Płatność przy użyciu jednego spojrzenia – transakcje przyszłości bez zbędnych atrybutów

Urządzenie_Płatnicze_PayEye

W jaki sposób działa PayEye?

PayEye, jako pierwsza firma na świecie, komercyjnie wprowadziła autorskie rozwiązanie płatnicze payeye, a dokładniej cały ekosystem płatniczy payeye, który działa w oparciu o rozpoznawanie tęczówki oka człowieka. Z payeye można korzystać od 24 czerwca 2020 roku pilotażowo w Polsce, we Wrocławiu – w mieście, w którym ma swoją siedzibę i w którym powstała idea payeye. Myśląc o projekcie sięgnęliśmy do swoich marzeń o bezpiecznym i wolnym świecie, w którym każdy może zrealizować transakcję bez zbędnych atrybutów, by w pełni móc cieszyć się z życia. Myśleliśmy o świecie, w którym technologia działa w kooperacji z naturą. Od marzeń przeszliśmy do weryfikacji, poszukiwań, badań, analiz. Po dwóch latach pracy firma PayEye zbudowała kompletny, niezależny i bezpieczny system płatniczy, na który składają się m.in urządzenia płatnicze służące do akceptacji transakcji w punktach handlowo-usługowych oraz portfel elektroniczny dla Użytkowników, a także algorytmy przetwarzające tęczówkę na wzorzec biometryczny (payeye kod). Dzięki czemu firma PayEye może samodzielnie obsługiwać procesy identyfikacji Użytkowników i rozliczać transakcje. Sieć współpracujących z PayEye Partnerów budujemy samodzielnie, ale uprzedzając pytanie – tak, prowadzimy rozmowy z firmami dystrybuującymi terminale płatnicze na polskim rynku i bierzemy pod uwagę ich wsparcie w procesie dystrybucji. Oferowana klientom indywidualnym usługa payeye gwarantuje bezpłatne konto payeye oraz usługę płatniczą potwierdzania transakcji jednym spojrzeniem. W odróżnieniu od innych sposobów potwierdzania transakcji w przypadku rozwiązania payeye nie trzeba pamiętać o wzięciu ze sobą karty, naładowanego telefonu czy gotówki, wystarczy nasza fizyczna obecność i możliwość spojrzenia na specjalnie Urządzenie Płatnicze PayEye, które znajduje się w punktach sieci partnerskiej Spółki. Jak wygląda proces zakładania konta i rozpoczęcia płatności biometrią? Bardzo analogicznie do uruchamiania i korzystania z dowolnego konta w banku. Konto payeye można założyć szybko i wygodnie online. W związku z tym, że firma PayEye jest małą instytucją płatniczą i podlega nadzorowi KNF, to konieczne będzie zweryfikowanie tożsamości użytkownika na podstawie dokumentu – dowodu osobistego lub paszportu oraz zdjęcia “selfie”. Aktywacja konta Użytkownika nastąpi po dokonaniu tradycyjnego przelewu na dowolną kwotę. Kolejne zasilenia będą mogły być realizowane również za pośrednictwem Systemu Płatności Online Dotpay. Po zakończeniu rejestracji Użytkownik – u dowolnego Partnera PayEye – tworzy indywidualny payeye kod (wzorzec na bazie tęczówki oka). Po tych trzech prostych krokach można korzystać z płatności payeye.

Jak stworzyć biometryczny wzorzec?

Wzorzec biometryczny, to wzorzec naszej tęczówki oka, który jest gwarantem bezpiecznego potwierdzania transakcji oraz umożliwia wykorzystanie pełnię możliwości systemu płatniczego payeye. Zatem, wzorcem biometrycznym jest payeye kod wytworzony na bazie naszej tęczówki oka. Jak się go tworzy? Po założeniu konta, szybko i bezdotykowo na Urządzeniu Płatniczym PayEye w dowolnym miejscu, w którym oferowana jest usługa payeye. [pełna lista znajduje się na stronie internetowej www.payeye.com]. By nastąpiła identyfikacja użytkownika i potwierdzenie transakcji niezbędne jest porównanie payeye kodu ze wzorcem podstawowym (oczami osoby żyjącej – Użytkownika). To oznacza, że każdy Użytkownik systemu PayEye może spać spokojnie, bo nikt poza nim nie jest w stanie potwierdzić płatności realizowanej z jego konta payeye.

Czy korzystanie z usługi wiąże się ze skutkami ubocznymi, np. z zagrożeniem dla wzroku?

Wszelkie badania wskazują, że tęczówka jest najbezpieczniejszą biometryczną metodą identyfikacji użytkownika. Nasz autorski system płatności oparty jest na unikalnym wzorcu tęczówki oka ludzkiego, która dzięki swoim cechom osobowym zwiększa bezpieczeństwo transakcji, a na tym, jako twórcom ekosytemu PayEye, zależy nam najbardziej. Z uwagi na rodzaj kamer oraz ustawienia, które są zastosowane w naszych Urządzeniach Płatniczych PayEye, użytkownicy mogą być spokojni zarówno o swoje finanse, jak i zdrowie. Nasze urządzenia płatnicze posiadają certyfikat bezpieczeństwa i są wyposażone w specjalne kamery na podczerwień i gdy są stosowane zgodnie z przeznaczeniem – do potwierdzania płatności – są jak najbardziej bezpieczne dla użytkowników. Nasze kamery zdefiniowane są na odczyt tęczówek oczu z odległości około 25 cm. Nasza technologia przekształca obraz tęczówki na payeye kod (unikalny kod na bazie obrazu tęczówki oka) i w takiej formie przechowywany jest w bazie o najwyższym poziomie zabezpieczeń. Uprzedzając kolejne pytanie: Nie przechowujemy zdjęć tęczówek, a tylko stworzony na bazie obrazu tęczówki unikalny kod tzw. payeye kod. Naszym celem jest proponować nowe rozwiązanie, alternatywny sposób płacenia oparty o najlepsze zabezpieczenie – tęczówkę oka. Dajemy użytkownikom wybór, jednocześnie mając świadomość, że część konsumentów nie od razu zdecyduje się skorzystać z płatności payeye.

 Czy to rozwiązanie jest niezawodne?

Każde rozwiązanie stworzone przez człowieka podlega niejednokrotnym próbom i testom zanim zostanie udostępnione klientom. Codziennie dbamy o najwyższy poziom bezpieczeństwa danych naszych Klientów i w tym celu stosujemy wszelkie najnowocześniejsze rozwiązania oraz najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa, zarządzania dostępem, rejestrowaniem i monitorowaniem oraz szyfrowaniem danych.

Co w przypadku, gdy ktoś używa szkieł kontaktowych? Czy usługa będzie działać w taki sam sposób?

Zalecamy generowanie wzorca (payeye kodu) bez okularów, by był jak najbardziej precyzyjny. Płatności natomiast mogą być potwierdzane zarówno w soczewkach, jak i w okularach korekcyjnych Wpisujemy się w konieczność realizacji wymagań dyrektywy PSD2 i zupełnym przypadkiem odpowiadamy także na nową potrzebę rynku – możliwość realizowania płatności z zakrytymi nosem i ustami. Jakie są zalety technologii opartej o skan tęczówki, względem innych rozwiązań? Przede wszystkim najwyższe bezpieczeństwo i nieodkryta dotychczas wygoda. Zaczynając od wygody, cóż oczy mamy zawsze przy sobie. Nie musimy się martwić rozładowanym telefonem, brakiem karty czy zajętymi rękami. W każdej z wymienionych sytuacji płatność payeye może być potwierdzona… jednym spojrzeniem. Wszelkie badania wskazują, że tęczówka jest najbezpieczniejszą biometryczną metodą identyfikacji użytkownika. Nasz autorski system płatności oparty jest na unikalnym wzorcu tęczówki oka ludzkiego, która dzięki swoim cechom osobowym zwiększa bezpieczeństwo transakcji a na tym – jako twórcom ekosytemu PayEye – zależy nam najbardziej. Poza tym, my nie przechowujemy zdjęć tęczówek, a tylko stworzony na bazie obrazu tęczówki unikalny kod tzw. payeye kod.

Jak wyglądają zabezpieczenia konta?

Jako pionierzy czujemy odpowiedzialność za tworzenie czegoś nowego – kompletnego systemu płatniczego. Działamy w sferze finansów, płatności, dlatego też nie tylko czujemy ogromną odpowiedzialność, ale wdrażając system PayEye korzystamy z naszej siły napędowej – jaką jest wizja oraz z dobrodziejstw nauki, techniki oraz doświadczeń naszego Zespołu. Naszą ideę usługi i produktu, które zwiększają komfort życia i podwyższają bezpieczeństwo płatności staramy się wdrażać w sposób metodyczny i najlepszy dla Użytkowników i Partnerów. Wszelkie badania wskazują, że tęczówka jest najbezpieczniejszą biometryczną metodą identyfikacji użytkownika. Nasz autorski system płatności oparty jest na unikalnym wzorcu tęczówki oka ludzkiego, która dzięki swoim cechom osobowym zwiększa bezpieczeństwo transakcji, a na tym – jako twórcom ekosytemu PayEye – zależy nam najbardziej. Poza tym, my nie przechowujemy zdjęć tęczówek, a tylko stworzony na bazie obrazu tęczówki unikalny kod tzw. payeye kod. Dodatkowo dostęp do konta wymaga przy logowaniu podwójnego uwierzytelniania, czyli podania zarówno hasła jak i kodu sms, który przychodzi na nasz numer telefonu podany w procesie rejestracji.

Czy macie plany rozszerzenia usługi o kolejne możliwości? Np. wykorzystywanie w płatnościach internetowych?

Nasz ekosystem płatniczy jest kompletny i niezależny. Może być rozwinięty o moduły współpracy zarówno z bankami, dystrybutorami terminali płatniczych, jak i bankomatami a także wykorzystany przy płatnościach e-commerce. Prowadzimy rozmowy w tym zakresie, ale to nie jest moment na informowanie o szczegółach.

Czy klienci chętnie korzystają innowacyjnej możliwości?

Konsumenci są zaciekawieni a ich liczba codziennie wzrasta. Osoby, które brały udział w zorganizowanych przez nas badaniach konsumenckich w drugiej połowie 2019 roku, cały czas trzymały za nas kciuki a dzisiaj… już są naszymi klientami. Klienci, którzy spróbowali usługi payeye są zadowoleni i chętnie z niej korzystają. Dzielą się z nami swoimi doświadczeniami podkreślając wygodę, swobodę oraz lekkość rozwiązania. Od czerwca do dzisiaj – końca sierpnia – liczba punktów wzrosła od 1 do aż do prawie 60 w stolicy Dolnego Śląska. [aktualna mapa znajduje się na www.payeye.com].

Jakie plany rozwoju ma spółka w krótko- i długoterminowej perspektywie?

Przez pierwsze kilka miesięcy zamierzamy kontynuować pilotaż we Wrocławiu na większej skali Partnerów i konsumentów. Dopiero później planujemy pojawić się w kolejnych miastach w Polsce. Ponadto na badania i rozwój naszego systemu otrzymaliśmy dofinansowanie z Unii Europejskiej, więc plan działań mamy szczegółowo rozpisany w harmonogramie przedstawionym do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Prace już trwają. Czeka nas mnóstwo ciekawych działań, wdrożeń oraz wyzwań, czyli z pewnością na nudę nie będziemy narzekać. Pierwszy sukces za nami – udostępniliśmy produkt w naszym rodzinnym mieście, niedługo przyjdzie czas na kolejne miasta w Polsce, zapewne zaczniemy od Warszawy a kolejny krok milowy to możliwość udostępniania payeye w każdym kraju Europy.