Osłony z pleksi na ladę – skąd je wziąć?

recepcja koronawirus

Zapewnienie bezpieczeństwa zarówno klientom, jak i pracownikom i zminimalizowanie szans rozprzestrzeniania się koronawirusa, to aktualnie obowiązek każdego właściciela sklepu lub punktu usługowego. Jednym z powszechnie stosowanych środków ochrony stały się antywirusowe osłony z pleksi. Sprawdźmy dziś, jaką funkcję spełniają takie bariery, jakie są ich rodzaje i skąd je właściwie wziąć.

Jaką funkcję spełnia osłona z pleksi na ladę?

Osłony antywirusowe z pleksi szybko stały się standardowym wyposażeniem większości punktów handlowo–usługowych, biur, urzędów itd. Taką osłonę możemy zamontować praktycznie w każdym miejscu, w którym pracownik ma kontakt z osobami spoza firmy. Powodem jest oczywiście wirus COVID–19, który w ciągu kilku miesięcy opanował praktycznie cały świat. Osłona z pleksi na ladę spełnią funkcję nieprzepuszczalnej bariery pomiędzy pracownikiem punktu a klientem. Tego rodzaju osłona jest przezroczysta, dzięki czemu kontakt wizualny pomiędzy klientem a sprzedawcą nie jest w żaden sposób zakłócony. Plexi jest materiałem gładkim i bardzo łatwym w pielęgnacji. W związku z tym dezynfekcja i czyszczenie osłon z plexi nie będzie stanowić żadnego problemu. Osłona z plexi nie tylko stanowi pierwszą linię obrony przed chorobotwórczymi drobnoustrojami przenoszonymi drogą kropelkową. Poprawia również komfort psychiczny i poczucie bezpieczeństwa zarówno pracowników, jak i osób odwiedzających nasz lokal.

Osłony z pleksi i poliwęglanu – czym się różnią?

Osłony ochronne do sklepów czy biur wykonane są najczęściej z przeźroczystej pleksi lub poliwęglanu litego. Tworzywa te mają zbliżone właściwości. Zarówno pleksi, jak i poliwęglan lity są dużo lżejsze od szkła i o wiele bardziej odporne na pęknięcia czy uderzenia.

Istnieją jednak subtelne różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami tworzywa sztucznego. Pleksi ma nieco wyższa przepuszczalność światła. Z tego powodu jest częściej stosowana przy osłonach na ladę czy osłonach wolnostojących. Poliwęglan zachowuje dobrą przepuszczalność światła (ok. 90%) przy niewielkiej grubości, np. 2 mm. W związku z tym z tego materiału powstają najczęściej lekkie osłony wiszące montowane bezpośrednio do sufitu lub specjalnych stelaży.

Omawiając właściwości tych materiałów, warto wspomnieć jeszcze, że zarówno pleksi, jak i poliwęglan lity są stosunkowo wrażliwe na zarysowania. Należy więc zachować ostrożność w czasie czyszczenia osłon i unikać bardzo szorstkich ściereczek, gąbek czy szczotek.

Osłona z pleksi gotowa czy na wymiar?

Kupując osłony antywirusowe do sklepu lub punktu usługowego, mamy dwie podstawowe możliwości. Najłatwiejsza opcja to gotowe osłony z pleksi lub poliwęglanu. Są one dostępne w trzech wersjach: 

  • osłony montowane bezpośrednio do lady lub punktu kasowego,
  • osłony wolnostojące, stawiane bezpośrednio na podłodze, 
  • osłony z poliwęglanu wiszące, montowane na specjalnych linkach.

Osłony z pleksi montowane na ladzie dostępne są w wysokości 80 i 100 cm. Jeśli chodzi o szerokość to do wyboru mamy osłony 60, 80, 100 i 120 cm. Osłony z pleksi wolnostojące mają wysokość 160 lub 180 cm. Oba typy mają głębokość 40 cm. Do wyboru mamy osłony wolnostojące o szerokości 80, 100, 120 i 140 cm.  Z kolei osłony wiszące z poliwęglanu mają wysokość 99,5 cm. Najwęższa tego typu osłona ma 75 cm natomiast najszersza 160 cm.  Mamy więc całkiem spore możliwości dopasowania odpowiedniej osłony do wymiarów naszego lokalu. 

Są jednak lokale, w których zastosowanie takiego gotowego rozwiązania może być niemożliwe. W takich sytuacjach możemy skorzystać z prostego konfiguratora dostępnego na stronie https://plasticexpress.pl. Za jego pomocą możemy zamówić precyzyjnie docięte elementy, z których stworzymy osłonę z pleksi na wymiar. Uzyskane w ten sposób elementy możemy połączyć za pomocą odpowiedniego kleju lub kątowników z pleksi z taśmą dwustronną. Takich samym kątowników możemy użyć również do mocowania gotowych osłon na ladę. Dzięki nim unikniemy konieczności wiercenia w meblach sklepowych, a osłonę będzie można bez problemu zdemontować.