Stracona domena? Oto sposoby, jak ją odzyskać!

0

W 2013 roku w sieci pojawił się niemal milion nowych adresów. Każde przedsiębiorstwo, które rozpoczyna swoją działalność na polskim rynku powinno zainwestować we własną stronę internetową oraz odpowiednią domenę, która będzie tożsama np. z nazwą firmy lub jej profilem. Każda domena posiada swój okres ważności, który uzależniony jest od wykupionego abonamentu. Po braku jego przedłużenia na kolejny rok istnieje ryzyko, że inny użytkownik może nam ją podkupić.

Jak przedłużyć domenę?

Domenę należy przedłużyć poprzez opłacenie jej abonamentu w firmie, w której jest ona utrzymywana. Taką firmą jest albo przedsiębiorstwo, w której zamówiliśmy ją po raz pierwszy albo firma, do której później została przesłana. Domenę pomiędzy rejestratorami można przenosić w dowolny sposób, stąd powinniśmy pamiętać, gdzie domena jest utrzymywana.

SuperHost.pl dodatkowo wysyła do klientów przypomnienie mailowe oraz SMSowe o wygaśnięciu domeny. Jeśli nie została ona opłacona na 3 dni przed upływem jej abonamentu również informujemy o tym telefonicznie, aby klienci nie stracili pełnej funkcjonalności swojej nazwy strony WWW. Najkorzystniejszą opcją przedłużenia domeny jest jej wykupienie na dłuższy okres – np. u nas opłacając domenę na 4 lata z góry otrzymuje się 5 rok abonamentu gratis – informuje Aleksander von Mach z firmy SuperHost.pl.

Kiedy należy przedłużyć domenę?

Domenę powinniśmy przedłużyć mniej więcej 25 dni przed upływem jej abonamentu. Możemy to zrobić wcześniej – niektóre firmy dają możliwość przedłużenia domeny w dowolnym momencie jej abonamentu na okres maksymalnie do 5 lat – mówi Aleksander von Mach.

Jednocześnie domenę powinno się przedłużyć najpóźniej na 1 dzień przed jej wygaśnięciem, jeśli ma zostać zachowana ciągłość działania lub najpóźniej na 14 dni po zakończeniu jej abonamentu, jeśli nie chcemy jej utracić (wówczas jednak musimy liczyć się z tym, że pomiędzy ostatnim dniem ważności domeny, a okresem 14 dni po jej upływie domena nie będzie działać).

Czytaj również:  Chińscy producenci telewizorów wzmacniają swoją pozycję w świecie. Polska i Europa są dla nich atrakcyjnymi rynkami

Co należy zrobić, jeśli nasza domena została przejęta?

Przede wszystkim powinniśmy zachować spokój. W pierwszej kolejności należy skontaktować się z firmą, w której domena została zakupiona. Jeśli firma potwierdzi, że nie jesteśmy już właścicielami domeny możemy sprawdzić jej stan w krajowym rejestrze domen pod adresem www.whois.pl – jeśli na tej stronie posiada status „oczekuje na rejestrację” lub „domena usunięta z rejestru”, wówczas najlepiej skontaktować się z firmą przechwytującą domeny. Dzięki takim czynnościom istnieje duża szansa, że uda się ją przejąć. Jeśli domena została jednak przejęta mamy dwa wyjścia.

Po pierwsze jeśli domena jest naszym „znakiem zastrzeżonym” lub zawiera w sobie zastrzeżoną nazwę własną, wówczas możemy podjąć próbę jej odzyskania kontaktując się z Naukowo-Akademicką Siecią Komputerową www.nask.pl w celu ustalenia praw do domeny.