Stopień wykorzystania materiałów video w public relations

0

Ponad 60% specjalistów ds. PR dołącza do informacji prasowych multimedia, jednak jedynie niecałe 20% z nich wykorzystuje materiały video. Eksperci od public relations bardziej więc ufają standardowym, statycznym formom przekazu, aniżeli bardziej dynamicznym komunikatom. Czy słusznie?

W działaniach public relations największe znaczenie ma zainteresowanie odbiorcy – bez względu na to, czy jest nim dziennikarz, osoba prywatna, czy cała instytucja. Kiedy mówimy o sposobach zainteresowania odbiorców, rzadko kiedy na pierwszym miejscu stawiamy słowo pisane. Traktowane jest ono coś na tyle oczywistego, że już nieinteresującego. Natomiast obraz i video są uznawane za najskuteczniejsze narzędzia w docieraniu do odbiorców. Niemalże 100% specjalistów deklaruje, że w przyszłości częściej swoje materiały prasowe wzbogacać będą krótkimi filmami. Jednak na chwilę obecną stopień wykorzystania materiałów video w public relations jest zaskakująco niski.

Dlaczego video ma szanse zwiększyć skuteczność działań PR? Ponieważ opowiadanie o produkcie nabiera nowego znaczenia i jest po prostu ciekawsze. Oczywiście statystyki i anegdoty mogą zmotywować do działania i zainteresować odbiorców, ale czy to na pewno wystarczy? Wzorcowe video w działaniach PR można opisać jako: krótkie, ciekawe i w punkt. Jednym z powodów, dla których wiele ludzi uwielbia oglądać materiały video w Internecie jest fakt, że mogą przyjąć wiele nowych informacji bez większego wysiłku, dodatkowo podanych w ciekawy sposób. Dlaczego więc tego nie wykorzystać i nie urozmaicić materiałów prasowych? Nawet pozornie nudny temat zaprezentować można w ciekawy sposób. Ponadto warto przemyśleć wykorzystanie liderów opinii – najlepiej znanych i istniejących w rzeczywistości. Eksperci w materiałach video są o wiele bardziej wiarygodni od tych zaprezentowanych jedynie na zdjęciu czy na grafice. Nie bez powodu tak dużą popularnością cieszą się autorskie kanały vlogerów, testujących, porównujących i polecających różnorakie produkty – od artykułów spożywczych, przez kosmetyki, aż do nowych technologii.

Czytaj również:  Podkarpacie przyciąga coraz więcej turystów. Dzięki intensywnej promocji szybko rośnie zwłaszcza liczba zagranicznych gości

Prezentacja produktu czy usługi za pomocą video zwiększa szansę viralowości materiału. Wg statystyk serwisu YouTube 17 milionów użytkowników połączyło swoje konto w tym serwisie z kontem na innym serwisie społecznościowym – mówi Bartłomiej Pałacki, Content Designer Grupa 365NET. – Wszystko po to, żeby w łatwy i szybki sposób móc dzielić się ze swoimi znajomymi ciekawymi materiałami video dodaje.

To, czy warto zainwestować w 30-sekundowy film zależy oczywiście wyłącznie od nas. Ważne jednak, żeby nie tworzyć niczego w złym guście, wtedy bowiem możemy osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego.