Przydatne wskazówki, jak uniknąć zaległości kredytowych

pieniądze zakupy

Zdecydowana większość społeczeństwa zna pojęcie i ogólne warunki pożyczki, niezależnie od tego, czy są to pożyczki z banku, chwilówki online, pożyczki bezpośrednio ze sklepu czy nawet od znajomego lub członka rodziny. Z pewnością słyszałeś różne scenariusze dotyczące tego, co może się stać w przypadku braku płatności. Podczas gdy znajomi lub członkowie rodziny mogą być bardziej wyrozumiali i przeoczyć, czy brakuje Ci płatności, czy musisz odroczyć termin spłaty pożyczki, nie można tego samego powiedzieć o innych rodzajach finansowania.

Banki i parabanki mają wysokie opłaty za opóźnienia w płatnościach. Od pożyczonej kwoty naliczane są odsetki karne, które mogą drastycznie zwiększyć całkowitą wartość pożyczki. Jeśli spóźnisz się o więcej niż 30 dni ze spłatą pożyczki lub miesięcznej raty, Twój kredytodawca ma prawo zgłosić to do Biuro Kredytowego. Rejestracja w Biurze Kredytowym tak zwanym BIK trwa 4 lata i wpłynie również na Twoją zdolność kredytową. Tak więc nawet po spłacie pożyczki możesz mieć trudności z uzyskaniem pożyczki. Bycie zarejestrowanym BIK lub rejestrze dłużników znacznie utrudnia zatwierdzenie pożyczki (zwykle dostępne są tylko niektóre pożyczki pozabankowe) i na mniej korzystnych warunkach, ponieważ wnioskodawca należy do kategorii wysokiego ryzyka.

Biorąc to wszystko pod uwagę, czy nie lepiej od samego początku unikać zaległych płatności?

Te 5 wskazówek może pomóc w lepszym wyborze pożyczki i zarządzaniu nią, a tym samym uniknięciu zaległych płatności:

  • Ostrożnie wybieraj kredytodawcę: w Rejestrze Generalnym KNF zarejestrowanych jest ponad 500 instytucji pozabankowych z ofertami pożyczek. Niektóre są zdecydowanie mniej lub bardziej korzystne, więc masz wybór. Aby zidentyfikować najlepszą pożyczkę pozabankową możesz skorzystać z porównywarki pożyczek Moneezy . Usługa oferowana przez Moneezy jest w 100% darmowa, a platforma jest bardzo szybka i łatwa w użyciu.
  • Pożyczaj tylko tyle, ile potrzebujesz: kuszące może być skorzystanie z maksymalnej dostępnej kwoty, ale pamiętaj, że tę samą kwotę (plus odsetki) również trzeba będzie spłacić, a odsetki są powiązane z pożyczoną kwotą (i okresem spłaty).
  • Skorzystaj z kalkulatora oprocentowania: Przed zaciągnięciem pożyczki upewnij się, że wysokość miesięcznej raty nie narazi Cię na kłopoty finansowe. Maksymalny stopień zadłużenia dla kredytów konsumpcyjnych i hipotecznych wynosi 40% dochodu (zgodnie z opublikowaną regulacją KNF). W przypadku kredytu konsumpcyjnego idealna byłaby wartość 10-25% dochodu.
  • Wpłać ratę zaraz po otrzymaniu wypłaty: nie czekaj do ostatniego dnia, ratę spłacaj jak tylko będziesz miał pieniądze i w miarę możliwości spłacaj pożyczkę z góry. Niektóre parabanki naliczają odsetki za dzień, a nie za miesiąc, więc im szybciej spłacisz pożyczkę, tym niższa łączna kwota pożyczki.
  • Skontaktuj się z dostawcą kredytu: Jeśli zbliża się termin płatności, a nie masz kwoty potrzebnej do spłaty raty, skontaktuj się z pożyczkodawcą, a być może uda się odroczyć termin lub refinansować. W każdym razie otwarta komunikacja z kredytodawcą ma same zalety i jest podstawą godnej zaufania relacji wierzyciel-dłużnik.