Styczeń 2018r. – bardzo dobry początek roku w polskiej gospodarce

0

Najbardziej zaskoczyła sytuacja w budownictwie, ale dla całej gospodarki był to dobry początek roku. GUS opublikował dane za styczeń o przemyśle, sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej. W budownictwie wróciliśmy do poziomu z 2015 r.

Dynamika sprzedaży detalicznej w cenach stałych w styczniu br. wyniosła 107,7 w skali roku. Tempo wzrostu sprzedaży detalicznej było wyższe niż przed miesiącem, kiedy odnotowano wzrost o 5,2%, lecz niższe niż w styczniu 2017 r. (wzrost o 9,5%). W porównaniu z grudniem miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 20,5%. Produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 8,6% w porównaniu ze styczniem 2017 r., kiedy notowano wzrost o 9,3%, natomiast produkcja budowlano-montażowa była o 34,7% wyższa niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 2,0%.

– W minionym roku też było silne odbicie produkcji budowlano-montażowej, ale to było odrabianie strat z 2016 r., gdy bardzo spadły inwestycje publiczne – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. – Wróciliśmy do poziomu z 2015 r., a teraz czas na prawdziwe wzrosty.

Czytaj również:  Znaczenie skupu złomu w gospodarce