Zazwyczaj w maju i czerwcu (a po decyzji o zmianie kierunku także np. w styczniu i lutym) wiele młodych osób zastanawia się, jakie studia powinno wybrać. Jednym z rozwiązań jest wybór studiów lingwistycznych. To świetna opcja dla wszystkich, którzy wolą skupić się na jednym konkretnym zagadnieniu, a dodatkowo dla tych, którym zależy na opanowaniu praktycznych umiejętności. W tym przypadku – znajomości danego języka.

Studia lingwistyczne: nastawione na praktykę jak żadne inne

Na studiach lingwistycznych niemal nie ma przedmiotów, które są wyłącznie teoretyczne. Oczywiście studenci uczą się o historii czy kulturze danego kraju, jednak warto pamiętać, że jest to niezbędne, by doskonale posługiwać się tym językiem – głównie ze względu na to, że niektóre wyrażenia są mocno osadzone w konkretnym kontekście. Czego zatem będą uczyć się studenci? Będą mieć oddzielne przedmioty gramatyczne, na niektórych zajęciach będą doskonalić swoje tłumaczenia, a na jeszcze innych (jeśli wybiorę specjalizację pedagogiczną) nauczą się, jak przekazywać zdobytą wiedzę. Co ważne, na studiach filologicznych student cały czas ma kontakt z językiem, wręcz „zanurza się w nim”. To sprzyja opanowaniu języka na bardzo wysokim poziomie, nierzadko zbliżonym do poziomu native speakerów.  Co ważne, osoby, które chcą dostać się na konkretną filologię, często wcale nie muszą znać języka, którego chcą się uczyć. Tak jest np. w Wyższej Szkole Filologicznej – o zasadach rekrutacji można przeczytać na stronie https://www.wsf.edu.pl/rekrutacja,rekrutacja.xml.

Absolwent filologii nie ma problemu ze znalezieniem pracy

Absolwenci filologii (niezależnie od wybranego języka) nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy. Na rynku wciąż brakuje osób, które znałyby język przynajmniej na poziomie C1 (lub w przypadku bardziej egzotycznych filologii – na poziomie B2). Studia lingwistyczne gwarantują natomiast biegłość posługiwania się językiem właśnie na tym poziomie. Absolwenci filologii obcej mogą pracować w biurach tłumaczeniowych, biurach podróży czy w międzynarodowych korporacjach, gdzie będą współodpowiedzialni za kontakt z klientem zagranicznym. Osoby, które ukończyły studia lingwistyczne świetnie sprawdzą się również jako nauczyciele (jeśli podczas studiów wybiorą odpowiednią specjalizację). Co ważne, absolwenci filologii obcej bez przeszkód mogą pracować jako freelancerzy – w sieci znajdą mnóstwo ciekawych ogłoszeń, a w dodatku są wtedy pracować zdalnie, w międzyczasie np. podróżując po świecie.

Czytaj również:  Reforma edukacji jest konieczna dla długoterminowego wzrostu gospodarczego Polski