaki z plexi, natomiast do miękkich np. naklejki, broszury czy katalogi reklamowe.

Które nośniki reklamowe wybrać?

Wśród wyżej wymienionych nośników możemy oczywiście wskazać te mniej lub bardziej skuteczne. Niemniej w praktyce o efektywności naszego komunikatu decyduje nie tylko metoda przekazu – istotna jest ponadto jakość wykonania materiałów a także odpowiednie rozmieszczenie nośników i umiejętne wykorzystanie dostępnej powierzchni.

Polecamy tutaj różnego rodzaju stojaki, prezentery oraz kieszenie na materiały promocyjne. Są lekkie i zajmują niewiele przestrzeni, dzięki czemu można je przenosić z miejsca na miejsce, co pozwala szybko weryfikować ich skuteczność. Nośniki tego typu to najczęściej wyroby z plexi i innych tworzyw sztucznych. Plexi to tworzywo, które w szczególności upodobała sobie branża reklamowa. Jego świetne właściwości fizyczne i optyczne a przede wszystkim przezroczystość, która w przypadku bezbarwnego szkła akrylowego dochodzi do 92% – sprawiają, że pleksi idealnie wpasowuje się w otoczenie. Plexiglas bardzo łatwo poddaje się różnego rodzaju obróbce, takiej jak gięcie, czy frezowanie, co umożliwia nadawanie elementom z pleksi praktycznie dowolnych kształtów.

Profesjonalnie wykonane wyroby z plexi doskonale sprawdzą się zarówno w sklepie, jak i biurze, gdzie mogą spełniać nie tylko rolę promocyjną, ale i reprezentacyjną, wzbogacając aranżację wnętrza. Nośniki reklamowe same w sobie powinny stanowić swego rodzaju element identyfikacji firmy, aby wspomagać budowanie świadomość marki wśród konsumentów.

Dlaczego nośniki POS?

Ekrany nieustannie wyświetlające reklamy, czy głośniki w kółko informujące o promocjach z początku mogą wydawać się dobrym pomysłem. Niemniej jednak tego rodzaju nachalny przekaz bardzo szybko zaczyna irytować a wręcz drażnić kupujących. Gdy mowa o nośnikach reklamowych, sytuacja wygląda nieco inaczej. To sam klient decyduje o tym, czy chce zapoznać się z materiałami promocyjnymi – przykładowo ulotkami, wizytówkami, folderami, czy próbkami towarów. Oczywiście, żeby przekaz był widoczny, należy zadbać o atrakcyjny wygląd nośników i materiałów promocyjnych, tak aby skutecznie przyciągały uwagę potencjalnych klientów. Umiejscowienie elementów reklamowych również odgrywa kluczową rolę w tym aspekcie.

Wyroby wykonane z plexi, takie jak np. kieszenie na ulotki lub wizytówki (pojedyncze bądź wielosegmentowe), świetnie sprawdzą się np. na biurku doradcy w dziale obsługi klienta. Kieszenie oraz stojaki z materiałami promocyjnymi można także rozstawić w pobliżu półek z produktami, aby na dłużej zatrzymać przy nich klienta. Wyroby z plexi doskonale nadają się do eksponowania poszczególnych towarów wraz z ich opisami – co można zaobserwować chociażby w wiodących sklepach z elektroniką. Rozwiązanie to jest na tyle dobre, że pozwala łatwo zaprezentować główne atuty danego produktu a przy okazji odciąża sprzedawców.

Stojaki reklamowe z plexi to interesujący wybór dla sklepów z kosmetykami i salonów piękności. Dzięki wysokiej przepuszczalności światła, stojaki wykonane z plexi można bez problemu dopasować do układu pomieszczenia w sposób, który nie psuje jego wystroju ani klimatu. Plexiglas wykorzystywany jest również do tworzenia wszelkiego rodzaju detali, takich jak małe szyldy, napisy czy logotypy, które świetnie nadają się do wykorzystania, jako subtelne ozdoby albo elementy wzmacniające identyfikację wizualną marki. Możliwości w tym zakresie jest naprawdę wiele.