Sektor budownictwa ekologicznego wspiera rozwój zielonych hipotek w Europie

budowa praca pracownik

Organizacje World Green Building Council (WorldGBC) Europe i RICS wraz z partnerami opublikowały najnowszy raport mający na celu wsparcie rozwoju rynku zielonych hipotek w Europie.

Autorzy raportu: „Stworzenie ‘efektywnego energetycznie kredytu hipotecznego’ dla Europy: pomocnicza rola sektora zielonego budownictwa” przekonują, że dla rozwoju rynku zielonych hipotek niezbędna jest ściślejsza współpraca przedstawicieli sektora finansowego i sektora ‘zielonych budynków’.

Nakreślają jednocześnie mapę drogową dla organizacji związanych z budownictwem i energooszczędnością budynków, która ma pomóc w rozwoju rynku ekologicznych finansów – z potencjałem przekształcenia milionów budynków w całej Europie.

Opracowany wspólnie przez europejską sieć WorldGBC i E.ON w ramach finansowanej przez UE Inicjatywy Energy Efficient Mortgages (EEM) dokument, podkreśla znaczenie uwzględnienia potrzeb kredytobiorców dla zapewnienia ich szerszego zainteresowania efektywnymi energetycznie hipotekami.

Zainicjowany w minionym roku, w ramach Inicjatywy EEM, pilotażowy program z udziałem m.in. Europejskiej Federacji Kredytów Hipotecznych oraz Królewskiego Instytutu Dyplomowanych Rzeczoznawców (RICS) uzyskał jak dotąd poparcie 46 banków, które zobowiązały się do ​​przygotowania oferty nowych zielonych produktów kredytowych. Wsparcie dla projektu okazały również władze poszczególnych miast i regionów, w tym rząd Szkocji.

Sukces nowych zielonych produktów w dużej mierze zależeć będzie od zaangażowania firm i organizacji z doświadczeniem w zakresie wydajności energetycznej budynków – mogą one podejmować działania mające na celu pobudzenie popytu, nadanie odpowiedniego kierunku nowopowstającym energooszczędnym budynkom i renowacji już istniejących oraz zapewnienia dodatkowego wsparcia kredytobiorcy.

Cele te można osiągnąć zarówno poprzez większą współpracę między sektorami, jak i edukację i szkolenia poszerzające świadomość i kompetencje profesjonalistów rynku. Konieczne są również innowacje usprawniające proces oceny, planowania i dostarczania wysokiej jakości budynków i renowacji spełniających kryteria kredytodawców w zakresie efektywnych energetycznie kredytów hipotecznych.

Cristina Gamboa, dyrektor generalny World Green Building Council:

„Zielone finanse są coraz częściej uznawane za potężny czynnik napędzający działania na rzecz ochrony klimatu. Rozwój rynku efektywnych energetycznie kredytów hipotecznych w Europie stanowi wyjątkową okazję do odblokowania nowych inwestycji w celu przyspieszenia dekarbonizacji środowiska budowlanego. Współpracujemy z naszymi członkami, aby zapewnić, że nasz sektor jest przygotowany do wykorzystania tej wyjątkowej okazji”.

Ursula Hartenberger, globalny kierownik działu zrównoważonego rozwoju, RICS:

Ursula Hartenberger, globalny kierownik RICS ds. zrównoważonego rozwoju
Ursula Hartenberger, globalny kierownik działu zrównoważonego rozwoju, RICS

„Wartość nieruchomości, których efektywność energetyczna jest poniżej średniej, może ulec erozji ponieważ zarówno polityka rynkowa, jak i rządowa zaczynają naciskać na wzrost zapotrzebowania na bardziej wydajne energetycznie budynki. Efektywne energetycznie kredyty dają możliwość współpracy rzeczoznawców, kredytodawców i firm specjalizujących się w usługach w zakresie efektywności energetycznej mającej na celu pomóc kredytobiorcom w ograniczeniu tego ryzyka. Opracowany dokument jest aktualnym i cennym źródłem informacji i może wyznaczyć nowe kierunki współpracy”.