RAION Games chce wykorzystać potencjał Nintendo Switch

Mateusz Niznik
Mateusz Niżnik, wiceprezes RAION Games

RAION Games, spółka tworząca gry Indie Premium na Nintendo Switch chce skorzystać na rosnącym rynku konsol. Aktualnie studio pracuje nad trzema tytułami: osadzonym w cyberpunkowej stylistyce Datenshi: Reborn, zręcznościowej grze online Flyin Fat i będącej w fazie pre-produkcyjnej Blackwhite. Udziałowcem w spółce jest notowany na GPW PunkPirates. RAION Games nie wyklucza w najbliższym czasie emisji i debiutu na NewConnect. Spółka chce wydawać minimum dwie gry rocznie o budżetach do 0,5 mln zł. 

Na polskim rynku mamy relatywnie mało studiów, które zajmują się tworzeniem gier na Nintendo Switch. Ponad 71 proc. rodzimych podmiotów tworzy gry na PC. Dzięki takiemu nastawieniu jesteśmy w stanie zająć dużą część rynku na konsolach Nintendo. Dane pokazują, że konsolę Nintendo Switch posiada 89 milionów graczy, natomiast liczba użytkowników Nintendo Switch Online wynosi ponad 26 milionów subskrybentów – mówi Mateusz Niżnik, wiceprezes RAION Games.

Spółka chce skorzystać na małej konkurencji i rosnącej popularności gier typu Indie Premium na konsole. Budżet produkcyjny jednego tytułu wynosi maksymalnie 0,5 mln zł, a cykl produkcyjny 12 miesięcy. Inspiracją studia jest Bandai Namco Entertainment wraz z takimi tytułami, jak Tekken, Dragon Ball i Naruto, cieszące się powodzeniem wśród graczy młodszego, jak i starszego pokolenia na całym świecie.

Liczba wszystkich gier dostępnych na Nintendo Switch to około 6,3 tys. sztuk, w tym ponad 1000 gier to platformowe. Dla porównania na Steam jest to 108,8 tys. gier, z czego ponad 7,3 tys. to gry platformowe. Spoglądając na rynek, widzimy w platformie Nintendo Switch o wiele większy potencjał, przemawia za tym, chociażby mniejsza konkurencja i łatwiejsze promowanie gier wśród odbiorców – dodaje Mateusz Niżnik.

RAION Games jest spółką stowarzyszoną, 25 proc. akcji spółki posiada PunkPirates, które rozwija gry z segmentu VR. Najbliższe premiery zaplanowane przez RAION Games to: Datenshi: Reborn i Flyin Fat.