Polska waluta odzyskuje blask z pierwszego kwartału 2017. Dolar znów pierwszym wyborem

Krzysztof Pawlak – dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Krzysztof Pawlak - dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Dolar mocny na szerokim rynku. Słabość euro w obliczu głosów o niepodejmowaniu żadnych ruchów w polityce monetarnej aż do końca programu QE. Polska waluta silniejsza po korekcyjnym odbiciu. Sentyment na rynkach dobry ale w każdej chwili może się to zmienić. Złotówka nadal na czele walut krajów wschodzących. Niebawem pojawi się kolejny czynnik ryzyka, czyli wybory we Francji.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 01.03.2017-10.04.2017

Para walutowa EUR/PLN CHF/PLN USD/PLN GBP/PLN
Minimum 4,2090 3,9370 3,9000 4,8600
Maksimum 4,3470 4,0570 4,0960 5,1090

Kurs euro EUR/PLN

Kurs euro EUR/PLN wykresPod koniec marca EUR/PLN osiągnął najniższy poziom od października 2015 roku. Od tego momentu, wraz z pogorszeniem się klimatu inwestycyjnego dla walut rynków wschodzących, złoty nieco stracił. Przebita została linia trendu spadkowego trwającego od początku marca, która sprowadziła kurs niemal 13 groszy niżej. Ale polska waluta znów pokazała moc w tym roku. Korekta była krótka i znów EUR/PLN podąża na południe. W ostatnich dniach byliśmy blisko ostatnich minimów. Wydaje się, że to jeszcze nie koniec aprecjacji złotówki. Jeśli nic niespodziewanego się nie wydarzy to powinniśmy przebić lokalne wsparcie w rejonach 4,21. Mimo niesprzyjających warunków geopolitycznych polska waluta radzi sobie bardzo dobrze. Konflikt w Syrii póki co większego strachu nie wywołał. W tym momencie na rynkach króluje dolar więc miejmy to na uwadze, że wcześniej w takiej sytuacji lekkiej zadyszki krajowa waluta dostawała. W razie takiego obrotu spraw oporem będzie 4,2420 czyli zniesienie Fibo.

Kurs franka CHF/PLN

Kurs franka CHF/PLN wykresNa CHF/PLN mamy podobną sytuację. Po osiągnięciu minimum w okolicach 3,9370 kurs ruszył w górę. Gdy wydawało się już, że sytuacja w najbliższych dniach będzie działać na niekorzyść kredytobiorców frankowych kurs dość niespodziewanie nie przekroczył 4,00. Mimo, że na świecie pojawił się nowy punkt zapalny, czyli konflikt w Syrii to wielkiej ucieczki do bezpiecznych przystani, jak frank, nie było widać. W efekcie polska waluta powróciła do trendu spadkowego. Wsparciem będzie ostatnie minimum, niewykluczone, że w najbliższych dniach ten poziom będziemy testować jeśli pozytywny klimat na rynkach się utrzyma. Ale trzeba pamiętać, że konflikt w Syrii może się zaostrzyć szczególnie, że zamieszane w niego są USA i Rosja. Do tego niedługo już wybory we Francji i inwestorzy będą lokować kapitał we franka w obawie przed niespodziewanym wynikiem.

Kurs dolara USD/PLN

Kurs dolara USD/PLN wykresNa USD/PLN sytuacja złotego nie jest już tak dobra. Możemy już zapomnieć o trendzie spadkowym, który sprowadził kurs w rejon 3,90. Od tego momentu kurs dość szybko podąża na północ łamiąc kolejne opory. Wszystko za sprawą mocnej waluty amerykańskiej na szerokim rynku. Piątkowe dane z rynku pracy może i nie były dobre ale spadek bezrobocia do poziomu 4,5% musiał wywrzeć wrażenie. A dokładając do tego słowa Dudleya siła waluty jeszcze wzrosła. Członek Fed mówił o planowanej redukcji bilansu, która również jest elementem zacieśniania monetarnego. Wraz z podwyżkami stóp takie głosy muszą zwiększać apetyt inwestorów na walutę takiego kraju.  Sytuacja techniczna w tym momencie jest bardzo ciekawa. Gdyż pokonanie psychologicznej wartości 4,00 może skutkować ruchem w okolice 4,10. Wydaje się jednak, że siła dolara nie będzie trwać w nieskończoność. A prędzej czy później pojawi się ruch korekcyjny na EUR/USD. A to będzie miało odzwierciedlenie na USD/PLN i zatrzyma wzrosty. Czynnik ryzyka dla dolara w postaci spotkania prezydentów USA i Chin na tę chwilę minął. Owszem euforii nie ma ale też spotkanie wyglądało na przyjacielskie. Ewentualne spory handlowe tych największych gospodarek mogłyby spowodować problemy na całym świecie.

Kurs funta GBP/PLN

Kurs funta GBP/PLN wykresRównież na GBP/PLN mamy odreagowanie ostatnich spadków. Po rozpoczęciu procedury wyjścia Wielkiej Brytanii z UE funt na szerokim rynku mocno tracił. Również kolejne dane pokazywały słabość i wzmagały nieufność inwestorów do brytyjskiej waluty. W skutek czego GBP/PLN znalazł się nawet na poziomie 4,8600. Chwilowa słabość złotówki poskutkowała ruchem korekcyjnym w okolice 5,00 ale ten opór okazał się w tym momencie skuteczny. Ten tydzień jest nieco krótszy zważywszy na Wielki Piątek, który jest dniem wolnym w wielu krajach. Ale pojawiają się w nim dane choćby o inflacji także z Wielkiej Brytanii. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż może to być pretekst do odbicia na funcie. Tym bardziej jeśli poziom inflacji będzie wyższy od prognoz.

Krzysztof Pawlak – dealer walutowy w Internetowykantor.pl