Osteopata w Krakowie

Chociaż nie ma nic cenniejszego od zdrowia, to wiele osób zaczyna doceniać swoje zdrowie, dopiero gdy pojawiają się mniej lub bardziej poważne dolegliwości, lub choroby. Nagle okazuje się, że bez dobrego zdrowia znacznie pogarsza się jakość życia. Sprawdź dlaczego warto zdecydować się na rozpoczęcie terapii osteopatycznej, w której niezwykle ważne jest holistyczne podejście do organizmu. Jakie korzyści daje terapia manualna w centrum osteopatii?

osteopatia

Krakowskie Centrum Fizjoterapii i Osteopatii Osteohelp

Odwiedź -> Krakowskie Centrum Fizjoterapii i Osteopatii Osteohelp.pl

Osteopatia to dziedzina medycyny, której celem jest wspomaganie organizmu w procesie samoregeneracji i samoleczenia. Osteopatia opiera się też na twierdzeniu, że wszystkie narządy wewnętrzne są od siebie całkowicie zależne. Stawianie diagnozy i leczenie dolegliwości odbywa się za pomocą technik manualnych. W 1874 roku Andrew Taylor Still, nawiązując do praw rządzących w naturze, stworzył pojęcie osteopatii. Uznaje się go za ojca osteopatii. Amerykański lekarz był założycielem akademii medycyny osteopatycznej. American School of Osteopathy w Kirksville w Missouri powstała w 1892 roku — była to pierwsza szkoła osteopatii na świecie. Jeżeli chodzi o Polskę, to pierwsze szkolenia w zakresie osteopatii odbywały się na początku XX wieku. Wydział Medycyny Osteopatycznej został uruchomiony dopiero w 2013 roku.

Kim jest osteopata?

Osteopata jest lekarzem lub fizjoterapeutą posiadającym dodatkowe uzupełnieniające wykształcenie na studiach podyplomowych na kierunku osteopatia. Osteopata w leczeniu schorzeń stosuje techniki manualne. Ma holistyczne podejście do pacjenta — zwraca uwagę nie tylko na kondycję ciała, ale i psychiki. Osteopata w szczegółowym wywiadzie może pytać o wszystko, co ma wpływ na organizm (na przykład o sposób odżywiania, otoczenie, przebyte stany chorobowe, stosowane leczenie). Tak więc ważne jest nie tylko całe ciało i psychika, ale również wszystko to, co może mieć wpływ na stan zdrowia człowieka.

Osteopatą może zostać lekarz lub fizjoterapeuta, przy czym wymagane jest ukończenie studiów podyplomowych, co jest zgodne z Ustawą o Szkolnictwie Wyższym.

Filozofia osteopatii może zachwycić pacjentów, którzy do tej pory czuli, że byli traktowani wyłącznie jak jednostki chorobowe. Terapia osteopatyczna pomija leczenie farmakologiczne i wykazuje brak działań niepożądanych.

Jeśli chodzi o to, jak wygląda wizyta, to osteopata po przeprowadzeniu wywiadu przejdzie do badania osteopatycznego. Oceni stan tkanek miękkich, przeprowadzi testy ruchomości poszczególnych części ciała, a także może przeanalizować wyniki badań RTG czy rezonansu magnetycznego. W trakcie terapii może zalecić zmianę diety, trybu życia (na przykład pacjent może usłyszeć, że trzeba wprowadzić do życia aktywność ruchową), a także wskazać działania profilaktyczne.

Co można uzyskać dzięki terapii manualnej?

Do osteopaty mogą zgłosić się pacjenci w każdym wieku (zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci). W szczególności osteopatią powinny zainteresować się osoby cierpiące na bóle kręgosłupa, dyskopatie, wady postawy (zwłaszcza u małych dzieci), rwę kulszową, schorzenia stawów, kontuzje i stany pourazowe, bóle i zawroty głowy, szumy uszne, depresje, stany lękowe. Wizyta u osteopaty pomoże w dolegliwościach związanych z układem pokarmowym. Osteopatia ma zastosowanie w dolegliwościach ginekologicznych (bolesne miesiączki, endometrioza), urologicznych (nietrzymanie moczu) i sercowo — naczyniowych. Osteopatia jest zalecana dla osób, które mają obniżoną odporność. Jest zalecana w sytuacjach takich jak urazy okołoporodowe.

Ogólnie rzecz biorąc, osteopatia wykazuje pozytywny wpływ na organizm człowieka. Terapia daje szansę na wyzdrowienie pacjentom, którzy nie czują efektów działania medycyny tradycyjnej, a poza tym chcą unikać na przykład inwazyjnych metod operacyjnych i długiej rehabilitacji po operacji.