Podsumowanie warszawskiego rynku biurowego po II kw. 2016 – CBRE

Łukasz Kałędkiewicz, Dyrektor Działu Powierzchni Biurowych, CBRE_hq

W ciągu pierwszej połowy 2016 roku, rynek stołecznych nieruchomości biurowych wzbogacił się o 350 000 mkw. dostarczonych w 16 nowoczesnych budynkach biurowych. Do końca 2016 roku pojawi się kolejne 104 000 mkw., co sprawi, że wielkość rynku przekroczy 5,1 mln mkw. i będzie to największy roczny przyrost podaży w historii Warszawy. Najbardziej rozwijająca się część stolicy to okolica Ronda Daszyńskiego, w której znajduje się 25% całkowitej powierzchni biurowej powstającej obecnie w mieście.

Z najnowszego raportu Office Market View – Warszawski Rynek Biurowy po II kw. 2016 przygotowanego przez firmę CBRE wynika, że stolica utrzymuje pozycję stabilnie rozwijającego się rynku – aktywność najemców w pierwszej połowie jest wysoka, porównywalna do tej z 1 połowy poprzedniego roku. Mimo wysokiego popytu dynamiczny rozrost struktury biurowej miasta wpływa jednak na wzrost wskaźnika pustostanów, który osiągnął 15,4% wzrastając o 1,3 pp. w ujęciu kwartalnym i rocznym.

Łukasz Kałędkiewicz, Senior Director, Szef Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, CBRE:
„Obecnie wszystkie oczy zwrócone są na Centrum Warszawy, gdzie obserwujemy największy wysyp nowych obiektów – w 2016 roku ten obszar powiększy się o 17%. Najbardziej dynamicznie rozwijające się miejsce to okolice Ronda Daszyńskiego, które są naturalnym przedłużeniem Centrum, a na atrakcyjność tej lokalizacji wpływa dostępność II linii metra. Obecnie, w okolicy Ronda Daszyńskiego zlokalizowane są biura o łącznej powierzchni 400 000 mkw., z których tylko w tym roku oddano do użytkowania 158 000 mkw. w sześciu budynkach. Biorąc pod uwagę potencjał lokalizacji i planowane projekty, podaż zwiększy się w najbliższych latach ponad dwukrotnie. Warto zaznaczyć, że ta dzielnica nie będzie kolejnym po biznesowym Mokotowie, obszarem mocno zagęszczonym jedynie funkcją biurową. Tak samo szybko rosną tu projekty mieszkaniowe, planowane jest centrum handlowe, a place przylegające do budynków mają docelowo stać się przestrzeniami miejskimi, pełnymi zieleni, małej architektury, oferującymi możliwości spędzenia wolnego czasu. Mamy więc do czynienia z sytuacją, w której dość szybko na naszych oczach tworzy się nowa dzielnica Warszawy, i wszystko wskazuje na to, że będzie ona utrzymana według idei ‘smart city’.”

W wyniku dużej konkurencji na rynku czynsze umowne za najbardziej atrakcyjne powierzchnie biurowe w Centrum Warszawy nieco spadły i szacowane są obecnie na poziomie około 23,00 EUR/mkw./m-c. w rejonie Ścisłego Centrum i 18,50 EUR/mkw./m-c na Obrzeżach Centrum. Spadku poziomu czynszów doświadczyła większość lokalizacji z wyjątkiem m.in. okolicy Ronda Daszyńskiego.