Niemal 54 proc. osób zatrudnionych na Śląsku jest zadowolonych z ogólnych warunków zatrudnienia. Jednak wysokość zarobków satysfakcjonuje jedynie 25 proc. z nich – wynika z badania „Confidence Index” przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Michael Page. Jakie benefity są najbardziej atrakcyjne dla pracowników z tego regionu i co może skutecznie skusić ich do zmiany pracy?

W poszukiwaniu nowej pracy…

Zgodnie z danymi GUS, stopa bezrobocia w województwie śląskim, która na koniec lipca 2019 r. wynosiła 3,8 proc., jest jedną z najniższych w Polsce. Średnia w tym samym okresie dla całego kraju szacowana jest na 5,2 proc. Wobec takich danych, nie dziwi zatem fakt, że dla śląskich pracodawców znalezienie, pozyskanie i zatrzymanie pracowników w firmie staje się coraz większym wyzwaniem. Firma rekrutacyjna Michael Page zapytała kandydatów ze Śląska o to, jakie powody mogłyby potencjalnie skłonić ich do zmiany pracy. Okazuje się, że najczęściej wskazywanymi czynnikami są chęć poszerzania nowych kompetencji i umiejętności (55 proc.) oraz zbyt małe zarobki (47 proc.). 38 proc. badanych dostrzega także ograniczone możliwości rozwoju w obecnym miejscu zatrudnienia, a 32 proc. chciałoby pracować w bardziej etycznej firmie. Szukając nowej pracy, najwięcej kandydatów zwróciłoby uwagę na dostęp do szkoleń (98 proc.), relacje z przełożonymi i innymi pracownikami (98 proc.) oraz możliwość utrzymania work-life balance (92 proc.).

Sytuacja gospodarcza Katowic i województwa śląskiego jest coraz lepsza, a stopa bezrobocia w tym regionie systematycznie maleje. Kandydaci odważniej negocjują warunki zatrudnienia i są coraz bardziej świadomi swojej pozycji. Aż 45 proc. ankietowanych przewiduje, że znalezienie nowej pracy zajęłoby im mniej niż 30 dni, a 30 proc. sądzi, że nowego pracodawcę znajdzie w czasie krótszym niż 3 miesiące – mówi Radosław Szafrański, Senior Director w Michael Page.

Coraz silniejszy rynek pracownika

Z ogólnych warunków zatrudnienia w województwie śląskim zadowolonych jest 53 proc. ankietowanych. W poprzednim roku pozytywne noty temu rynkowi wystawiło niemal tyle samo respondentów. Coraz więcej pracowników optymistycznie ocenia także szansę na awans. Z badania Confidence Index za II kwartał 2019 r. wynika, że na wyższe stanowisko w pracy liczy 20,5 proc. ankietowanych – w analogicznym okresie ubiegłego roku było to 17 proc. respondentów. Pracownicy ze Śląska lepiej oceniają także stabilność swojej pracy. Pewnych zatrudnienia jest 61 proc. respondentów, czyli o 10 p.p. więcej niż w 2018 r. (52 proc.).

Przyszłość rynku pracy w Katowicach wygląda obiecująco. Pracodawcy coraz chętniej oferują pracownikom atrakcyjne dodatki do pensji, a w niektórych branżach wręcz walczą o nowego kandydata. Do najbardziej pożądanych przez kandydatów benefitów należą prywatna opieka zdrowotna (90 proc.) i ubezpieczenie na życie (82 proc.). Prawie 80 proc. respondentów biorących udział w naszym badaniu wierzy, że w ciągu następnych 6 miesięcy sytuacja na rynku pracy jeszcze się poprawi – podsumowuje Radosław Szafrański.

***

O badaniu Confidence Index

Confidence Index to cykliczny sondaż przeprowadzany przez Michael Page, który bada nastroje wśród osób poszukujących pracy w wybranych krajach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji oraz Australii. Badanie mierzy poziom optymizmu kandydatów na stanowiskach specjalistycznych i managerskich w odniesieniu do szans na znalezienie nowej pracy, przewidywanego czasu trwania poszukiwań, oczekiwań wobec własnej sytuacji zawodowej i sytuacji gospodarczej kraju oraz powodów, które skłoniły ich do zmiany miejsca zatrudnienia. Badanie jest prowadzone online wśród kandydatów, którzy aplikowali na ofertę pracy za pośrednictwem strony Michael Page.