Świetne nastroje w krajowym przetwórstwie przemysłowym

raport analiza wyniki

PMI dla polskiego przemysłu wzrósł w grudniu do 55,0 pkt. z 54,2 pkt. w listopadzie (konsensus: 54,6 pkt.) osiągając najwyższy poziom od lutego 2015 r.

Na silny wzrost indeksu wpłynął najwyższy od roku odczyt komponentu obrazującego bieżący poziom produkcji, dalszy wzrost nowych zamówień oraz ponowny wzrost zatrudnienia. Najwyższe od roku tempo wzrostu bieżącej produkcji odzwierciedla zarówno wysoki napływ nowych zamówień, jak i wciąż duże zaległości produkcyjne. Po stronie samych zamówień uwagę zwraca wyraźne wzmocnienie popytu krajowego – po raz pierwszy od kilku miesięcy napływ zamówień krajowych był silniejszy niż wzrost zamówień eksportowych.

Po wyhamowaniu w listopadzie, grudzień przyniósł ponowne wzmocnienie wzrostowego trendu zatrudnienia. Tempo tworzenia nowych miejsc pracy nadal jest jednak wyraźnie niższe niż na początku 2017r. odzwierciedlając w naszej ocenie utrzymujące się ograniczenia podażowe. Pomimo ograniczeń ze strony rynku pracy nastroje firm pozostają bardzo optymistyczne, m.in. ze względu na deklarowane inwestycje w bardziej wydajny sprzęt. Potwierdza to nasze oczekiwania, że ograniczenia na rynku pracy powinny stać się w najbliższym czasie dodatkowym bodźcem proinwestycyjnym umożliwiającym wzrost wydajności pracy.

Wyniki ankiet dotyczące procesów cenotwórczych wskazują na utrzymującą się presję cenową. Wskaźnik kosztów produkcji nieznacznie spadł, jednak wciąż pozostaje powyżej swojej 12-miesięcznej średniej, a producenci w szybkim tempie podnoszą ceny wyrobów gotowych. Nadal oczekujemy więc, że po wyhamowaniu na przełomie 2017/2018 roku, ścieżka inflacji powróci na trajektorię wzrostową już na przełomie 1q/2q 2018 r.

Dane wspierają oczekiwania na kontynuację silnego wzrostu PKB w 4q17 i zapowiadają utrzymanie bardzo dobrej koniunktury w krajowej gospodarce na początku 2018 r.

… i w całej strefie euro

Utrzymanie korzystnej krajowej koniunktury wspierać powinny doskonałe nastroje w strefie euro. Indeks Manufacturing PMI dla całego obszaru wspólnej waluty wzrósł w grudniu do 60,6 pkt (zgodnie ze wstępnym odczytem), w tym lokalne indeksy dla Niemiec, Austrii i Irlandii odnotowały historyczne szczyty, a wskazania dla Francji i Grecji były na wieloletnich maksimach. Podobnie jak w Polsce, w strefie euro bieżące wysokie poziomy produkcji odzwierciedlają silny popyt wewnętrzny, jak i wysoki i zdywersyfikowany geograficznie popyt eksportowy. Dalszy wzrost nowych zamówień i wysoka aktywność zakupowa sugerują utrzymanie wzrostów produkcji także w najbliższych miesiącach. Wyraźne ożywienie w sekcji dóbr inwestycyjnych zapowiada kontynuację ożywienia inwestycji w 2018r. Jednocześnie wysoki popyt i narastające zaległości produkcyjne zachęcają do dalszego dynamicznego wzrostu zatrudnienia. Dalsza poprawa sytuacji na rynku pracy powinna w 2018r. podtrzymać doskonałe nastroje wśród europejskich gospodarstw domowych wspierając tym samym konsumpcję. Łącznie dane kreślą więc obraz silnego i zrównoważonego wzrostu gospodarczego w Europie na początku 2018r.

Źródło: PKO Bank Polski