Opel prezentuje usługi pomocy w sytuacjach awaryjnych w ramach systemu OnStar na konferencji eCall w Berlini

analizy raporty
  • Opel wprowadza system automatycznego reagowania na zderzenie (Automatic Crash Response – ACR) w ramach OnStar jeszcze przed wdrożeniem obowiązkowego systemu eCall w UE
  • Po wykryciu zderzenia system umożliwia osobom podróżującym pojazdem automatyczne połączenie ze służbami ratunkowymi
  • W skali globalnej OnStar odpowiada na prawie 100 000 zgłoszeń sytuacji awaryjnych miesięcznie

Firma Opel dąży do tego, aby odgrywać istotną rolę w dziedzinie systemów pokładowej łączności w branży motoryzacyjnej, dlatego aktywnie uczestniczy w tegorocznej edycji „eCall Days Germany” (16–18 września) – największej międzynarodowej konferencji w Niemczech poświęconej europejskim systemom zgłaszania sytuacji awaryjnych w pojazdach. W konferencji biorą udział przedstawiciele Komisji Europejskiej, branży motoryzacyjnej, dostawców podzespołów oraz innych zainteresowanych podmiotów.

Opel planuje wprowadzić usługę pokładowej łączności OnStar we wszystkich swoich osobowych modelach na wybranych rynkach europejskich z początkiem 2015 r.

W trakcie konferencji „eCall Days Germany” Catherine M. Bishop, dyrektor ds. zasięgu i strategii globalnych usług pomocy w sytuacjach awaryjnych OnStar, oraz Gerrit Riemer, dyrektor ds. mobilności przyszłości w firmie Opel, przedstawią, jak OnStar wspomaga bezpieczeństwo publiczne. W szczególności opowiedzą uczestnikom konferencji o systemie automatycznego reagowania na zderzenie (ACR) będącym jedną z funkcjonalności OnStar.

Zainstalowany w pojeździe system w chwili wykrycia zderzenia automatycznie nawiązuje połączenie ze specjalnie przeszkolonym doradcą. Jeżeli kierowca lub pasażerowie proszą o pomoc lub nie mogą odpowiedzieć, na miejsce wypadku wysyłane są służby ratunkowe.

Oprócz obsługi systemu ACR, OnStar świadczy także usługi dodatkowej pomocy w sytuacjach awaryjnych. Jeżeli kierowca, pasażer lub nawet świadek wypadku potrzebują pomocy służb ratunkowych, wystarczy nacisnąć przycisk umieszczony w pojeździe, aby ją wezwać. W ten sposób uzyskają priorytetowe połączenie ze specjalnie przeszkolonym doradcą, który może skontaktować się ze strażą pożarną, policją lub pogotowiem ratunkowym i skierować te służby do miejsca, w którym znajduje się samochód.

Konferencja „eCall Days”, która odbędzie się w budynku Przedstawicielstwa Dolnej Saksonii przy Rządzie Federalnym w Berlinie, jest również okazją do zaprezentowania ogólnej sytuacji w zakresie wprowadzania systemu eCall w Europie.

OnStar jest czołowym dostawcą globalnej branży motoryzacyjnej w dziedzinie rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa i ochrony opartych na połączeniu z Internetem, dodatkowych usług związanych z mobilnością oraz zaawansowanych technologii informatycznych. System OnStar połączył już ponad 7 milionów klientów w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Chinach i Meksyku.

Doradcy OnStar monitorują sieć całodobowo, przez 365 dni w roku. Średnio OnStar otrzymuje dwa zgłoszenia na sekundę, czyli 185 000 zgłoszeń na dobę, i odpowiada na prawie 100 000 wezwań dotyczących sytuacji awaryjnych, w tym 5 000 wypadków samochodowych w ciągu miesiąca na świecie.

Oprócz wprowadzenia usług OnStar w Europie Opel będzie także rozbudowywał sieć 4G LTE, dzięki której samochód stanie się wydajnym hotspotem Wi‑Fi obsługującym do 7 urządzeń mobilnych.