Rozczarowanie i frustracja zamiast okazyjnych wakacji „last minute”

turystyka technologia

Już tylko kilka tygodni dzieli nas od długo wyczekiwanego letniego wypoczynku. Właśnie teraz bardzo wielu z Was spędza godziny przed monitorem swojego komputera, by upolować jak najlepszą ofertę odpoczynku dla całej rodziny. Cyberprzestęcpy nie przepuszczą takiej okazji by zarobić na swoje wymarzone wakacje.

Zgodnie ze statystykami Google Trends to właśnie przełom czerwca i lipca jest momentem kiedy Polacy masowo wyszukują informacji na temat ofert last minute. Prawie 6 mln z nas planuję w tym roku wyjechać za granicę i średnio przeznaczyć na ten cel około 2,5 tys. złotych. Przytłaczająca większość wyszukuje informacje na temat destynacji korzystając z sieci, już dawno taki sposób zapoznawania się z ofertą touroperatorów wyprzedził bezpośrednią wizytę w biurze podróży. To internet jest pierwszym źródłem informacji o wycieczce. Polscy internauci wyszukują opinie na temat hoteli, biur, atrakcji, porównują ceny online, by następnie dokonać samego zakupu offline w biurze (efekt ROPO – reaserch online purchase offline). Jednak już blisko połowa decydujących się na wyjazd dokonuje zakupu w sieci. To właśnie oni są na celowniku przestępców czyhających na łatwy zarobek.

Jak informują specjaliści ds. bezpieczeństwa G Data to w czerwcu i lipcu obserwujemy duże zwiększenie się liczby spamu oferującego wyjazdy w nadzwyczajnie atrakcyjnych cenach. Jeżeli użytkownik skusi się na taką ofertę, często wpada prosto w pułapkę złośliwego oprogramowania zastawioną przez cyberprzestępców, tracąc tym samym ważne dane jak numer karty kredytowej.

Pracownicy G Data SecurityLabs radzą jak nie paść ofiarą „turystycznego spamu” i podejrzanych wakacyjnych ofert. Radzimy jak bezpiecznie zarezerwować wycieczkę – bez ryzyka i nieprzyjemnych konsekwencji.

„Wiadomości e-mail z rzekomymi konkursami i podejrzanie korzystnymi ofertami to bardzo popularna metoda przemycania złośliwego oprogramowania na komputery niczego nieświadomych użytkowników. Sprawców interesują głównie dane dostępowe do kont online oraz dane kart kredytowych” – mówi Łukasz Nowatkowski, dyrektor techniczny G Data Polska. „Jeśli nie chcesz zostać ofiarą cyberprzestępców powinieneś stosować oprogramowanie zabezpieczające oraz możliwie często aktualizować wszelkie aplikacje na Twoim komputerze. Sprawdzaj dokładnie wszystkie interesujące Cię oferty i bądź wyczulony oraz maksymalnie ostrożny. Jeżeli któraś z wiadomości na twojej skrzynce pocztowej budzi podejrzenia, skasuj ją bez jej otwierani a tym bardziej czytania.”