Polska gospodarka cały czas rośnie

0
polska warszawa

W tym tygodniu GUS opublikował wyniki polskiego PKB. Według wstępnych szacunków w II kwartale br. Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 3,9% rok do roku. Polska gospodarka cały czas notuje bardzo dobre wyniki, przede wszystkim ze względu na rosnącą konsumpcję. Pozytywną wiadomością jest również fakt, że poza sektorem finansowym, wpływ na wzrost PKB mają również pozostałe gałęzie gospodarki. Na wyróżnienie zasługuje w tym kontekście szczególnie budownictwo. Negatywny wpływ na wynik PKB miała przede wszystkim mniejsza niż w I kwartale br. o 3 doby liczba dni roboczych.

W przyszłości w dalszym ciągu na wzrost polskiego PKB powinna wpływać konsumpcja, której poziom zależeć będzie głównie od wysokości płac. Wzrost wynagrodzeń, według opublikowanych w lipcu wyników, w zestawieniu rocznym zwolnił do 4,9%. Jeśli jednak parlament jesienią przegłosuje podwyżkę płac w sektorze publicznym, to możemy oczekiwać, że przychody oraz konsumpcja polskich gospodarstw domowych będą nadal rosły w szybkim tempie.

Polski złoty w tym tygodniu umocnił się oraz częściowo poprawił stratę z zeszłego tygodnia. Oprócz pozytywnych danych gospodarczych na kurs złotówki wpływ miało także uspokojenie napięć politycznych między USA a Koreą Północną, podczas którego inwestorzy lokowali swoje pieniądze przede wszystkim w tzw. bezpieczne waluty. Kurs EUR/PLN na koniec tygodnia był na poziomie 4,27, a eurodolara na 1,17 EUR/USD.

AKCENTA CZ a.s.