Spora niepewność co do działań banków centralnych

Krzysztof Pawlak – dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
Krzysztof Pawlak - dealer walutowy Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Spora niepewność co do działań banków centralnych. Złoty zyskuje do wszystkich głównych walut. EUR/PLN przy istotnym wsparciu. Publikacja danych GUS w centrum uwagi. Sytuacja techniczna preferuje grę na słabszą polską walutę. Stąd uwaga na odwrócenie trendu i lekką korektę ostatniej fali umocnienia. Możliwe wybicie z formacji na USD/PLN.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 10.08-19.09.2016

Para walutowa EUR/PLN CHF/PLN USD/PLN GBP/PLN
Minimum 4,2550 3,9090 3,7750 4,8900
Maksimum 4,3800 4,0075 3,9270 5,2100

 

EUR/PLN – analiza od 10 sierpnia do 19 wrześniaeur

Zgodnie z przewidywaniami polska waluta dalej zyskuje na wartości. W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o wątpliwym powrocie do trendu wzrostowego. Tak się też stało, a kurs po krótkotrwałej korekcie poszybował na południe przebijając ważne wsparcie w postaci minimum z początków września. Jest to efekt uspokojenia sytuacji na szerokim rynku, tym samym inwestorzy ponownie przypomnieli sobie o pozytywnej decyzji agencji Moody’s. Zapewne w jakiejś mierze to zasługa też słabości euro na głównej parze walutowej. EUR/USD zszedł poniżej poziomu 1,12. Mimo wszystko jednak ta tendencja nie powinna służyć naszej walucie. Obstawianie podwyżki stóp procentowych w USA działa niekorzystnie na rynki wschodzące. Dlatego też uważajmy na to co może się wydarzyć w następnych dniach. Dalsze zmiany na wykresach będą pochodną działań Fed w środę wieczorem. Technicznie złamanie poziomu 4,30 otwiera drogę nawet do 4,25, szczególnie gdyby dzisiejsze dane z GUS były dobre. Gdyby jednak w środę Fed pokazał jastrzębie oblicze powrót na 4,35 jest bardzo możliwy.

CHF/PLN – analiza od 15 sierpnia do 19 wrześniachf

Bardzo podobna sytuacja, co na EUR/PLN, ma miejsce na CHF/PLN. Można nawet powiedzieć o utworzeniu trendu spadkowego. Po dotarciu do poziomu 3,98 kurs zawrócił i porusza się na południe. Wsparcie w postaci ostatniego minimum zostało dość gładko pokonane. Technicznie droga do 3,91 jest otwarta. Jednak sama technika w tym momencie niewiele znaczy. Pozostają kwestię fundamentalne, a mianowicie decyzje banków centralnych. Co jednak zaskakujące po piątkowych danych o inflacji, które przybliżyły podwyżkę stóp w USA polska waluta zyskiwała na wartości. Dzisiaj nastąpiła kontynuacja tego ruchu. Wraz ze zbliżaniem się jednak środowej decyzji i późniejszego posiedzenia złotówka może tracić na wartości. W takim przypadku oporem będzie linia krótkookresowego trendu spadkowego w okolicach 3,94.

USD/PLN – analiza od 10 sierpnia do 19 wrześniausd

Ciekawa sytuacja ma miejsce na USD/PLN. Wraz ze spadkiem na głównej parze walutowej poniżej poziomu 1,12, kurs USD/PLN praktycznie nie zareagował. Na wykresie możemy wyrysować formację trójkąta. Ramiona tego trójkąta zwężają się dość mocno co zwiastuje wybicie z tej formacji. Zbiegnie się to dość mocno z decyzją Fed, co do polityki monetarnej w środę. Gdyby władze monetarne zaskoczyły i podniosły stopy już we wrześniu to z pewnością kilka groszy polska waluta straci od razu co skutkowałoby dotarciem w okolice 3,90. Taki ruch jest jednak bardzo wątpliwy, raczej inwestorzy oczekują co powie Fed po samej decyzji o pozostawieniu stóp. W zależności jakie konkrety padną tak też zachowa się złotówka oczywiście w konsekwencji ruchów na EUR/USD. Jednak polityka zacieśniania przez Fed będzie wisiała nad rynkami, co będzie ograniczać umacnianie się rodzimej waluty w relacji do USD.

GBP/PLN – analiza od 10 sierpnia do 19 wrześniagbp

Dynamiczny trend wzrostowy na GBP/PLN trwał do początku września. Po osiągnięciu poziomu 5,21 kurs zawrócił i ruszył na południe. Sytuacja kompletnie się odwróciła w kilka dni.  Kurs spadł do poziomu 5,01. I to w sytuacji, gdy wydawało się, że pokazywane kolejne dobre dane pokazują mało złe konsekwencje Brexitu. Pozytywną sytuację popsuły najpierw dane o inflacji, które były gorsze od prognoz. Swoją cegiełkę dołożył też Bank Anglii, nie zmieniając co prawda obecnej polityki monetarnej, ale zostawiając sobie pole do takich działań w przyszłości. Efektem była wyprzedaż funta na rynkach światowych. Tym samym polska waluta również zyskała. A dodając do tego pozytywny sentyment do krajowych aktywów w ostatnich dniach skala ruchu robi wrażenie. Stąd po dobrych dzisiejszych danych z GUS możliwe, że zobaczymy kurs znów poniżej 5,00. Jednak dalszy ruch gdzieś w kierunku sierpniowego minimum jest wątpliwy. W przypadku korekty i nieudanym testowaniu wsparcia w postaci 5,00 oporem będzie 5,05 czyli 61,8% zniesienie Fibonacciego.

Krzysztof Pawlak – dealer walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl