Polscy finansiści wśród najlepszych na świecie

Kraków Business Park
Kraków Business Park

Finansiści znad Wisły słyną ze swoich wysokich kompetencji. Jak podaje ACCA, międzynarodowa organizacja zrzeszająca ekspertów finansowych, to właśnie Polacy wypadają na egzaminach kwalifikacyjnych najlepiej – i robią to konsekwentnie już od kilku lat.

Polscy specjaliści finansowi należą do najbardziej utalentowanych i kompetentnych na świecie. Według danych międzynarodowej organizacji ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants), zrzeszającej ekspertów z zakresu zarządzania finansami, wyniki, jakie Polacy osiągają na egzaminach kwalifikacyjnych, plasują ich sporo powyżej średniej. Analiza, która ujawniła ten trend, została po raz pierwszy przeprowadzona 2,5 roku temu. Od tego czasu odbyło się już pięć sesji egzaminacyjnych, w których Polacy konsekwentnie potwierdzali swoją przewagę nad studentami z innych krajów, za każdym razem przekraczając średnią światową w największej liczbie dostępnych egzaminów. W grudniu 2013 roku uzyskali ponadprzeciętny wynik w 15, a w czerwcu 2014 roku w 14 z 16 egzaminów, które są uwzględniane w analizie (wliczając różne ich warianty). W ścisłej czołówce rankingu znajdują się także Czechy, Irlandia i Malta. Jednak – jak wynika z zestawienia – to polscy studenci wyróżniają się regularnością w osiąganiu dobrych rezultatów.

Wiodąca pozycja Polski w zestawieniu świadczy o niezmiennie stałym, wysokim przygotowaniu polskich specjalistów do egzaminów kwalifikacyjnych, które wymagają przecież nie tylko gruntownej wiedzy merytorycznej, ale też innych, pozafinansowych kompetencji, m.in. umiejętności analizowania danych, wyciągania wniosków i szybkiego podejmowania decyzji. W międzynarodowym środowisku biznesowym to cechy niezbędne – mówi Karen Yates, Head of Education, ACCA Emerging Europe.

Rekord za rekordem

ACCA regularnie wyróżnia najlepiej zdających studentów, organizując spotkania po każdej sesji i wręczając okolicznościowe dyplomy i upominki. To również okazja, by wyróżnić studentów, którzy w jednym z egzaminów osiągnęli najwyższy rezultat ze wszystkich zdających w sesji – to tzw. globalni laureaci nagród. Tylko w ciągu ostatniego roku polski oddział organizacji odnotował aż dwa takie światowe rekordy. Na ostatnim spotkaniu „ACCA Student Awards”, w czwartek 25 września w Warszawie, nagrodę odebrała Beata Rusinowicz, Site Controlling Manager w Alstom Transport, która w niedawnej, czerwcowej sesji zdobyła największą spośród 24 633 osób zdających liczbę punktów (92 pkt na 100 możliwych) na egzaminie F9: Financial Management. – Sukces jest zawsze wypadkową wielu czynników. W tym przypadku podstawą jest zamiłowanie do finansów, systematyczna nauka i sporo praktyki w rozwiązywaniu zadań. Kluczowe jest też wsparcie ze strony pracodawcy, bo przygotowania do egzaminów ACCA są bardzo czasochłonne – powiedziała polska rekordzistka na uroczystości rozdaniu nagród.

Nieco wcześniej, bo w grudniu 2013 roku, polskich finansistów rozsławiła w świecie Elżbieta Kondratowicz, Credit Team Manager w Shell Business Operations Kraków, uzyskując najwyższy w historii wynik (98 pkt na 100) z egzaminu F4: Corporate and Business Law.

Żeby zdać egzamin ACCA, wymagane jest zdobycie przynajmniej 50 punktów, czyli połowę puli. Studenci dużo uwagi poświęcają na odpowiednie przygotowanie się, by w ograniczonym czasie trwania egzaminu bezpiecznie zdobyć punkty gwarantujące jego zdanie. Zdobycie powyżej 90 proc. na którymkolwiek z egzaminów jest na całym świecie uważane za niebywały sukces – tłumaczy Magdalena Hernandez, Dyrektor Zarządzająca, ACCA Emerging Europe.

Klucz do kariery

Nic dziwnego, że polscy finansiści są tak popularni wśród zagranicznych pracodawców. I nie dotyczy to już tylko tych specjalistów, którzy wyjechali z kraju w poszukiwaniu lepszych warunków finansowych, bo coraz częściej to światowe koncerny chcą rozwijać biznes nad Wisłą. Według danych pochodzących z raportu ABSL (Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych) za 2014 rok, w Polsce istnieje obecnie ponad 470 nowoczesnych centrów biznesowych z obcym kapitałem, w których finanse i księgowość stanowią najbardziej popularną specjalizację. Liderem pod względem zatrudnienia w sektorze BPO/SSC jest Kraków – tam w zagranicznych centrach usług pracuje ponad 30 tys. mieszkańców miasta.

Właśnie w Krakowie, w Shell Business Operations Kraków, pracuje od 2012 roku Elżbieta Kondratowicz, ubiegłoroczna polska rekordzistka. Firma – podobnie zresztą jak Alstom Transport, który zatrudnia drugą polską laureatkę, Beatę Rusinowicz – ma status Akredytowanego Pracodawcy ACCA, co wiąże się z licznymi udogodnieniami dla tych, którzy chcą zdobyć prestiżową kwalifikację. Studenci mogą liczyć zarówno na wsparcie finansowe (w postaci opłat egzaminacyjnych czy składek członkowskich), jak i merytoryczne (warsztaty, konferencje, szkolenia i opieka mentora). Obecnie w krakowskim oddziale Shell Business Operations pracuje aż 54 członków i studentów ACCA, a sama kwalifikacja jest ważną częścią rozwoju kadr finansowych w firmie.

Alstom Transport dopiero w tym roku dołączył do grona Akredytowanych Pracodawców ACCA, ale również kładzie duży nacisk na rozwój i zdobywanie kwalifikacji przez swoich finansistów. Tu przykład płynie z góry – Grzegorz Mączyński, CFO Alstom Transport w Polsce, jest członkiem ACCA od 2008 i docenia wartość wiedzy i praktycznych umiejętności zdobytych w toku przygotowań do egzaminów ACCA. – ACCA to bez wątpienia znak jakości dla specjalistów z zakresu finansów, dlatego zachęcamy naszych pracowników do podejmowania wyzwania, jakim jest kwalifikacja ACCA i wspieramy ich w jej uzyskaniu. Korzyści są obupólne – nasi finansiści zyskują wartościowe kompetencje, a my zmotywowanego i kompetentnego współpracownika – tłumaczy Grzegorz Mączyński.

O krok od sukcesu

Pracodawcy tacy jak Shell Business Operations Kraków i Alstom Transport sprawiają, że polscy finansiści coraz liczniej doceniają wagę kwalifikacji zawodowych. Dzięki temu zwiększają się ich szanse na międzynarodową karierę. Warto bowiem pamiętać, że w wielu krajach certyfikat nie jest, jak w Polsce, dodatkowym atutem danego specjalisty, ale rynkowym standardem, który muszą spełnić wszyscy kandydaci do pracy w sektorze finansowym. Tak działa m.in. rynek w Wielkiej Brytanii.

Właśnie ze względu na międzynarodową renomę certyfikatu Beata Rusinowicz, tegoroczna laureatka nagrody światowej, zdecydowała się rozpocząć kwalifikację ACCA. – Kwalifikacja jest rozpoznawalna na całym świecie i pozwala budować karierę za granicą. W czasach globalizacji to zaleta szczególnie istotna – tłumaczy.