Przepływowe podgrzewacze wody – dlaczego warto na nie postawić?

woda

Trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez ciepłej wody użytkowej. Wykorzystujemy ją do wielu celów, w tym m.in. podczas brania prysznica lub kąpieli, mycia naczyń czy ręcznego prania delikatnych tkanin. Wielu inwestorów stoi zatem przed nie lata dylematem – jaki system podgrzewania wody wybrać? Coraz większą popularnością cieszą się przepływowe podgrzewacze wody zasilane elektrycznie, których montaż zarówno w gospodarstwie domowym, jak i przestrzeni biurowej niesie ze sobą wiele korzyści. O jakich mowa? Podpowiadamy.

Elektryczny podgrzewacz do wody – jak działa?

Zalety wynikające z inwestycji w dobrej jakości elektryczne podgrzewacze wody można w pełni docenić tylko i wyłącznie wtedy, kiedy poznamy mechanizm ich działania. W praktyce jest on bardzo prosty i zrozumiały dla każdego. Są to urządzenia o kompaktowych rozmiarach i uruchamiają się w momencie, gdy odkręcamy kran z ciepłą wodą. W przeciwieństwie do podgrzewaczy pojemnościowych, które przystosowane są do przechowywania większej ilości wody w zbiorniku, modele przepływowe zużywają energię tylko w momencie poboru tej ciepłej, więc okazują się rozwiązaniem niezwykle energooszczędne.

Na rynku znajdziemy modele jedno- i trójfazowe, które zostały zaprojektowane z myślą o zróżnicowanych potrzebach i oczekiwaniach ich przyszłych użytkowników. Pierwszy wariant zasilany napięciem 230 V to doskonałe rozwiązanie, gdy potrzebujemy szybkiego i wydajnego urządzenia do podgrzania niewielkich ilości wody. Drugi rodzaj o przyłączu rzędu 400 V to sprzęt do zadań specjalnych, który znajduje swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie chcemy podgrzewać wodę w wielu punktach poboru.

Przepływowy podgrzewacz wody – rozwiązanie energooszczędne

W branży budownictwa mieszkalnego coraz częściej zwraca się uwagę na ekologiczny charakter stosowanych rozwiązań. Wielu inwestorów stawia na wysokiej jakości materiały izolacyjne, które chronią przed nadmiernymi stratami ciepła. Podobnie jest w przypadku osób, które stoją przed wyborem systemu podgrzewania wody. Warto stawiać na sprzęty, które zużywają małe ilości energii elektrycznej. Tak też się dzieje w przypadku przepływowych podgrzewaczy wody, które pobierają energię tylko w momencie jej zapotrzebowania, a co za tym idzie, przyczyniają się do obniżenia rachunków u dostawcy prądu. Jest to duża oszczędność zwłaszcza w porównaniu do podgrzewaczy hydraulicznych. Co ważne, zawsze podgrzewa się odpowiednia ilość cieszy.

Elektryczny podgrzewacz wody – wygodne sterowanie

Ogromną zaletą przepływowych podgrzewaczy wody na prąd jest ich niezwykle prosta obsługa. Sterowanie odbywa się za pomocą panelu elektronicznego, który jest bardzo intuicyjny – nie będzie stanowił problemu nawet dla mniej doświadczonych inwestorów czy osób w podeszłym wieku. Co ważne, można z łatwością dobrać temperaturę, do jakiej urządzenie ma podgrzewać wodę. Większość modeli od renomowanych producentów robi to z dokładnością do 0,5 oC. Warto również dodać, że niektóre marki wypuszczają na rynek urządzenia, które wyposażone są w system elektronicznego wykrywania pęcherzyków powietrza, które mogłoby przyczynić się do nagłej zmiany temperatury wody. Wszystko za sprawą specjalnej konstrukcji grzałki wykonanej ze stali szlachetnej, która zapewnia nie tylko niewrażliwość na pęcherzyki powietrza, ale również odporność na odkładanie się kamienia.

Elektryczne podgrzewacze wody – łatwy montaż

Instalacja elektrycznych podgrzewaczy wody to przysłowiowa bułka z masłem. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z modelem jedno- czy trójfazowym, zawsze wyróżnia się niewielkimi rozmiarami. Efekt? Bardzo łatwy proces montażu, z którym poradzą sobie nawet mniej wprawieni majsterkowicze, choć dla pewności warto skorzystać z pomocy fachowca. Tego rodzaju podgrzewacze wody są lekkie i kompaktowe, ale jednocześnie bardzo wydajne.

Elektryczne podgrzewacze wody – zabierają niewiele miejsca

Montaż podgrzewaczy wydaje się optymalnym rozwiązaniem w momencie, gdy nie możemy pozwolić sobie na zakup np. bojlera. Zajmują bardzo niewiele miejsca, więc z czystym sumieniem można je umieścić w kuchni czy łazience. Prezentują się niezwykle estetycznie, dlatego bez większego problemu możemy je wkomponować zarówno w nowoczesne, jak i nieco bardziej klasyczne aranżacje wnętrz. Jeśli natomiast nie chcemy, aby urządzenie było widoczne, nic nie stoi na przeszkodzie aby umieścić je w szafce tuż pod zlewozmywakiem lub umywalką. Wielu inwestorów decyduje się na ich zakup z myślą o wyposażeniu domków letniskowych czy obiektów na terenach ogródków działkowych, gdzie nie sposób znaleźć optymalnego podłączenia do ciepłej wody, np. z sieci wodociągowej.

Elektryczne podgrzewacze do wody – bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Wielu inwestorów decyduje się na zakup podgrzewacza wody w wersji elektrycznej z bardzo prostego powodu – gwarantuje on bezpieczeństwo użytkowania i codziennej eksploatacji. Tego rodzaju urządzenia nie wydzielają żadnego rodzaju spalin, więc wszelkie ryzyko związane np. z nieszczelnością instalacji gazowej jest całkowicie wyeliminowane. Nie może być także mowy o innych nieprzyjemnych zdarzeniach, w tym m.in. wybuchu podgrzewacza. Ten zasilany elektrycznie zapewnia bezpieczeństwo wszystkim domownikom, a do tego jest komfortowy w obsłudze.

Pozostając w temacie bezpieczeństwa – podgrzewacze wody od najlepszych producentów na rynku mogą pochwalić się mianem wodoodpornych. Co to oznacza w praktyce? Tego rodzaju modele sprawdzą się wszędzie tam, gdzie istnieje zagrożenie zalania wodą, np. w kabinie prysznicowej. Obudowy kompaktowych podgrzewaczy zostały zaprojektowane tak, aby wszystkie komponenty elektroniczne były maksymalnie zabezpieczone i niewrażliwe na wilgoć. To z kolei przekłada się na ich dłuższą żywotność.