Problemy Greckich przedsiębiorstw, Białoruś wychodzi z recesji, wybory w Wielkiej Brytanii

0

Na wczorajszej konferencji prasowej premier Theresa May zapowiedziała przedterminowe wybory. W Grecji rząd chce ułatwić firmom pozasądowe odzyskiwanie należności. Wzrost PKB na Białorusi.

Wybory na wyspach jeszcze w czerwcu

Wczoraj na konferencji prasowej premier Wielkiej Brytanii Pani Theresa May zapowiedziała przyspieszone wybory. Biorąc pod uwagę, że wniosek popierają wszystkie największe partie głosowanie w parlamencie powinno okazać się tylko formalnością. Powodem tego zagrania zdaniem komentatorów jest chęć wykorzystania obecnej dobrej sytuacji gospodarczej by umocnić swoją pozycję polityczną. Gdyby do tego doszło konserwatyści mogliby pozwolić sobie na więcej w negocjacjach brexitowych, a tym samym zapewne uzyskać lepsze warunki współpracy z Unią Europejską. Jak zareagowały rynki? Do momentu kiedy nie było wiadomo w jakim celu organizowana jest nagle konferencja prasowa funt staniał z okolic 5,01 zł do 4,98 zł. Gdy jednak okazało się, że tematem są wcześniejsze wybory rozpoczął się ruch w górę. Do końca dnia funt wspiął się do okolic 5,07 zł. Od rana funt utrzymuje ten poziom.

Problemy Grecji

W Grecji czekają na zmianę prawa dotyczącego regulacji zadłużenia. Problemem ma podobno dotyczyć nawet 200 000 przedsiębiorstw. Ze względu na nieuregulowane zobowiązania grozi im bankructwo. Istotnym problemem, z którym ma walczyć zapowiadana jeszcze na kwiecień ustawa, jest możliwość zawierania umów pozasądowych. To konieczność sądowego dochodzenia roszczeń powoduje, że są one tak ciężko egzekwowane.

Białoruś powoli wychodzi z recesji

Według danych lokalnego urzędu statystycznego PKB Białorusi w pierwszym kwartale 2017 roku po raz pierwszy od 2 lat wzrosło. Prognozy na cały 2017 rok pokazują, że optymizm lokalny nie jest podzielany przez międzynarodowe instytucje. O ile rząd zapowiada wzrost o 1,7%, o tyle instytucje międzynarodowe szacują spadek PKB o 0,2% do 1%. W ostatnich dwóch latach PKB Białorusi skurczył się odpowiednio o 3,8% i 2,6%. Waluta Białorusi znajduje się obecnie na najwyższych poziomach od końca 2015 roku. Z drugiej strony jeszcze 2,5 roku temu była warta 50% więcej.

Czytaj również:  Polski rynek artykułów higienicznych rośnie o ok. 4 proc. rocznie. Producenci zaczynają stawiać na ekologię

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

  • 14:00 – Polska – przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie,
  • 16:30 – USA – Tygodniowa zmiana zapasów paliw,
  • 20:00 – USA – beżowa księga – zapiski z posiedzenia FED.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl