Polski sektor MŚP coraz bardziej mobilny

aplikacja telefon

Małe i średnie firmy w Polsce coraz częściej korzystają z urządzeń przenośnych. W porównaniu do sytuacji sprzed dwóch lat, trend mobilności wyraźnie zyskał na znaczeniu. Wydłużył się również nieznacznie cykl wymian sprzętu.

Rośnie wykorzystanie smartfonów i tabletów

Z badania małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) przeprowadzonego w I kw. 2014 r. na próbie 800 podmiotów przez firmę badawczą PMR wynika, że średnio jedno przedsiębiorstwo z sektora MŚP w Polsce, zatrudniające od 10 do 249 pracowników, posiada 14 komputerów stacjonarnych, 6 laptopów, 4 smartfony i jeden tablet. Można zaobserwować, że liczba posiadanych urządzeń jest większa w średnich przedsiębiorstwach, w firmach posiadających zagranicznego inwestora oraz mających więcej niż jeden odział. Nasycenie technologiami IT wzrasta także wraz z wielkością przychodów firmy. Oznacza to, że firmy posiadające bardziej sformalizowaną strukturę i działające na większą skalę potrzebują odpowiednich technologii, których funkcjonowanie i wykorzystanie jest uzależnione od posiadania właściwych urządzeń.

W porównaniu do poprzedniej edycji badania sprzed dwóch lat, nie zmieniły się zasadniczo wskaźniki nasycenia sektora MŚP komputerami, jednak wzrosła średnia liczba posiadanych urządzeń. Największy wzrost można zauważyć w liczbie posiadanych smartfonów, które nie są już charakterystyczne dla firm o największych przychodach jak to miało miejsce dwa lata temu. W przypadku smartfonów średnia liczba wykorzystywanych urządzeń w firmach z sektora MŚP wzrosła czterokrotnie w porównaniu do danych z badania z 2012 r.

Minimalnie dłuższy cykl wymian

Analizując średnią liczbę lat, po których wymienia się w polskich firmach sprzęt na nowy, można zauważyć, że zmienne charakteryzujące przedsiębiorstwa nie wpływają zasadniczo na skłonność firm do wymiany sprzętu. Komputery stacjonarne służą średnio pięć lat, przenośne cztery lata, telefony komórkowe (także smartfony) dwa lata. Dwuletni cykl wymiany telefonów komórkowych wiąże się ze standardowym czasem trwania umowy z operatorami telefonii komórkowej. Potwierdza to również analiza odpowiedzi na pytanie o rodzaj płatności, gdzie większość firm ma umowę na abonament, która zazwyczaj daje możliwość wymiany telefonu w cyklu dwuletnim. Z drugiej strony, wzrost popularności ofert ryczałtowych bez telefonu powoduje stopniowe wydłużenie okresu korzystania z telefonów w firmach.

Mimo wspomnianego wzrostu wykorzystania urządzeń przenośnych, nie maleje zainteresowanie MŚP desktopami, które są obecne praktycznie w każdej polskiej firmie zatrudniającej 10-249 pracowników. Średnia liczba lat, po których wymienia się komputer biurkowy w kolejnych edycjach badania nieznacznie wzrasta, co może świadczyć o rosnącej wydajności dostępnego sprzętu, która spełnia oczekiwania użytkowników.

Uwagi metodologiczne na temat badania

Powyższe dane pochodzą z cyklicznego badania polskiego sektora MŚP przeprowadzanego przez firmę badawczą PMR. Najnowsza edycja badania została zrealizowana w I kw. 2014 roku, a jej pełne wyniki są dostępne w raporcie „Oprogramowanie, usługi i infrastruktura ICT w małych i średnich firmach w Polsce 2014”. Zakres badania obejmuje infrastrukturę ICT, oprogramowanie i usługi IT wykorzystywane przez małe i średnie firmy, poziom wydatków na informatykę i telekomunikację, finansowanie i fundusze UE, a także plany zakupowe. Przedmiotem badania była również popularność poszczególnych dostawców i znajomość marek wśród firm z sektora MŚP.

W badaniu wykorzystano losową, warstwową próbę firm zatrudniających 10-49 oraz 50-249 osób. Należy zaznaczyć, że w badaniu nie uwzględniono podmiotów gospodarczych działających w administracji publicznej, samorządowej i edukacji, służb mundurowych oraz stowarzyszeń. W sumie zrealizowano 804 pełnowartościowe wywiady. Wyniki badania mogą być uogólnione na zbiorowość polskich przedsiębiorstw zatrudniających 10-249 osób, działających w następujących branżach:
• handel hurtowy i detaliczny
• produkcja ciągła, produkcja w masie (produkcja napojów, żywności, surowców chemicznych itp.) – określana w raporcie również jako „produkcja procesowa”
• produkcja w sztukach (produkcja maszyn, urządzeń, gotowych wyrobów metalowych, mebli itp.) – w raporcie określana także jako „produkcja dyskretna”
• transport i logistyka
• HoReCa – sektor hoteli, restauracji, barów i kawiarni
• przedsiębiorstwa użyteczności publicznej (elektrociepłownie, oczyszczalnie ścieków, wodociągi etc.)
• finanse i ubezpieczenia
• inne usługi (zaliczono tu m.in. budownictwo, obrót nieruchomościami, służbę zdrowia, a także telekomunikację i informatykę).