Rynek biurowy w Polsce w styczniu 2022 roku

Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD

Sytuacja na rynku biurowym po 2021 roku pozwala z ostrożnym optymizmem obserwować kolejne miesiące. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce na koniec grudnia 2021 r. wyniosły ponad 14,5 mln mkw. Delikatnie spadła powierzchnia dostępna do wynajęcia — pokazuje raport REDD podsumowujący 2021 rok.

Zdecydowanym liderem na rynku biurowym w Polsce pozostaje Warszawa (7,1 mln mkw.). Wśród największych regionalnych rynków prym tradycyjnie wiodą Kraków (1,5 mln mkw.), Wrocław (1,3 mln mkw.) oraz Trójmiasto (863 tys. mkw.). Główna część powierzchni w tych miastach przypada na obiekty biurowe najwyższej klasy A.

Gdzie się buduje?

Pod koniec 2021 roku zasoby powierzchni biurowej istniejącej oraz w budowie w Polsce wyniosły 14,6 mln mkw., a w budowie znajdowało się kolejne 1,2 mln mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych. Najwięcej buduje się w Warszawie, na koniec 2021 roku budowało się 441 tys. mkw. – Na głównych stołecznych „biurowych” dzielnicach liczba powierzchni znajdującej się w budowie pozostała bez zmian. Najwięcej powierzchni pojawi się na Woli (222 tys. mkw.), jest to 50% wszystkich warszawskich powierzchni w budowie — mówi Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD.

W Krakowie w budowie pozostawało 186 tys. mkw., w Katowicach 188 tys. mkw., a we Wrocławiu 136 tys. mkw.

Wolna powierzchnia

Mówiąc o wolnej powierzchni w budynkach istniejących oraz tych w budowie, to na koniec 2021 roku na runku były prawie 3 mln mkw wolnych biur, które nie zostały jeszcze zaabsorbowane przez popyt.

W grudniu 2021 odnotowaliśmy delikatne zmiany w wolnej powierzchni dostępnej do wynajęcia. Wolna powierzchnia w obiektach w budowie w całej Polsce spadła o ponad 20 tys. mkw. i wyniosła 810 mkw. Z kolei wzrosła liczba wolnej powierzchni biurowej w istniejących obiektach. Wyniosła tam w grudniu 2,1 mln mkw.

Współczynnik pustostanów

W Warszawie współczynnik pustostanów dla Warszawy w grudniu 2021 spadł do poziomu 11,7%. 941 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni pozostawało dostępnych do wynajmu „od zaraz”, a w ciągu najbliższych 3 miesięcy zasoby biur dostępnych natychmiast może zasilić w Warszawie kolejne 32 tys. mkw. biur, w których obecni najemcy nie przedłużają umów najmu.

Największy wskaźnik pustostanów obserwujemy w Łodzi. Wynosi tam prawie 20%.

Co dalej?

Obserwujemy, że firmy ostrożniej planują swoje powierzchnie, tak, aby odpowiadały ich aktualnym potrzebom. Jednak ta optymalizacja trwa już od kilkunastu miesięcy i w 2022 roku możemy spodziewać się delikatnego obniżania współczynnika pustostanów, dzięki zwiększonej aktywności potencjalnych Najemców. Firmy w wielu przypadkach wiedzą już, że mogą potrzebować dodatkowej, nowoczesnej przestrzeni na potrzeby zatrudnianych pracowników. Poszukują jednak innej przestrzeni niż kilka lat temu. Dziś liczy się elastyczność, większe strefy relaksu oraz dostęp do gabinetów przeznaczonych do cichej pracy – dodaje Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD.