Co trzecia firma obawia się ataków na dane w chmurze

0

Połowa przedsiębiorców korzystających na co dzień z rozwiązań chmurowych za największą zaletę narzędzia uznaje bezpieczeństwo. Jednak pozostaje druga połowa, która ma obawy. Najczęściej wskazywane to możliwość ataków zewnętrznych na zgromadzone dane (36%) oraz brak dostępu do informacji w przypadku awarii Internetu (25%) – wynika z raportu Onex Group „Chmura w MŚP. Zaufanie czy ostrożność przedsiębiorców?”. W przypadku firm korzystających ze stacjonarnej infrastruktury IT, największy niepokój budzi możliwość utraty danych w momencie awarii (47% wskazań).

W porównaniu do ubiegłorocznej edycji badania, odsetek firm, które wskazują bezpieczeństwo chmury jako największą zaletę, wzrósł o prawie jedną trzecią. Taka dynamika pokazuje, że wraz z adaptacją, rośnie też świadomość zalet narzędzia. Nie zmienia to jednak faktu, że przedsiębiorcy, zarówno w Polsce, jak i na świecie, mają obawy związane z bezpieczeństwem rozwiązania. Wynika to zapewne z tego, że co chwilę dowiadujemy się o atakach mających na celu wyłudzenie danych. Warto jednak mieć świadomość, że chmura w wielu przypadkach oferuje lepsze zabezpieczenia niż te, które firma mogłaby zapewnić sobie w ramach stacjonarnej infrastruktury IT. Powód jest prosty. Odpowiedni system wymaga ogromnych nakładów finansowych, na co nie każda firma może sobie pozwolić. Natomiast decydując się na sprawdzonego partnera, wraz z usługą otrzymujemy zabezpieczenia na najwyższym poziomie – mówi Jakub Hryciuk, dyrektor zarządzający w Onex Group.

Obawy realne, ale czy uzasadnione?dane

Możliwość utraty danych poprzez ataki zewnętrzne to największa obawa, jaką mają przedsiębiorcy korzystający z chmury. Wskazuje na to ponad jedna trzecia przedstawicieli firm. Co czwarty za wadę rozwiązań chmurowych uznaje brak dostępu do danych w przypadku braku Internetu. Jeden na pięciu zapytanych wskazał natomiast, że obawia się łatwego dostępu osób trzecich do danych. Eksperci Onex Group zwracają jednak uwagę, że zarządzając w odpowiedni sposób tożsamością użytkowników, można w prosty sposób tworzyć wspólne systemy, ale z różnymi poziomami dostępu. To niweluje w znaczącym stopniu zagrożenie związane z dostępem osób trzecich. Zaledwie 13% przedsiębiorców ma obawy związane z poufnością przechowywanych danych, a 2% nie ufa stabilności usługi.

Czytaj również:  2018 rokiem sztucznej inteligencji i intensywnej analizy danych

Chmura czy stacjonarna infrastruktura IT?

dane2