Ranking kont oszczędnościowych, czyli gdzie warto oszczędzać

Choć mamy coraz większą świadomość konieczności zabezpieczenia przyszłości, większość Polaków nie tylko nie oszczędza, ale żyje na kredyt. Mimo rosnącej świadomości potrzeby odkładania środków na przyszłość, większości z nas nie udało się zgromadzić żadnych oszczędności. Co więcej, systematycznie rośnie liczba zaciąganych kredytów oraz poziom zadłużenia gospodarstw domowych. Podczas tegorocznej konferencji WallStreet, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, FAST FINANCE S.A., partner wydarzenia, postanowiła rozpoznać, jak plasują swoje środki uczestnicy konferencji. Przeprowadzona ankieta wykazała, że zadeklarowani aktywni inwestorzy najchętniej lokują swój kapitał na rynku akcji – tak odpowiedziało 29 proc. ankietowanych, w następnej kolejności korzystają z ofert banków – 17 proc. odpowiedzi, a na trzecim miejscu znalazły się inwestycje na rynku Forex – 13 proc. ankietowanych. Z kolei według badania przeprowadzonego w październiku 2014 roku przez TNS Polska, za najbardziej opłacalną, a zarazem najbezpieczniejszą formę lokowania oszczędności uznawana jest lokata bankowa. Jak wynika z przygotowanego przez BIG InfoMonitor i Związek Banków Polskich raportu, długi Polaków na koniec 2014 roku były warte aż 40,94 mld i wzrosły w stosunku do stanu sprzed 5 lat o blisko 45 proc. Obecnie na liście dłużników znajduje się 2,4 mln osób, tak więc średnio na jedną osobę przypada ponad 17 tysięcy złotych długu. Te dane dopełniają obrazu kondycji polskiego społeczeństwa, w którym wciąż bardziej pożyczamy, na bieżące wydatki, niż inwestujemy w trosce o przyszłość. Rynek wierzytelności detalicznych, na którym od ponad 10 lat działa FAST FINANCE jest nie tylko wtórny wobec rynku kredytów, ale także następczy. Oznacza to, że tempo zaciągania przez Polaków kredytów wyznacza jutrzejszy stan rynku windykacji – komentuje Jacek Daroszewski, Prezes Zarządu FAST FINANCE.Dlatego śledzimy na bieżąco akcję kredytową banków i szeroko interesujemy się kondycją gospodarstw domowych. Nasza rola polega na restrukturyzacji dłużników, którzy po uregulowaniu swoich zobowiązań w wykonalnym dla siebie tempie odzyskują zdolność kredytową – dodaje Jacek Daroszewski.  

Ledwo odetchnęliśmy po wakacyjnych wydatkach, a już wielkimi krokami zbliża się sezon kupowania świątecznych prezentów. Sprawdź, gdzie i komu w październiku warto powierzyć swoje pieniądze.

Konta oszczędnościowe to jedne z najlepszych i najpopularniejszych rozwiązań do regularnego odkładania pieniędzy. Po pierwsze, rachunki te można swobodnie oraz bez żadnych obostrzeń zasilać gotówką. Po drugie, oferują one atrakcyjne oprocentowanie – najlepsze produkty nawet 4 proc. w skali roku. Po trzecie, zdeponowane na nich pieniądze są zawsze do dyspozycji klienta.

Gdzie po konto oszczędnościowe?

Najatrakcyjniejsze rachunki oszczędnościowe są oferowane w połączeniu z tradycyjnymi ROR-ami. – Banki za udostępnienie atrakcyjnego oprocentowania wymagają od klienta zakupu także innego, oferowanego przez siebie produktu. Dzięki temu zwiększa się szansa, że dany konsument zostanie z nimi na dłużej niż tylko na okres obowiązywania podwyższonego oprocentowania konta oszczędnościowego. Ważną kwestią jest to, że wysokie oprocentowanie kont oszczędnościowych obowiązuje wyłącznie przez pewien czas. Najczęściej przez trzy miesiące, licząc od chwili otwarcia danego rachunku – mówi Jacek Kasperczyk, analityki porównywarki finansowej Comperia.pl.

Ranking najlepszych kont oszczędnościowych na dzień 15.10.2015 r.

Najlepsze konta oszczędnościowe
Bank Nazwa oferty Oprocentowanie Wymagane konto
Getin Online / Getin Noble Bank Konto oszczędnościowe (oferta dla aktywnych klientów) 4,00% tak
BOŚ Konto Więcej za Mniej 4,00% tak
Orange Finanse Konto oszczędnościowe 3,50% tak
Bank SMART SMART Procent 3,00% tak
BIZ Bank Rachunek oszczędnościowy BIZ 3,00% nie
Idea Bank Konto Zośka 3,00% tak
Idea Bank Konto Zyskowne

(dla aktywnego klienta)

3,00% tak
Bank Millennium Konto oszczędnościowe (nowe środki) 3,00% tak
Źródło: opracowanie ważne na dzień 15.10.2015 r., stworzone przez Comperia.pl

 

Najlepsze konta oszczędnościowe są dostępne w podmiotach z Grupy Getin oraz w BOŚ Banku. Promocyjne oprocentowanie tych produktów wynosi aż 4 proc. w skali roku, co na tle średniej rynkowej (1,64 proc.) dotyczącej tych produktów wygląda nad wyraz atrakcyjnie – zauważa Jacek Kasperczyk, analityk Comperia.pl.

Średnie oprocentowanie kont oszczędnościowych

Ostatnie miejsce na podium zajęła propozycja Orange Finanse, na której osoba dysponująca nadwyżkami finansowymi może liczyć na oprocentowanie w wysokości 3,50 proc. w skali roku. – Październikowe zestawienie najlepszych rachunków zamykają produkty z oprocentowaniem wynoszącym równe 3 proc. w skali roku. Rozwiązania z taką wysokością tego parametru można znaleźć w Banku Millennium, Idea Banku, Banku SMART oraz BIZ Banku. Co ciekawe, tylko w ostatniej wymienionej instytucji nie jest wymagane otwarcie konta osobistego. – podsumowuje Jacek Kasperczyk, Comperia.pl.