Te adaptery i ładowarki stanowią zagrożenie dla zdrowia!

elektryk

Komisja Europejska upubliczniła wykaz niebezpiecznych produktów – adapterów do prądu oraz ładowarek sieciowych, których użytkowanie może powodować zagrożenie dla życia i zdrowia konsumentów. Na liście znalazły się znane marki, jak np. Samsung, Michelin, Technolux, Rb Mobile, a także szereg urządzeń tzw. „no name”, czyli produktów (najczęściej podróbek) bez podanej informacji o producencie.

Do czego może doprowadzić użytkowanie produktów znajdujących się na „czarnej liście” Komisji Europejskiej? Główne zagrożenia to ryzyko porażenia prądem oraz wywołania spięcia w gniazdkach i doprowadzenia do pożaru. Taki scenariusz był możliwy w przypadku korzystania z ładowarki sieciowej marki Samsung (Chargeur secteur – connectique micro -USB), która do listy niebezpiecznych produktów Komisji Europejskiej została dodana w 2013 roku na wniosek Francji (produkt został też wycofany z rynku portugalskiego). Jak czytamy w wyjaśnieniu, urządzenie nie spełniało zasad określonych w dyrektywie niskonapięciowej oraz normach europejskich EN 60950.

Równie niebezpiecznym sprzętem była ładowarka podróżna Rb Mobile (Travel Charger dla Z320i), zgłoszona na listę Komisji Europejskiej przez Wielką Brytanię ze względu na niezgodność z dyrektywą niskonapięciową, normą europejską EN 61558 i brytyjską 1363. Użytkowanie produktu groziło ryzykiem porażenia prądem oraz wywołania pożaru ze względu na niewłaściwą konstrukcję (luźne przewody, niedobrane elementy zasilacza). Ładowarka nie posiadała też właściwych oznaczeń oraz instrukcji użytkowania.

Innym produktem wycofanym ze sprzedaży był adapter podróżny Michelin (model AC-002MT – przeznaczony do użytkowania w Wielkiej Brytanii, Europie, USA i Australii), zgłoszony na listę niebezpiecznych urządzeń przez Brytyjczyków w 2013 roku. Mechanizm zabezpieczający zastosowany w adapterze został niewłaściwie zaprojektowany, urządzenie nie spełniało też standardów IEC 60884. Dla porównania można wskazać adapter Technolux (model Enchufe), w którym producenci zapomnieli o właściwym zabezpieczeniu bolców, co powodowało ryzyko porażenia prądem w momencie podłączania adaptera do gniazdka. Produkt dostępny był na rynku hiszpańskim.

Intrygującym urządzeniem, przynajmniej dla Cypryjczyków, była mobilna ładowarka marki Celly przeznaczona dla iPoda – model Energy Star. Brak odpowiedniej izolacji, luźne przewody zasilające, brak instrukcji i informacji o bezpieczeństwie – produkt wylądował na liście Komisji Europejskiej w 2013 roku. Innym, „ciekawym” wynalazkiem była dostępna w Wielkiej Brytanii mobilna ładowarka (producent nieznany) – model TC98A. Lista grzechów była długa – zasilacz zastosowany w urządzeniu nie posiadał odpowiedniej izolacji pomiędzy obwodami, połączenia wewnętrzne były luźne i narażone na przerwanie. Zła konstrukcja powodowała możliwość uszkodzenia gniazdka w momencie rozłączania ładowarki, a także ryzyko przegrzania czy mechanicznego uszkodzenia samego urządzenia. Produkt został wycofany z rynku w 2013 roku.

Niewłaściwa izolacja, brak odpowiedniej wytrzymałości mechanicznej, możliwość przegrzania urządzenia, niezgodność z dyrektywną niskonapięciową – tak można zdefiniować niebezpieczną podróbkę, jaką była mobilna ładowarka do urządzeń iPad i iPhone – model TC E250 (producent nieznany). Urządzenie pojawiło się na rynku brytyjskim i zostało wycofane ze sprzedaży w 2013 roku.

Czarna lista adapterów podróżnych i ładowarek sieciowych wg danych Komisji Europejskiej z 2013 i 2014 roku:

Samsung – ładowarka sieciowa Chargeur secteur (connectique micro – USB)
HALOTEC – adaptery podróżne SK08207, SK08216 i SK08218
Rb Mobile – mobilna ładowarka dla Z320i
Mobilna ładowarka (producent nieznany) – model TC98A
Technolux – adapter podróżny Enchufe
Mobilna ładowarka do iPad i iPhone (producent nieznany) – model TC E250
RB Mobile – mobilna ładowarka model TC98A
CONNEX – adapter podróżny Adaptador de Corriente Universal
E.pro – adapter podróżny model DD-P3S
Matka Adapteri – adapter podróżny model 9625
Oshtraco – adapter podróżny model EA-1310
Somogy Elektronic – home by somogyi – adapter podróżny model AC 01B
Michelin – adapter podróżny model AC-002MT
CELLY – mobilna ładowarka Energy Star
Adapter podróżny (producent nieznany) – model TA – 3 – EEC181 / 042513
Domenique – adapter podróżny model EA1310
MINWA – adapter podróżny model MW Traveler
H – MWK – adapter podróżny model FA 507
CostMAD / Advanced Accessories – adapter podróżny Universal Worldwide Tourist Converter

Bezpieczny adapter do prądu czy mobilna ładowarka, czyli?

Pamiętajmy, że adapter do prądu czy mobilna ładowarka to urządzenia, które muszą spełniać określone normy, w tym przede wszystkim techniczne, by korzystanie z tego typu urządzeń było bezpieczne dla użytkowników. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez SKROSS, to przede wszystkim:

zgodność z wymaganymi normami bezpieczeństwa – krajowymi i międzynarodowymi – potwierdzonymi przez IEC (International Electrotechnical Commission)
oznaczenie CE (Conformité Européenne) gwarantujące, że produkt spełnia wymagania dyrektyw tzw. „Nowego Podejścia” Unii Europejskiej
certyfikat niemieckiej, niezależnej organizacji TÜV Süd wydawany produktom o największej jakości
zgodność z RoHS, czyli unijną dyrektywą mającą prowadzić do zmniejszania ilości substancji niebezpiecznych przenikających do środowiska z odpadów elektrycznych i elektronicznych
właściwa konstrukcja, zabezpieczająca przed „iskrzeniem” mogącym powodować spadki napięcia, ryzyko uszkodzenia podłączonego urządzenia, a w skrajnych przypadkach – pożar
zastosowanie technologii „all-in-one”, czyli systemu chowanych suwaków chroniących urządzenie przed uszkodzeniem
zabezpieczenia dla dzieci w postaci listków uniemożliwiających włożenie np. długopisu

Dodajmy, że czarne listy produktów powstają w oparciu o unijny system Rapex, w którym uczestniczą wszystkie kraje UE, a także Islandia, Liechtenstein i Norwegia. Projekt funkcjonuje od przeszło 10 lat, działając w celu zapewniania wysokiego poziomu bezpieczeństwa konsumentów poprzez skuteczną komunikację pomiędzy państwami członkowskimi a Komisją Europejską. Wymiana informacji dotyczy zarówno produktów mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia użytkowników, jak i środków podejmowanych przez dane kraje w kierunku ich wycofania z rynku.

Źródło: http://ec.europa.eu