Brexit rozpocznie się w 2017 roku

0

Wbrew pierwszym deklaracjom procedura opuszczenia Unii przez Wielką Brytanię nie rozpocznie się w 2016 roku. W USA kolejny dzień rekordów giełdowych. Konferencja na temat skutków kredytów walutowych.

Brytyjczycy wreszcie określili to na co wszyscy czekaliśmy. Z początkiem 2017 roku rozpoczną się realne działania mające na celu wyprowadzenie Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych. Dotychczas wiedzieliśmy tylko, że obywatele podjęli decyzję o wyjściu, nie znane jednak były kolejne kroki. Boris Johnson, szef brytyjskiej dyplomacji dodał, że cały proces ma szansę zakończyć się szybciej niż w ciągu 2 lat. To taki czas Wielka Brytania ma na wynegocjowanie warunków współpracy z UE oraz z pozostałymi krajami. Dotychczas mówiło się o uruchomieniu artykułu 50 traktatu UE (to on daje możliwość opuszczenia Unii) jeszcze w 2016 roku, ale plany te zostały zrewidowane. Celem negocjacyjnym Wielkiej Brytanii jest utrzymanie swobód handlowych wraz z jednoczesnym zniesieniem swobody przemieszczania się. Problem niekontrolowanej emigracji jest wciąż gorącym tematem na Wyspach.

W USA kolejny dzień historycznych maksimów na giełdzie. Analitycy jako powód podają ostatni komunikat FED. Inwestorzy pogodzili się co prawda z grudniową podwyżką stóp, aczkolwiek z ostatnich komunikatów rynek odczytał, że ten cykl długookresowo zakończy się relatywnie mniejszymi podwyżkami niż dotychczas sądzono. W rezultacie pomimo nadchodzącego wzrostu złoto i giełda poszły w górę, a dolar osłabł.

Odbyła się debata pt. “Kredyty walutowe, a stabilność sektora bankowego”. Organizatorem było Towarzystwo Ekonomistów Polskich oraz Związek Banków Polskich. Jak nie trudno się domyślić akcent położony był na potencjalne zagrożenia dla branży związane z potencjalnymi pomysłami polityków różnych opcji by kupić sobie poparcie szerokich grup społecznych z pieniędzy banków. Przedstawiciele banków zwracali uwagę, że sami są zainteresowani dobrą kondycją kredytobiorców i że na szczęście na razie kredyty te są bardzo dobrze spłacane. Zwrócono również uwagę na bardzo korzystny wpływ niższych stóp procentowych w Szwajcarii na wysokość rat. Pomimo tego, że kwota kredytów gwałtownie wzrosła raty są na niemal tym samym poziomie co ich odpowiedników w złotówkach. Nie oznacza to oczywiście, że nie będzie problemu w momencie kiedy Szwajcaria zacznie normalizować politykę monetarną.

Czytaj również:  Bilans 15 lat Polski w Unii Europejskiej

Dzisiaj dzień wolny w Japonii, warto zwrócić uwagę na następujące dane:

14:30 – Kanadainflacja konsumencka,

15:45 – USA – indeks PMI dla przemysłu.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl