W oczekiwaniu na dane z amerykańskiego rynku pracy

0
Roman Ziruk - Ebury
Roman Ziruk, Ebury Polska
Roman Ziruk - Ebury
Roman Ziruk, Ebury Polska

Piątek upłynie pod znakiem publikacji z amerykańskiego rynku pracy. Po wczorajszej wyprzedaży, inwestorzy ponownie powrócili do dolara, oczekując dobrych, popołudniowych danych z USA

Pomimo wzrostu kursu EUR/USD, polska waluta w czwartek poddana była jedynie ograniczonym wahaniom, istotnie zyskując jedynie w relacji do dolara amerykańskiego. “Minutki” ze styczniowego spotkania RPP potwierdzają nasze oczekiwania względem braku jakichkolwiek istotnych działań zmierzających do zacieśnienia polityki monetarnej ze strony RPP na przestrzeni najbliższych kwartałów. Członkowie Rady spodziewają się utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie, część z nich (prawdopodobnie mniejsza część) zastrzega, iż podniesienie kosztów pieniądza w kolejnych kwartałach mogłoby być tematem rozważań, jeśli dane pokażą, że presja inflacyjna będzie silniejsza, od oczekiwanej obecnie.

Narodowy Bank Czeski (CNB) zgodnie z oczekiwaniami podniósł wczoraj referencyjną stopę procentową z poziomu 0,5% do 0,75%. Bank zmienił również stopę lombardową, która wzrosła o 50 punktów bazowych, do poziomu 1,5%. Bardziej interesujące od samej decyzji Banku były jego prognozy gospodarcze. CNB spodziewa się umocnienia czeskiej waluty (związanego z tym) spadku inflacji oraz wyższego tempa wzrostu gospodarczego, niż zakładano wcześniej. Zgodnie z nowymi szacunkami Banku, kurs EUR/CZK w 2019 r. powinien wynieść 24,5. W następstwie informacji, które sugerują kontynuację zacieśniania stóp procentowych w kolejnych latach, kurs EUR/CZK obniżył się o około 0,5%.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

EUR

Kurs EUR/PLN w czwartek zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie, wahając się w widełkach 4,15-4,16. Wczorajsza rewizja indeksu PMI dla przemysłu strefy euro w styczniu była zbieżna ze wstępnymi szacunkami. Wskaźnik na poziomie 59,6 znajduje się w okolicy maksimum z ostatniego miesiąca i jako jeden z najważniejszych indeksów wyprzedzających sugeruje utrzymanie wysokiego tempa wzrostu gospodarczego na początku roku.

GBP

Kurs GBP/PLN w czwartek osłabił się o 0,4%, wahając się w widełkach 4,72-4,76. Wczorajsze, styczniowe dane PMI dla przemysłu Wielkiej Brytanii rozczarowały konsensus, ściągając w dół wycenę brytyjskiej waluty. Indeks PMI spadł do najniższego od siedmiu miesięcy poziomu 55,3 wobec oczekiwanych 56,5 i 56,2 notowanych w ubiegłym miesiącu.

Czytaj również:  Rynek walutowy reaguje na ekspansję koronawirusa

USD

Kurs USD/PLN w czwartek osłabił się o 0,7%, wahając się w widełkach 3,32 – 3,35. Wczorajsza słabość amerykańskiej waluty nie była do końca uzasadniona w kontekście ostatniego, jastrzębiego komunikatu ze spotkania FED, dobrych danych o aktywności gospodarczej i optymistycznych odczytów z rynku pracy.

Dane sprzyjały dolarowi: wczorajszy odczyt indeksu ISM dla przemysłu pokazał mniejszy niż oczekiwano spadek wskaźnika z poziomu 59,7 do 59,1 (konsensus zakładał, że indeks aktywności obniży się do 58,8 pkt). Indeks PMI dla przemysłu zgodnie z oczekiwaniami pokazał dobry wynik 55,5. Tygodniowy odczyt liczby zadeklarowanych bezrobotnych był dodatkowo nieco niższy od oczekiwań, oprócz tego w dół zrewidowano szacunki z ostatniego tygodnia.

W dniu dzisiejszym uwaga inwestorów skupi się na raporcie z amerykańskiego rynku pracy. Zgodnie z oczekiwaniami sektor pozarolniczy w styczniu utworzył ok. 180 tys. miejsc pracy. Najpopularniejsza miara U3 powinna pokazać utrzymanie się poziomu bezrobocia na stabilnym poziomie 4,1%, w okolicy poziomu naturalnego dla amerykańskiej gospodarki. Dynamika płac z kolei powinna przyspieszyć z 2,5% do 2,6% w ujęciu rocznym; miesięczny wzrost ma wynieść natomiast 0,3%.

KLUCZOWE PUBLIKACJE

14:00 – indeks nastrojów konsumentów w USA Michigan w styczniu

14:30 – raport z amerykańskiego rynku pracy w styczniu