Sylwester w górach nigdy nie był aż tak popularny

0

Znalezienie noclegu w Zakopanem i okolicach jest praktycznie niemożliwe. Ceny ofert przekraczały zarobki przeciętnego Polaka. Wszystko za jedną noc! Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl zestawiło ceny, które w polskich górach obowiązują w święta i w sylwestra. Jak się one kształtują? I o ile wzrosły w stosunku do roku ubiegłego?

– W roku poprzednim po raz pierwszy porównaliśmy ceny noclegów, które obowiązują w okresie od świąt do sylwestra i zestawiliśmy je z cenami „poza sezonem”. Wówczas zwróciliśmy przede wszystkim uwagę na to, że ceny rosną dwukrotnie – pierwszy raz na święta, a drugi na sylwestra. Przy czym ten drugi wzrost bywa naprawdę bardzo znaczący – mówi Łukasz Neska z serwisu eSKY.pl – Zdarza się, zwłaszcza w przypadku hoteli wyższej klasy, że cena rośnie parokrotnie. Dodatkowo, nie ma możliwości rezerwacji tylko jednej nocy, tylko należy się zdecydować od razu na pakiet. Przykładowo, są hotele w Zakopanem, w których normalnie nocleg kosztuje od 390 PLN za dobę dla dwóch osób, tymczasem na czas sylwestra jest wyłącznie możliwość rezerwacji 4 dób w cenie od 3 612 PLN.

Zimowa stolica Polski to najdroższa opcja dla tych, którzy chcą świętować w górach nadejście nowego roku. Na dwa tygodnie przed sylwestrem oferty zaczynają się od 385 PLN za dobę dla dwóch osób. Dostępnych noclegów jest niewiele i większość tych, które pozostały, dotyczą hoteli pięciogwiazdkowych, w których ceny zaczynają się od 1200 PLN.

Gdy przyjrzeć się kosztom rezerwacji, które już zostały dokonane, to są one również wyższe od tych, które zrobiono przed rokiem. Porównując koszty pobytu w Zakopanem w okresie zwykłym tj. gdy nie ma żadnych świąt, to średnio wzrosły one o 30 PLN w stosunku do roku ubiegłego (237 PLN w 2012 roku, a w 2013 – 267 PLN). Średni koszt pobytu w czasie świąt zwiększył się o 68 PLN (z 346 PLN w roku 2012 do 414 PLN w tym roku). Rekordowe koszty wiążą się z rezerwacją hotelu na sylwestrową noc. Rosną one aż o 91 PLN w stosunku do roku ubiegłego i dają średnią 696 PLN. Statystyki te dotyczą samego miasta Zakopane, natomiast gdy analizie zostaną poddane noclegi w Białce Tatrzańskiej czy w Bukowinie to o nie zmieniły się one znacząco od roku ubiegłego. Nieco wyższe są koszty związane ze spędzaniem sylwestra w tych miejscowościach i ich okolicach – średnio o 25 PLN, co daje kwotę oscylującą w granicach 465 PLN. Niższe ceny niż w Zakopanem powodują, że miejsca noclegowe zapełniły się tu jeszcze szybciej niż w zimowej stolicy Polski.

Czytaj również:  Relokacja za pracą – czy to się opłaca?

Osoby, które chciały spędzić sylwester w polskich górach, często decydowały się na pobyt w Beskidach lub Sudetach. Analitycy z Internetowego Centrum Podróży eSKY.pl porównali również koszty związane z pobytem z popularnych miejscowościach zlokalizowanych u podnóża tych łańcuchów górskich.