Czy obawy o inwestycje powstrzymają podwyżki?

forex waluty

Finalne dane o inflacji w strefie euro wskażą na źródła silniejszego od oczekiwań wyhamowania presji cenowej w październiku. We wstępnych danych uwagę zwrócił spadek dynamiki cen usług, którego źródłem najprawdopodobniej okaże się zmienny komponent turystyki. Taka struktura łagodziłaby gołębią wymowę danych.

Dziś w centrum uwagi:

  • Finalne dane o inflacji w strefie euro wskażą na źródła silniejszego od oczekiwań wyhamowania presji cenowej w październiku. We wstępnych danych uwagę zwrócił spadek dynamiki cen usług, którego źródłem najprawdopodobniej okaże się zmienny komponent turystyki. Taka struktura łagodziłaby gołębią wymowę danych.
  • Dane o prod. przemysłowej w USA potwierdzą, że powróciła ona do wcześniejszego trendu (około 2% r/r) po zaburzeniach wywołanych przez huragany. Przetwórstwo wspierają silny popyt zewnętrzny i tani dolar, a wysokie odczyty wsk. koniunktury zapowiadają odbicie produkcji w październiku (konsensus: 0,5% m/m).
  • Według operatorów kart płatniczych brytyjscy konsumenci nadal ograniczają wydatki, czego odzwierciedleniem będą dane o sprzed. detalicznej za paź. i prawdopodobny pierwszy od 2013r. spadek jej rocznej dynamiki poniżej zera.

Przegląd wydarzeń:

  • G.Ancyparowicz oceniła, że w obliczu „niepokojąco słabych perspektyw” inwestycji nakreślonych w listopadowym Raporcie o inflacji, RPP nie powinna podnosić stóp procentowych. Ocena perspektyw inwestycji w 2017r. i 2018r. pozostaje czynnikiem różniącym nasze założenia od projekcji NBP. Spodziewamy się nieco niższej niż NBP dynamiki inwestycji w tym, ale wyższej w przyszłym roku. Tym samym podtrzymujemy też założenie, że pod koniec 2018r. RPP zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych, zwłaszcza, że intensyfikują się także jastrzębie głosy w RPP. E.Gatnar ocenił, że podwyżka o 25pb inwestycjom nie zaszkodzi, a jej opóźnianie grozi podwyżkami przy słabszej koniunkturze (patrz str. 3).
  • Amerykańska inflacja CPI za paź. wpisała się w oczekiwania i spadła do 2,0% r/r (z 2,2% r/r) odzwierciedlając m.in. korektę wrześniowych wzrostów cen paliw. Wbrew prognozom wzrosła też infl. bazowa (1,8% r/r z 1,7% r/r) odzwierciedlając wyższe ceny szerokiej kategorii dóbr i usług, w tym czynszów, usług medycznych a także usług telekomunikacyjnych, które często wskazywano jako jeden z czynników hamujących procesy inflacyjne w USA. Zaskakujący wzrost infl. bazowej będzie kolejnym argumentem wspierającym Fed w grudniowej decyzji o kolejnej podwyżce stóp procentowych.
  • Silniejszy od prognoz wzrost sprzed. detalicznej w USA w paź. (0,2% m/m i 4,6% r/r) zapowiada ożywienie konsumpcji w 4q17. Silne wzrosty w sprzedaży samochodów i mat. budowlanych wskazują, że poza dobrymi nastrojami konsumentów, sprzedaż napędza także odbudowa majątku po huraganach.

Czy obawy o inwestycje powstrzymają podwyżki

Źródło: PKO Bank Polski