Od 1 lipca Kraków wprowadza nocną prohibicję na sprzedaż alkoholu

Kraków

Rozpoczynając od soboty, 1 lipca, mieszkańcy Krakowa będą musieli dostosować się do nowych ograniczeń dotyczących sprzedaży alkoholu. Nocna prohibicja zakazuje sprzedaży napojów alkoholowych na terenie całego miasta od północy do godziny 5:30 rano.

Decyzję o wprowadzeniu tych ograniczeń podjęli radni jednogłośnie w maju tego roku. Zakaz dotyczy wszystkich punktów sprzedaży alkoholu, które oferują napoje przeznaczone do spożycia poza miejscem sprzedaży. Dotyczy to zarówno sklepów, w tym monopolowych i supermarketów, jak również sklepów specjalistycznych, takich jak winiarnie, oraz stacji benzynowych.

Władze miasta przygotowując projekt uchwały powoływały się na ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Popierający dokument radni wskazywali na skargi mieszkańców, którzy skarżyli się na zakłócenie spokoju przez pijanych klientów sklepów, w szczególności w centrum Krakowa, gdzie turystyka jest intensywna.

Krakowska Kongregacja Kupiecka poparła wprowadzenie zakazu, ale część przedsiębiorców jest mu przeciwna, obawiając się spadku dochodów i redukcji miejsc pracy.

Rady dzielnic w Krakowie wykazały podziały w sprawie ograniczeń w nocnej sprzedaży alkoholu. Ośmiu radnych negatywnie oceniło projekt uchwały, w tym Stare Miasto, Grzegórzki, Prądnik Biały, Krowodrza, Bronowice, Dębniki, Podgórze Duchackie i Mistrzejowice. Pięć dzielnic, takich jak Prądnik Czerwony, Zwierzyniec, Łagiewniki-Borek Fałęcki, Podgórze i Wzgórza Krzesławickie, poparło ograniczenia, podczas gdy pięć innych nie zająło stanowiska (Swoszowice, Bieżanów-Prokocim, Czyżyny, Bieńczyce i Nowa Huta).