Ostatnia chwila na zgłoszenie do tegorocznej Rundy Inwestycyjnej InnoEnergy

Szansa dla nowatorskich pomysłów w zakresie czystych technologii na ubieganie się o finansowanie w 2018 roku

0

EIT InnoEnergy ogłasza datę zakończenia naboru wniosków do Rundy Inwestycyjnej 2018, wspierającej nowatorskie rozwiązania. Aby przejść z powodzeniem proces selekcji przed końcem roku, należy złożyć wniosek do 4 października br.

Runda Inwestycyjna – czym jest i dla kogo?

Runda Inwestycyjna skierowana jest przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), których sprawdzone rozwiązania technologiczne przyczynią się do transformacji przemysłu energetycznego w Europie. Od uruchomienia Rundy w 2011 roku, EIT InnoEnergy zainwestowało już 190 mln EUR w projekty z całej Europy – wspierając projekty, których łączna wartość przychodów ze sprzedaży szacowana jest na poziomie 3 mld EUR.

Oprócz finansowania, EIT InnoEnergy oferuje wnioskodawcom możliwość skorzystania z wiedzy i kontaktów dostępnych w ramach ekosystemu innowacji energetycznych, składającego się z 385 partnerów branżowych reprezentujących obszar energii, czystych technologii i mobilności.

Gdzie potrzebne jest wsparcie dla MŚP w sektorze innowacji energetycznych?

InnoEnergy  postrzega komercjalizację jako priorytetową potrzebę biznesową małych i średnich przedsiębiorstw przy wprowadzaniu nowatorskiego produktu. Poza tym niezwykle ważne jest skrócenie czasu wejścia z produktem na rynek, jego umiędzynarodowienie, zwiększenie skali działalności  oraz dostęp do stabilnego,  przewidywalnego finansowania. Tak aktualnie wygląda zapotrzebowanie MŚP w sektorze innowacji energetycznych – podsumowuje Marcin Lewenstein, Innovation Officer w InnoEnergy Central Europe.

  • Komercjalizacja produktu

Zadaniem EIT InnoEnergy jest zidentyfikowanie i umożliwienie dostępu do partnerów, którzy pomogą w zdefiniowaniu i dotarciu do grupy docelowej podczas wprowadzania rozwiązania na rynek. Przy wykorzystaniu wsparcia, możliwe jest przyspieszenie momentu wystartowania z produktem.

  • Zwiększenie skali i uprzemysłowienie

Uruchomienie produkcji na dużą skalę jest jedną z faz, która wymaga większego nakładu inwestycyjnego. EIT InnoEnergy zapewnia wiedzę, a dzięki temu pomaga w uniknięciu typowych błędów, które mogą przyczyniać się do utrudnienia procesu uprzemysłowienia.

Finansowane przez EIT InnoEnergy projekty najczęściej wymagają rozwoju technologii czy prototypów, dlatego też wiążą się z wysokimi nakładami. Współpraca z EIT InnoEnergy umożliwia szybkie uruchomienie funduszy i sprawną realizację projektu innowacyjnego.

Czytaj również:  Popyt na kredyty mieszkaniowe rośnie najszybciej od 10 lat. Polacy coraz chętniej zbierają na wkład własny w funduszach inwestycyjnych

Polskie projekty korzystają – przykłady

EIT InnoEnergy wsparło również szereg polskich projektów i rozwiązań. Przykłady produktów, które odniosły sukces to, m.in. BioEcoMatic oraz XSensor.

  • BioEcoMatic to nowy, wysoko wydajny, zautomatyzowany kocioł na biomasę, głównie słomę. To rozwiązanie pozwala rolnikom, przedsiębiorstwom wiejskim oraz lokalnej społeczności na korzystanie z lokalnych, czystych źródeł paliw do ogrzewania.
  • Xsensor to innowacyjna linia czujników bezprzewodowych opracowanych w celu usprawnienia zarządzania i eksploatacji urządzeń dzięki zastosowaniu tzw. diagnostyki predykcyjnej.Rozwiązanie to pozwala lepiej monitorować pracę urządzeń i przewidywać potencjalne usterki, dzieki czemu korzystające z niego firmy uzyskują znaczną poprawę w zakresie kosztów serwisu i remontów oraz wydajności operacyjnej.