Przywódcy KRLD podróżowali na sfałszowanych brazylijskich paszportach

paszport

Według agencji Reutera przywódcy KRLD, czyli zmarły Kim Dzong Il i jego syn, dzisiejszy lider państwa Kim Dzong Un, używali podrabianych paszportów brazylijskich do odbywania podróży zagranicznych. Przytaczając pięć anonimowych źródeł, agencja ujawniła, iż wizerunki przywódców pojawiły się w paszportach wydanych w latach 90. Profesjonalne badania fotografii potwierdziły ich tożsamość.

Paszporty były wystawione na nazwiska Josef Pwag i Ijong Tchoi. Oba dokumenty zawierały fałszywe daty urodzenia i wymieniały Sao Paulo jako miejsce urodzenia posiadaczy. Oba opatrzone były pieczęcią emisyjną ambasady Brazylii w czeskiej Pradze z datą 26 lutego 1996 r.

Według brazylijskiego źródła paszporty były w rzeczywistości autentycznymi dokumentami podróży, które zostały wysłane jako puste formularze do użytku ambasady brazylijskiej w Pradze. Anonimowy zachodni urzędnik ds. bezpieczeństwa ujawnił, że były najczęściej używane do zabezpieczania podróży do krajów Azji Południowo-Wschodniej, głównie Japonii i Hongkongu. Mogły również być wykorzystane na wypadek, gdyby dwaj przywódcy musieli zostać ewakuowani z Korei Północnej w nagłych sytuacjach, np. w obliczu przewrotu wojskowego lub obcej inwazji.

Północnokoreańskie służby wywiadowcze słyną z częstego stosowania podrabianych paszportów. Dwie kobiety z Korei Północnej, które w lutym 2017 r. zabiły Kim Dzong Nama, przyrodniego brata Kim Dzong Una, posługiwały się paszportami wietnamskim i indonezyjskim.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Brazylii oświadczyło, iż trwają wyjaśnienia, czy paszporty istotnie były używane przez członków rządzącej rodziny w Korei Północnej oraz w jaki sposób zostały wydane. Ambasada Korei Północnej w Brazylii odmówiła komentarza.

Źródło: agencja Reutera, 28.02.2018 r.