Stracona domena? Oto sposoby, jak ją odzyskać!

komputer informatyka

W 2013 roku w sieci pojawił się niemal milion nowych adresów. Każde przedsiębiorstwo, które rozpoczyna swoją działalność na polskim rynku powinno zainwestować we własną stronę internetową oraz odpowiednią domenę, która będzie tożsama np. z nazwą firmy lub jej profilem. Każda domena posiada swój okres ważności, który uzależniony jest od wykupionego abonamentu. Po braku jego przedłużenia na kolejny rok istnieje ryzyko, że inny użytkownik może nam ją podkupić.

Jak przedłużyć domenę?

Domenę należy przedłużyć poprzez opłacenie jej abonamentu w firmie, w której jest ona utrzymywana. Taką firmą jest albo przedsiębiorstwo, w której zamówiliśmy ją po raz pierwszy albo firma, do której później została przesłana. Domenę pomiędzy rejestratorami można przenosić w dowolny sposób, stąd powinniśmy pamiętać, gdzie domena jest utrzymywana.

SuperHost.pl dodatkowo wysyła do klientów przypomnienie mailowe oraz SMSowe o wygaśnięciu domeny. Jeśli nie została ona opłacona na 3 dni przed upływem jej abonamentu również informujemy o tym telefonicznie, aby klienci nie stracili pełnej funkcjonalności swojej nazwy strony WWW. Najkorzystniejszą opcją przedłużenia domeny jest jej wykupienie na dłuższy okres – np. u nas opłacając domenę na 4 lata z góry otrzymuje się 5 rok abonamentu gratis – informuje Aleksander von Mach z firmy SuperHost.pl.

Kiedy należy przedłużyć domenę?

Domenę powinniśmy przedłużyć mniej więcej 25 dni przed upływem jej abonamentu. Możemy to zrobić wcześniej – niektóre firmy dają możliwość przedłużenia domeny w dowolnym momencie jej abonamentu na okres maksymalnie do 5 lat – mówi Aleksander von Mach.

Jednocześnie domenę powinno się przedłużyć najpóźniej na 1 dzień przed jej wygaśnięciem, jeśli ma zostać zachowana ciągłość działania lub najpóźniej na 14 dni po zakończeniu jej abonamentu, jeśli nie chcemy jej utracić (wówczas jednak musimy liczyć się z tym, że pomiędzy ostatnim dniem ważności domeny, a okresem 14 dni po jej upływie domena nie będzie działać).

Co należy zrobić, jeśli nasza domena została przejęta?

Przede wszystkim powinniśmy zachować spokój. W pierwszej kolejności należy skontaktować się z firmą, w której domena została zakupiona. Jeśli firma potwierdzi, że nie jesteśmy już właścicielami domeny możemy sprawdzić jej stan w krajowym rejestrze domen pod adresem www.whois.pl – jeśli na tej stronie posiada status „oczekuje na rejestrację” lub „domena usunięta z rejestru”, wówczas najlepiej skontaktować się z firmą przechwytującą domeny. Dzięki takim czynnościom istnieje duża szansa, że uda się ją przejąć. Jeśli domena została jednak przejęta mamy dwa wyjścia.

Po pierwsze jeśli domena jest naszym „znakiem zastrzeżonym” lub zawiera w sobie zastrzeżoną nazwę własną, wówczas możemy podjąć próbę jej odzyskania kontaktując się z Naukowo-Akademicką Siecią Komputerową www.nask.pl w celu ustalenia praw do domeny.

Po drugie jeśli została przejęta, ale niestety nie posiadamy do jej nazwy praw autorskich ani pokrewnych, wówczas możemy skontaktować się z nowym właścicielem domeny w celu jej odkupienia – dane nowego właściciela domeny możemy zazwyczaj sprawdzić na stronie www.whois.pl. Negocjacje z nowym właścicielem odnośnie odkupienia domeny powinniśmy rozpocząć jedynie po 100% potwierdzeniu w firmie, w której wcześniej utrzymywaliśmy domenę, że została ona przejęta przez inną osobę i nie mamy możliwości jej ponownego przejęcia.

Jak zabezpieczyć się przed podkupieniem domeny?

Aby zabezpieczyć się przed podkupieniem domeny należy wybrać na rejestratora swoich domen firmę, która stosuje szereg zabezpieczeń przed jej wygasaniem w formie wielu powiadomień. Należą do nich między innymi wspomniany już mail, SMS oraz telefon.

Osoby, które posiadają swoją domenę powinny bez wątpienia monitorować jej datę ważności. Należy również wybrać odpowiednia firmę hostingową, która będzie odpowiedzialna za utrzymywanie domeny, gdyż jej rola w cały tym procesie jest kluczowa. Firma świadcząca usługi hostingowe jest pośrednikiem właściciela domeny pomiędzy nim, a organizacją ją utrzymującą. Bez wspomnianego pośrednictwa klient nie miałby możliwości przedłużenia.