OFE do likwidacji. Zmiany w polityce USA

Maciej Przygórzewski – główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat
Maciej Przygórzewski - główny analityk Internetowykantor.pl i Walutomat

Zamknięcie Otwartych Funduszy Emerytalnych coraz bardziej realne. Amerykanie jednak nie wycofają się tak szybko z Iraku. Dobre dane z Wlk. Brytanii nie pociągnęły funta w górę.

Co dalej z OFE?

Temat otwartych funduszy emerytalnych jest tylko wbrew pozorom mało istotny dla rynków finansowych. Warto zwrócić uwagę, że po likwidacji tego bytu pieniądze, które są zainwestowane w różne aktywa będą musiały zostać z nich wyjęte i przekazane do Funduszu Rezerwy Demograficznej oraz nowych bytów, które zastąpią fundusze emerytalne. W rezultacie jeżeli środki były inwestowane za granicą czeka nas ich masowe przewalutowanie, które powinno wówczas wzmacniać złotego. Z drugiej strony obcy kapitał może uciekać z Polski bojąc się tąpnięcia na giełdzie po zamykaniu OFE. W takim scenariuszu wpłynęłoby to na osłabienie złotego. Warto zwrócić uwagę, że wstępny termin zmian czyli lipiec 2018 nie jest wcale pewny. Powodem są problemy techniczne i proceduralne. Coraz bardziej prawdopodobny okazuje się zatem termin stycznia 2019 roku.

Zmiana polityki zagranicznej USA

Prezydent Donald Trump przedstawił nową doktrynę polityczną. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie ma już mowy o przewlekłym i bezskutecznym zaangażowaniu w Afganistanie. Znalazły się za to fragmenty o nietworzeniu próżni dla terrorystów i Państwa Islamskiego. Taki ruch może oznaczać dalsze zaangażowanie wojsk w jeszcze większych liczbach. Oznacza to kolejne koszty. Biorąc pod uwagę budżet USA może to spowodować kolejne podejście pod rozstanie się z programem ObamaCare.

Dobre dane  z Wielkiej Brytanii

Po tym jak ostatnie dni nie rozpieszczały funta wreszcie przyszedł czas na dobre dane z wysp. Wskaźnik zamówień wg CBI niespodziewanie wzrósł o 3 pkt. Sam kurs zareagował dość leniwie, ale warto zwrócić uwagę, że od grudnia waluta brytyjska jest z drobnymi przerwami wciąż w trendzie spadkowym. W rezultacie dane te mogły nie tyle spowodować odbicie co spowolnić spadki funta, który ostatnimi dniami pogłębia wielomiesięczne minima kursowe.

Dzisiaj w kalendarzu makroekonomicznym warto zwrócić uwagę na:

  • 14:00 – Węgry – decyzja w sprawie stóp procentowych,
  • 14:30 – Kanada – sprzedaż detaliczna.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl