Prywatne firmy wywiadowcze inwigilowały grupy przeciwników dużych koncernów

biurowiec biuro

Ujawnione przez „The Guardian” i Biuro Dziennikarstwa Śledczego dokumenty pokazują, że British Airways, Royal Bank of Scotland (RBS) i Porsche były wśród podmiotów wynajmujących firmy wywiadowcze do monitorowania grup politycznego protestu, które w ich ocenie zagrażały ich biznesowym interesom.

Dokumenty dowodzą, iż rozszerza się zakres wykorzystywania firm bezpieczeństwa i wywiadowczych do inwigilacji politycznych aktywistów. Szefowie policji wskazywali już wcześniej, iż jest to zjawisko masowe, a działania firm wywiadowczych nie są regulowane ani kontrolowane. Policja utrzymuje, że firmy prywatne mają więcej szpiegów niż policja agentów „pod przykryciem”.

Inwigilacja firm prywatnych obejmowała również ludzi prowadzących określone antykorporacyjne kampanie. Ich celem była m.in. rodzina Rachel Corrie, aktywistki zmiażdżonej przez buldożer armii izraelskiej, kiedy protestowała przeciwko burzeniu domów palestyńskich. W tym przypadku Caterpillar, korporacja produkująca buldożery, wynajmowała firmę C2i International do gromadzenia informacji o rodzinie Corrie, która podjęła kroki prawne przeciwko korporacji.

Dokumenty pokazują w jaki sposób C2i International wykorzystywała szpiegów do zdobywania wyprzedzających informacji o planowanych protestach przeciwko korporacjom. Jej agenci udawali aktywistów sympatyzujących z działaczami organizującymi protesty, pomagali i uczestniczyli w demonstracjach. Często wykradali wewnętrzne dokumenty.

W 2005 roku w Wielkiej Brytanii ten sam koncern Caterpillar wynajął inną firmę wywiadowczą, Inkerman Group,  do zbierania informacji o protestujących, ta zaś umieściła swoich agentów wśród demonstrujących grup. Dokumenty wyciekłe z Inkerman pokazują, w jaki sposób firma uzyskała wiadomości e-mailowe, które krążyły wśród grup sprzeciwiających się budowie masztów telefonicznych. Inkerman odmówił komentarza, natomiast firma RWE nPower potwierdziła, iż w przeszłości wynajmowała Inkerman Group.

Dokumenty ujawniają, iż C2i prowadziła inwigilację takich organizacji jak Greenpeace, Przyjaciele Ziemi oraz lokalnych grup w Oksfordzie. W 2008 roku jej klientami byli m.in. Royal Bank of Scotland, British Airways and Porsche. W tym samym roku C2i pracowała dla firmy Donalda Trumpa, która budowała ogromne pola golfowe, hotel i mieszkania na wrażliwym ekologicznie obszarze w Szkocji.

Źródło: „The Guardian”, 12.12.2017