Steve Cox, wiceprezes Oracle: Dlaczego nadszedł już czas na ERP w chmurze

0
oracle

„Migracja do chmury jest nieunikniona — w tym kierunku zmienią się rozwiązania informatyczne w ciągu kolejnych kilku lat”. Tak mówił dyrektor generalny Oracle Mark Hurd na konferencji Oracle OpenWorld 2017. Wyniki nowego badania pokazują, że nieuniknione już nadeszło.

Nasze pierwsze badanie dotyczące trendów w zakresie ERP objęło ponad 400 liderów działów finansowych i informatycznych. Okazało się, że 76% respondentów już przeniosło system ERP do chmury lub zamierza to zrobić. Zdają sobie sprawę z tego, że czekanie stawia ich na przegranej pozycji, ponieważ czas na migrację już nadszedł.

Większość respondentów przeszła na rozwiązania chmurowe z powodów ekonomicznych, i łatwo zrozumieć, dlaczego: Nucleus Research opublikował niedawno raport, z którego wynika, że chmura zapewnia 3,2 razy większy zwrot z inwestycji (ROI) niż systemy lokalne oraz 52% niższy koszt posiadania (TCO).

Jeszcze bardziej zaskakujące były jednak korzyści osiągnięte przez respondentów po migracji do chmury. Aż 81% ankietowanych wskazało „bycie na bieżąco z najnowszymi technologiami” jako główną korzyść z migracji do chmurowego systemu ERP. Dzięki regularnemu wprowadzaniu innowacji przez dostawców chmury firmom łatwiej jest szybko adaptować nowoczesne technologie — takie jak sztuczna inteligencja, automatyczne uczenie, Internet Rzeczy, czy blockchain — do swoich codziennych procesów biznesowych. W chmurze ryzyko prowadzenia firmy na przestarzałej infrastrukturze spada do zera i nie trzeba się już więcej martwić o aktualizacje.

„Jedną z głównych korzyści ze współpracy z Oracle i wdrożenia rozwiązań chmurowych było bycie na bieżąco ze zmianami technologicznymi” — powiedział Mick Murray, dyrektor finansowy firmy Blue Shield z Kalifornii. „Oprócz funkcji z zakresu robotyki interesują nas również technologie automatycznego uczenia i sztucznej inteligencji oraz sposób ich wykorzystania w naszym przedsiębiorstwie”.

Kiedy pojawiają się nowe możliwości technologiczne, abonenci chmury tacy jak Blue Shield mogą z nich natychmiast skorzystać. Zapewnia im to elastyczność pozwalającą zarówno reagować na zmiany rynkowe, jak i je przewidywać. W obecnych czasach niepewność stała się dla przedsiębiorców normą, a zarządzanie w niepewnych warunkach jest koniecznością. Nie wystarczają już szybkie zmiany; aby zdobyć przewagę nad konkurencją, firmy muszą również mieć wiarygodny wgląd w to, w jaki sposób potencjalne scenariusze mogą wpłynąć na ich wyniki.

Co to oznacza dla codziennej działalności? Przede wszystkim wykorzystywanie wiedzy do podejmowania dobrych decyzji w szybki, wydajny i wysoce zautomatyzowany sposób na wszystkich poziomach przedsiębiorstwa. Systemy chmurowe zapewniają integrację danych oraz bieżące odświeżanie technologii, co umożliwia włączanie najlepszych procedur i udoskonaleń technologicznych do codziennej pracy firmy. Chmura ułatwia również wykorzystywanie zewnętrznych źródeł cennej, kontekstowej wiedzy, która pomaga zwiększyć dokładność modeli danych. Ma to duże znaczenie z uwagi na zakres zagrożeń, na jakie są narażone duże globalne przedsiębiorstwa. Na działalność przedsiębiorstw mogą mieć wpływ czynniki polityczne, środowiskowe i gospodarcze pochodzące z różnych regionów, takie jak ograniczone możliwości podróżowania opóźniające dostawę kluczowych surowców.

Czytaj również:  Oracle migruje Prudential do chmury. Pierwsze takie wdrożenie w Polsce

Niepewność biznesowa czai się wszędzie, dlatego firmy muszą znać odpowiedzi na pytania: „Co zrobimy, jeśli zdarzy się X? Co zrobimy, jeśli zdarzy się X, Y i Z, ale nie W?”. I muszą je znać odpowiednio szybko, ponieważ przy obecnym tempie biznesu nie mogą sobie pozwolić na to, żeby przez kilka dni czekać na sporządzanie raportów.

Nakłady na wymianę systemu ERP są inne niż kiedyś

Ostatecznym argumentem na korzyść chmurowych systemów ERP jest to, że migracja wcale nie musi być uciążliwa. Nie należy obawiać się scenariuszy, które miały miejsce dawniej – podczas wymiany systemów lokalnych. Jeśli wybierzemy odpowiednie produkty i odpowiedniego partnera, migracja do chmury przebiega szybko, powoduje minimalne zakłócenia dla firmy i nie wymaga intensywnych szkoleń dla użytkowników. Na przykład firma Blue Shield z Kalifornii zarezerwowała 600 000 USD na zarządzanie zmianą, jaką było wdrożenie chmury, a w ostatecznym rozrachunku prawie nic nie wydała. Okazało się, że przeprowadzenie tej zmiany było szybkie i bezproblemowe.

Biorąc pod uwagę korzyści – takie jak oszczędność kosztów, eliminacja problemu starzenia się technologii oraz łatwość wdrażania nowych technologii – coraz trudniej uzasadnić zwlekanie z migracją na chmurowy system ERP. Nie powoduje ona bowiem zakłóceń, a wynikające z niej długoterminowe oszczędności są znaczące. A co najważniejsze, modernizacja systemu ERP to okazja do modernizacji całego przedsiębiorstwa oraz zapewnienia mu zawsze aktualnej infrastruktury informatycznej, która umożliwia osiąganie lepszych wyników na wielu poziomach.

Steve Cox, wiceprezes Oracle, szef działu Cloud Business Group

O autorze

Steve Cox jest odpowiedzialny za strategie wprowadzania na rynek produktów Oracle ERP Cloud i Oracle EPM Cloud. Pracuje w Oracle od 1997 r. Zanim objął swoje obecne stanowisko, pełnił szereg funkcji kierowniczych w dziale marketingu i rozwoju produktów Oracle.