Realizacja zysków po dwóch dniach wzrostów

20-8.jpg

Realizacja zysków po dwóch dniach wzrostów 1

Po dwóch dniach wzrostów dzisiaj obserwujemy realizację zysków na rynkach akcji. Jest to naturalna kolej rzeczy po mocnym ruchu w górę, który obserwujemy od środy. W tym dniu miało miejsce posiedzenie Banku Japonii oraz Rezerwy Federalnej.

Dzisiaj na rynkach akcji obserwujemy niewielkie spadki, co oznacza jedynie realizację zysków po dwóch bardzo udanych sesjach po tym, jak Bank Japonii wprowadził dodatkowy element w aktualnym luzowaniu polityki pieniężnej w postaci kontroli krzywej dochodowości, a Fed nie zmienił stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Po tej niewielkiej korekcie powinniśmy wrócić do wzrostów na parkietach w Europie oraz USA.

Dzisiaj w kalendarzu dominowały wstępne odczyty indeksów PMI. Odczyt dla Niemiec dla sektora usługowego okazał się najniższy od 2013 roku. Nieco lepiej wypadły indeksy dla Francji, które okazały się lepsze od prognoz. Dla całej strefy euro odczyty okazały się bardzo zbliżone do prognoz. Euro w niewielkim stopniu zareagowało na te dane i kontynuuje umacnianie się do dolara zapoczątkowane w środę.

Odczyty indeksów PMI dla Niemiec, Francji i strefy euro

Realizacja zysków po dwóch dniach wzrostów 2

Źródło: Bloomberg

Kolejny dzień obserwujemy wzrosty na rynku ropy. Po spadku zapasów w środę w Stanach Zjednoczonych dzisiaj wzrosty napędza informacja o złożonej propozycji Iranowi, według której Arabia Saudyjska mogłaby zredukować swoje wydobycie, gdy Iran wstrzyma produkcję na poziomie 3,6 mln baryłek dziennie.

Bartosz Zawadzki
Dyrektor
Dział Strategii Rynkowych i Analiz