Program partnerski rozwiązań SaaS: klucz do sukcesu małych firm w marketingu afiliacyjnym

Program partnerski rozwiązań Saas

Firmy oferujące oprogramowanie jako usługę (SaaS) stoją przed wyjątkową szansą na rozwój dzięki uruchomieniu własnych programów partnerskich. W tym artykule przyjrzymy się bliżej korzyściom płynącym z zastosowania przez nie marketingu afiliacyjnego, szczególnie pod kątem małych przedsiębiorstw.

Dane mówią same za siebie – już 80% firm już korzysta w swojej strategii marketingowej z programów partnerskich, co potwierdza efektywność tego kanału rozwoju biznesu. Implementacja programu marketingu afiliacyjnego może więc znacząco przyczynić się do wzrostu firm działających w modelu SaaS, co zostanie dokładniej omówione w dalszej części tego artykułu.

Zastanawiasz się, czy marketing afiliacyjny jest odpowiedni właśnie dla Twojej firmy? Jakie korzyści może przynieść uruchomienie własnego programu partnerskiego? W dalszej części tekstu odpowiemy na te pytania, zachęcając do odkrywania możliwości, jakie marketing afiliacyjny otwiera w branży SaaS. Dla firm SaaS poszukujących skutecznego sposobu na zarządzanie wydatkami marketingowymi, Admitad oferuje rozwiązanie dostosowane do ich potrzeb.

Czym jest marketing afiliacyjny?

Marketing afiliacyjny to strategia marketingowa oparta na wynikach, która umożliwia firmom współpracę z osobami fizycznymi lub innymi przedsiębiorstwami, zwanymi afiliantami, w celu promowania swoich produktów lub usług. Afilianci otrzymują wynagrodzenie w formie prowizji za każdą sprzedaż, wygenerowane leady lub inne, ustalone wcześniej wyniki działań promocyjnych.

Marketing afiliacyjny jest efektywnym kosztowo sposobem wykorzystania  umiejętności marketingowych i sieci kontaktów innych osób w celu zwiększenia przychodów i rozbudowy bazy klientów. Dzięki współpracy z afiliantami, którzy promują produkty i zwiększają ruch na stronie marki, firmy mogą zwiększać sprzedaż oraz świadomość swojej marki. Ten model marketingu, oparty na wynikach, jest szczególnie atrakcyjny dla małych firm, ponieważ ponoszą one wydatki marketingowe, czyli prowizje, dopiero po zrealizowaniu sprzedaży. Afilianci z kolei korzystają na uczestnictwie w programach partnerskich, czerpiąc korzyści finansowe z każdej wygenerowanej sprzedaży produktów lub usług, które cenią. 

Marketing partnerski dla SaaS: jak to działa?

Wydawcy afiliacyjni, którzy chcą działać w programach firm SaaS, po rejestracji otrzymają unikalny link, który mogą umieszczać na swoich stronach internetowych, landing pages oraz platformach mediów społecznościowych.

Co więcej, partnerzy afiliacyjni często zyskują dostęp do samego narzędzia SaaS, co umożliwia im tworzenie szczegółowych samouczków, recenzji wideo i efektywne promowanie produktu na swoich kanałach. Ten bezpośredni dostęp ma znaczenie przy podkreślaniu unikalnych cech i funkcji narzędzia SaaS.

Kiedy użytkownik kliknie na unikalny link afilianta i dokona zakupu, afiliant otrzymuje prowizję za pozyskanie nowego klienta. W odróżnieniu od tradycyjnych programów polecających, które zwykle oferują jednorazowe prowizje, programy partnerskie SaaS często proponują powtarzające się prowizje, uzależnione od odnowień subskrypcji przez klientów.

Afilianci w programach SaaS mogą wykorzystywać różnorodne strategie, aby zwiększyć swoje dochody i rozwijać działalność. Na przykład, bloger może wykorzystać techniki SEO i content marketingowe, aby tworzyć popularne treści przydatne dla potencjalnych klientów SaaS, zwiększając szanse na generowanie prowizji.

Korzyści z marketingu afiliacyjnego dla firm SaaS

Dla firm oferujących oprogramowanie jako usługę (SaaS), marketing afiliacyjny stał się niezwykle skutecznym narzędziem marketingowym. Jego mechanizm działania jest jednocześnie prosty i efektywny: reklamodawca wypłaca swoim afiliantom procent od sprzedaży tylko wtedy, gdy ta sprzedaż rzeczywiście następuje dzięki ich działaniom. Brak sprzedaży to również brak zbędnych kosztów. Taka strategia, oparta na wynikach, minimalizuje wydatki marketingowe, ograniczając je wyłącznie do sytuacji, w której sprzedaż faktycznie ma miejsce dzięki działaniom afilianta.

Dla firm SaaS monitorowanie efektywności programu marketingu afiliacyjnego jest stosunkowo proste. Linki afiliacyjne umieszczone na stronach docelowych partnerów zwiększa widoczność marki w internecie. Każde kliknięcie w link i wynikająca z niego sprzedaż są rejestrowane za pomocą plików cookie, co umożliwia precyzyjne śledzenie konwersji. Ponadto firma może śledzić zachowania użytkowników rejestrujących się na darmowy okres próbny i nagrodzić partnerów, gdy ich polecony klient zdecyduje się na płatny plan. Firmy SaaS mogą również zaoferować cykliczne prowizje za klientów, którzy decydują się na subskrypcję miesięczną lub okresową. 

Bez względu na to, jaki model programu partnerskiego wybierze firma, może w jego efekcie spodziewać się wzrostu sprzedaży. Sieć afiliantów jest często tańszym i skuteczniejszym rozwiązaniem niż inwestycja w drogie narzędzia marketingowe lub budowa specjalistycznych zespołów sprzedażowych. 

Osiem kluczowych przyczyn, dla których firmy wybierają marketing afiliacyjny

Oto osiem powodów, dla których firma oferująca rozwiązania SaaS powinna rozważyć wykorzystanie marketingu partnerskiego:

  1. Wzmocnienie działań promocyjnych: Marketing afiliacyjny rozszerza strategię promocji firmy o wykorzystanie linków partnerskich.  Pozwalają one zwiększyć widoczność online przez umieszczenie informacji o produktach i promocjach przedsiębiorstwa na stronach internetowych partnerów. 
  2. Mierzalne ROI: Wartość działań afiliacyjnych jest łatwa do zmierzenia, ponieważ wydawcy otrzymują wynagrodzenie tylko za konkretne, wymierne rezultaty, takie jak generowanie leadów czy sprzedaż.
  3. Społeczny dowód słuszności (social proof): Pozytywne recenzje i rekomendacje partnerów zwiększają zaufanie i wiarygodność marki w oczach potencjalnych klientów.
  4. Możliwość śledzenia sprzedaży: Programy afiliacyjne oferują zaawansowane narzędzia do śledzenia zachowań użytkowników linków afiliacyjnych, co pozwala na dokładne monitorowanie efektywności kampanii.
  5. Nowatorskie strategie marketingowe: Współpraca z afiliantami działającymi w różnych modelach biznesowych i posiadającymi zróżnicowane pomysły marketingowe i sprzedażowe  pozwala na skuteczniejsze promowanie produktów i usług na wielu platformach i w różnych formatach.
  6. Płatności uzależnione od wyników: Wypłacanie prowizji tylko za wcześniej ustalone działania minimalizuje ryzyko i maksymalizuje efektywność wydatków marketingowych. W branży elektronicznej prowizja afiliacyjna wynosi z reguły od 5 do 15 proc., w związku z czym ROAS może wynieść 10 do 1, a nawet więcej.
  7. Skalowalność biznesu: Marketing afiliacyjny umożliwia rozszerzenie zasięgu działań promocyjnych bez konieczności zaangażowania nowych zasobów wewnętrznych. W skalowaniu pomaga różnorodność partnerów uczestniczących w programie, atrakcyjne prowizje w porównaniu z konkurencją i łatwość dołączania nowych wydawców do programu.
  8. Zwiększenie ruchu na stronie:  Partnerzy afiliacyjni, zamieszczając linki partnerskie, kierują ruch do strony reklamodawcy, co może poprawić jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach i zwiększyć ruch organiczny.

Podsumowanie

Marketing afiliacyjny stanowi potężne narzędzie dla firm działających w modelu SaaS, które może znacząco zwiększyć adopcję ich rozwiązań przez klientów oraz poprawić widoczność. Dla rozwijających się przedsiębiorstw, które dążą do intensyfikacji swoich działań marketingowych przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów, afiliacja to jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań dostępnych na rynku.

Admitad może wesprzeć firmy SaaS w poszukiwaniu nowych klientów na całym świecie, oferując potencjalny wzrost liczby zamówień online o 20-30%. Zapoznaj się z naszymi najnowszymi planami abonamentowymi, aby odkryć, jak możemy przyczynić się do rozwoju Twojego biznesu.