Oczekiwany jastrzębi Fed powinien spowodować dalszy spadek notowań PLN

forex giełda

Konflikt handlowy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami nieco osłabł, stąd atrakcyjność dolara, jako bezpiecznej waluty, zmniejszyła się. Pomimo, że obydwie strony ponownie zaostrzyły politykę handlową, mocno niewspółmierna odpowiedź Chin w wysokości 60 mld USD na amerykańskie 200 mld USD została zauważona przez rynek i odebrana jako niezagrażająca globalnemu handlowi. Pekin poinformował ponadto, że nie będzie osłabiał rodzimej waluty, aby eksport stał się bardziej konkurencyjny. Ostatnie wahania kursu juana były bowiem postrzegane jako celowy środek działania. Stąd deklaracja Pekinu utrzymywania kursu rynkowego została przez inwestorów przyjęta pozytywnie i wykorzystana do umocnienia walut ryzykownych.

Wzrosty kursu EUR/USD w okolicach 1,178 zatrzymały piątkowe publikacje wskaźników aktywności przemysłowej dla Europy i USA. Dane zarówno dla Niemiec (we wrześniu PMI spadł do 53,7 pkt z 55,9 miesiąc wcześniej), jak i dla strefy euro (we wrześniu PMI spadł do 53,3 pkt z 54,6 miesiąc wcześniej) potwierdziły, że gospodarka wspólnoty straciła impet po bardzo silnej ekspansji w 2017 roku. Tymczasem w USA nadal wiać rozwój (we wrześniu PMI wzrósł do 55,6 pkt. z 54,7 miesiąc wcześniej). Dane wspierają zatem gołębi EBC (prawdopodobna data pierwszej podwyżki stóp procentowych w strefie euro to 2019 r) i jastrzębi Fed (we wrześniu oczekiwana jest kolejna podwyżka).

Opublikowane w Europie PMI mogą ważyć na analogicznych odczytach dla polskiej gospodarki, które podobnie jak prezentowane w zeszłym tygodniu dane produkcyjno-sprzedażowe i z rynku pracy, mogą potwierdzić scenariusz lekkiego spadku ścieżki wzrostu PKB w III kw. 2018r. w porównaniu z pierwszym półroczem. Nie zmienia to faktu, że polska gospodarka nadal rozwija się w solidnym tempie (około 5%). Niemniej, przy braku presji inflacyjnej, obecnie jej fundamenty wspierają łagodną retorykę RPP i utrzymywanie historycznie niskich obecnie stóp procentowych przynajmniej do końca 2019 roku. Jak wynikało z protokołu z wrześniowego posiedzenia Rady, większość jej członków uważała, że stabilizacja kosztu pieniądza w kolejnych kwartałach będzie sprzyjać realizacji celu inflacyjnego, a jednocześnie wspierać utrzymanie zrównoważonego wzrostu gospodarczego, w tym dalszego ożywienia inwestycji.

W tym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się posiedzenie Fed-u. Utrzymujący się wzrost gospodarczy USA w 3Q wraz z oznakami, że dynamiki płac i inflacja będą rosły, utrzymuje presję, aby Fed dalej podnosił stopy procentowe raz na kwartał, w tym na środowym posiedzeniu. Od ostatniego spotkania FOMC nadchodzące dane głównie wspierają ocenę członków FOMC, że wzrost gospodarczy jest „silny”, przy nadal rosnącej konsumpcji, wzmocnionej m.in. obniżkami podatków. Widać też presję cenową, napędzaną rosnącym wykorzystaniem mocy produkcyjnych, zmniejszającą się luką na rynku pracy oraz nasilającym się konfliktem handlowym pomiędzy USA a Chinami. Prognozowana 25 pkt. podwyżka stóp i podtrzymanie oczekiwań na dalsze zacieśnianie polityki monetarnej powinny nasilić wzrosty dolara do euro i spowodować spadek notowań złotego w relacji do obydwu tych walut w najbliższych dniach.

Wykres dnia: Złoty pozostaje pod wpływem zmian na rynku globalnym. EUR/PLN wyżej wraz ze wzrostem dolara na świecie.

Złoty pozostaje pod wpływem zmian na rynku globalnym. EUR PLN wyżej wraz ze wzrostem dolara na świecie
Źródło: Thomson Reuters

Autor: Joanna Bachert / PKO Bank Polski