Rekordowo niski deficyt fiskalny, spadek długu publicznego

Siedziba Centrali PKO Banku Polskiego
Siedziba Centrali PKO Banku Polskiego

Wg wstępnych danych GUS deficyt fiskalny (wg unijnej metodologii ESA2010) obniżył się w 2017 do 1,5% PKB(z 2,3% PKB w 2016, po korekcie z 2,5%). Ostateczne dane zostaną opublikowane przez Eurostat 23 kwietnia.

Wynik fiskalny sektora finansów publicznych jest najlepszy w historii (por. wykres poniżej). Na znakomity wynik całego sektora złożyły się bardzo dobra realizacja budżetu państwa (efekt m.in. wzrostu ściągalności podatków), bliski zbilansowaniu wynik sektora samorządowego oraz prawdopodobnie bardzo dobra sytuacja w sektorze ubezpieczeń społecznych (m.in. efekty ograniczania „patologii” na rynku pracy – „ozusowanie” umów śmieciowych, czy też wzrost funduszu wynagrodzeń).

Rekordowo niski deficyt fiskalny, spadek długu publicznego

W efekcie wstępnie oceniamy, że impuls fiskalny (zmiana strukturalnego deficytu pierwotnego) mógł być w zeszłym roku ujemny, tzn. że mogliśmy mieć do czynienia z zacieśnieniem fiskalnym, a polityka fiskalna była w 2017r. antycykliczna. (Publikacja kompletu danych przez Eurostat umożliwi nam bardziej dokładną ocenę fiskalnej „nogi” policy mix).

Dług publiczny (ESA2010) obniżył się w 2017 do 50,6% PKB, co oznacza, że w ujęciu nominalnym spadł po raz pierwszy w historii – o 3,2 mld zł (wyłączając epizod zmian w systemie emerytalnym w 2014, por. wykres poniżej). Do spadku długu publicznego przyczynił się głównie spadek zadłużenia Skarbu Państwa.

Bardzo dobre dane fiskalne, wraz z piątkowymi danymi o relacjach zewnętrznych gospodarki Polski (m.in. spadek zadłużenia zagranicznego, nadwyżka na rachunku obrotów bieżących) dobrze wróżą ocenie makroekonomicznych fundamentów polskiej gospodarki przez agencje ratingowe, o ile tylko uznane będą przez agencje jako trwała poprawa.

Źródło: PKO Bank Polski