Outsourcing IT czy zatrudnienie swojego informatyka – co sprawdzi się lepiej?

komornik biuro

Przedsiębiorcy, którzy chcą zadbać o prawidłowe działanie obszaru IT, mogą zatrudnić informatyka, ale mogą zlecić także outsourcing w tym zakresie.

Małe i średnie przedsiębiorstwa także wymagają fachowej obsługi informatycznej. Nie zawsze jednak dysponują odpowiednimi kwotami na to, aby zatrudnić informatyka. Właśnie dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszy się outsourcing IT.

Czy lepszym wyborem będzie zatrudnienie informatyka, a może opieka informatyczna w ramach outsourcingu? Zobacz najważniejsze zalety i wady każdego z tych rozwiązań i sprawdź, które będzie najlepsze dla Twojej firmy!

 

Własny dział IT

Stworzenie własnego działu IT nie jest tanie. Głównym kosztem jest zatrudnienie jednego lub kilku informatyków, którzy posiadają odpowiednie przygotowanie oraz doświadczenie. Niestety, firma musi liczyć się wtedy z naprawdę dużymi wydatkami, które będą rosły wraz z potrzebą zatrudnienia bardziej wyspecjalizowanych pracowników.

Głównym atutem jest jednak fakt, że opieka informatyczna jest w tym przypadku dostępna na wyciągnięcie ręki. Zatrudniony w firmie informatyk może od razu przystąpić do wykonania określonych prac, na przykład może on zaktualizować oprogramowanie, przeprowadzić serwis sprzętu czy też przeszkolić pracownika w ramach obsługi danego programu.

Dodatkowo, w przypadku własnego działu IT usługi te nie są limitowane – zatem informatyk może wykonywać je przez cały dzień pracy. To duży atut, ponieważ outsourcing IT limituje liczbę godzin obsługi informatycznej.

 

Outsourcing IT

Druga propozycja dla firm to outsourcing IT. Dzisiaj taka właśnie forma obsługi cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Stanowi ona popularną propozycję dla firm w sektorze MŚP, które najczęściej posiadają trudności z wyłożeniem odpowiednich środków na założenie własnego działu IT.

Aktualnie takie właśnie usługi są oferowane w wielu różnych miastach, w tym między innymi w mieście Warszawa. Tutaj dostarcza je firma ITCenter, która od lat zajmuje się świadczeniem obsługi informatycznej dla firm.

Opieka informatyczna w tym własne przypadku przebiega jednak nieco inaczej niż wtedy, gdy firma zatrudnia własnego specjalistę w dziedzinie IT. Współpraca polega na dostarczaniu wybranych usług przez internet – czat, przez telefon, a w ostateczności osobiście, gdy konieczna będzie wykonanie prac na miejscu.

Umowa outsourcingu IT reguluje w tym przypadku zakres pomocy, a także czas reakcji na zgłoszenia oraz liczbę godzin obsługi, które obejmuje umowa. W przypadku ich przekroczenia konieczna będzie dopłata.

Warto zaznaczyć, że usługi dostępne są najczęściej 24 godziny na dobę – firma musi tylko skontaktować się z dostawcą usług i od razu może zlecić wykonanie konkretnych prac.

 

Przykładowy zakres usług w ramach outsourcingu IT:

 • zakładanie sieci informatycznych
 • administracja sieciami komputerowymi
 • instalacja – wdrażanie oprogramowania
 • aktualizacja oprogramowania
 • naprawa usterek oprogramowania
 • serwis sprzętu komputerowego
 • tworzenie polityki bezpieczeństwa IT
 • backup – kopia zapasowa danych
 • ochrona przeciwwirusowa
 • tworzenie stron internetowych
 • zakładanie skrzynek pocztowych e-mail
 • przeszkolenie pracowników
 • doradztwo IT
 • zamawianie sprzętu

 

Wobec tego opieka informatyczna obejmuje szeroką gamę różnych usług, które związane są w informatyką w firmie.

 

Co wybrać – własny informatyk czy outsourcing IT?

Podsumowując, zarówno opieka informatyczna świadczona przez własnego informatyka, jak również kompleksowy outsourcing IT świadczony przez zewnętrzną firmę posiadają swoje wady i zalety.

Gdy głównym celem jest zmniejszenie kosztów bez jednoczesnego obniżania jakości obsługi IT, zdecydowanie najlepszą propozycją będzie outsourcing IT. W tym przypadku opłaty za pełną pomoc będą znacznie niższe niż przy tworzeniu własnego działu IT. Z kolei własny informatyk jest zawsze dostępny na miejscu i od razu może przystąpić do wykonania konkretnych prac. Najlepiej zatem dobrać odpowiednią opcję do indywidualnych potrzeb firmy.