Presja inflacyjna rozlewa się po rynku. Co dalej z inflacją i podwyżkami stóp procentowych?

Biuro Tłumaczeń OnlineBiuro Tłumaczeń Online

Inflacja w maju znów była wyższa niż spodziewali się rynkowi eksperci. Wzrosła do 13,9% r/r, gdy według konsensusu analityków powinna wynieść 13,5%.

Tak wysoka inflacja CPI jest złą informacją, także dlatego że bardzo wysoka okazała się także inflacja bazowa. Coraz trudniej byłoby bronić złych danych o wzrostach cen czynnikami przede wszystkim zewnętrznymi, niezależnymi zwłaszcza od rządowych decyzji.

– Jednak percepcja polskich danych o inflacji była taka ze strony inwestorów, jak gdyby problem inflacji został rozwiązany – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Taka reakcję można uzasadniać tym, że w ostatnich miesiącach inflacja często mocno zaskakiwała wzrostem, nie wykluczało się nawet publikacji na poziomie powyżej 14%.

Dane nie są dobre, nadal rosną ceny w najważniejszych kategoriach. Tylko w samym maju paliwa podrożały o 5%, zaś ceny energii wzrosły o 3,4%. Jednak inflacja widoczna jest także w innych kategoriach. Dane są wstępne, więc nie znamy szczegółów, ale sugerują one inflację bazową na poziomie ok. 8,5%, co oznacza dalszy niepokojący wzrost.

– Inflacja bazowa jest bardzo ważna, ponieważ pokazuje jaka jest presja na wzrost cen, pokazuje czego powinniśmy spodziewać się w najbliższych miesiącach – dodaje P.Kwiecień. – Inflację bazową trudniej obniżyć przy próbach sprowadzenia inflacji ogółem do celu inflacyjnego wynoszącego 2,5%.

Inflacja bazowa będzie rosnąć bo jest konsekwencją wydatków konsumenckich. RPP podnosząc stopy procentowe dała konsumentom sygnał, aby ograniczali swoje wydatki. Jednocześnie rząd oddziałuje w przeciwnym kierunku na przykład poprzez trzynaste oraz czternaste emerytury i proponując wakacje kredytowe dla wszystkich, którzy sięgnęli po pożyczki przy niemal zerowej stopie referencyjnej NBP. Tym trudnej będzie zwalczyć inflację, a koszty tej walki będą wyższe.

Nadal wygląda na to, że szczyt inflacji wypadnie pomiędzy czerwcem a wrześniem, ale kwestia późniejszego jej spadku to osobny temat. Przy mocno rosnących płacach i silnym konsumencie dane te nie zostawiają Radzie Polityki Pieniężnej wielkiego wyboru.

– Moim zdaniem w czerwcu podstawowa stopa procentowa wzrośnie do 6%, czyli przed nami podwyżka prawdopodobnie o 75 pkt. bazowych – ocenia ekspert XTB. – I spodziewam się zagęszczenia podwyżek w kolejnych miesiącach.

Disclaimer: Informacje zawarte w niniejszej publikacji służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady.

Polecane

Trump straszy Europę, Putin kalkuluje rozejm, Glapiński studzi oczekiwania

Trump kieruje kolejną groźbą w kierunku Europy. Kolejne dane...

Czy cła Trumpa naprawdę uczynią Amerykę wielką?

Donald Trump przekonuje, że jego polityka celna ma uczynić...

Inflacja niższa od oczekiwań – czy szczyt przypadnie na marzec?

Inflacja konsumencka w lutym 2025 r. wyniosła 4,9 proc....
Wiadomości

Czy cła Trumpa naprawdę uczynią Amerykę wielką?

Donald Trump przekonuje, że jego polityka celna ma uczynić...

Trump straszy Europę, Putin kalkuluje rozejm, Glapiński studzi oczekiwania

Trump kieruje kolejną groźbą w kierunku Europy. Kolejne dane...

Inflacja niższa od oczekiwań – czy szczyt przypadnie na marzec?

Inflacja konsumencka w lutym 2025 r. wyniosła 4,9 proc....

Koniec umocnienia złotego? Możliwe obniżki stóp i ryzyka polityczne

Złoty może stopniowo tracić na wartości na przestrzeni kolejnych...

Kurs euro zyskuje po decyzji EBC – rynek reaguje na „jastrzębią” obniżkę stóp

EBC nie zaskoczył rynków. Oczekiwana obniżka o 25 punktów...

Jak uniknąć błędów przy przelewach? Praktyczne wskazówki

Podczas realizowania przelewów internetowych, mobilnych i tradycyjnych musisz zadbać...

Polska dwóch prędkości. Cztery województwa napędzają gospodarkę, reszta w tyle

Cztery najbogatsze województwa wytwarzają ponad połowę polskiego PKB, pięć...

BIK: W lutym popyt na kredyty mieszkaniowe wzrósł o 37,2% r/r

O 37,2% r/r wzrosła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe...
Coś dla Ciebie

Wybrane kategorie